Κυριακή, 03 Μαρτίου 2024

Ευρωπαϊκοί Αγώνες: «Ασημένιος» ο Γιώργος Τσαμποδήμος στο kickboxing - 17 μετάλλια για την Ελλάδα

Θρίαμβος για την Ελλάδα

2 Ιουλίου 2023 20:54
Ευρωπαϊκοί Αγώνες: «Ασημένιος» ο Γιώργος Τσαμποδήμος στο  kickboxing - 17 μετάλλια για την Ελλάδα
Από Δέσποινα Τσίρου

Ευρωπαϊκοί Αγώνες: «Ασημένιος» τερμάτισε ο Γιώργος Τσαμποδήμος στο kickboxing, ενώ τα συνολικά μετάλλια για την Ελλάδα έφτασαν τα 17!

Αυτό ήταν το τελευταίο μετάλλιο για την Ελλάδα, με τη χώρα μας να έχει συγκεντρώσει στους Ευρωπαϊκούς Αγώνες «Κρακοβία – Μαλοπόλσκα 2023» 17 μετάλλια, τα περισσότερα στην ιστορία της διοργάνωσης, καθώς ο προηγούμενος απολογισμός ήταν εννέα, στο Μπακού το 2015 αλλά και στο Μινσκ το 2019.

Με τα δύο χρυσά, πέντε αργυρά και 10 χάλκινα, η Ελλάδα κατέλαβε την 27η θέση στον πίνακα των μεταλλίων σε σύνολο 48 χωρών.

Γιώργος Τσαμποδήμος

Στην τελευταία ημέρα των Ευρωπαϊκών Αγώνων έγινε και η απονομή του χάλκινου μεταλλίου στη Σεμέλη Ζαρμακούπη του kickboxing, ενώ ακολούθησε η Τελετή Λήξης, όπου Σημαιοφόρος για την Ελλάδα ήταν ο πρωταθλητής του τζούντο Θοδωρής Τσελίδης.

Ευαγγελία Πλατανιώτη/Σοφία Μαλκογεώργου – Καλλιτεχνική κολύμβηση

Θρίαμβος για την Ελλάδα: Χρυσό μετάλλιο για την Ελισάβετ Τελτσίδου στο Γκραν Σλαμ του τζούντο

Άλλος ένας αθλητικός θρίαμβος σημειώθηκε για την Ελλάδα. Η Ελισάβετ Τελτσίδου πήγε στο Καζακστάν για το Γκραν Σλαμ του τζούντο με στόχο ένα μετάλλιο και τελικά κατέκτησε το χρυσό, το οποίο είναι το τρίτο της σε τέτοια διοργάνωση, επικρατώντας της Βεν Ντίγικε από την Ολλανδία στον τελικό.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια, η οποία είναι στο Νο5 της Ολυμπιακής κατάταξης και στο Νο9 του παγκόσμιου ranking, ήταν ένα από τα φαβορί στην κατηγορία των -70 κιλών και επιβεβαίωσε τις προβλέψεις με πανηγυρικό τρόπο.

Ελισάβετ Τελτσίδου

Με μια εντυπωσιακή εμφάνιση στον τελικό με αντίπαλο την Βεν Ντίγικε από την Ολλανδία, η Τελτσίδου κατέκτησε το τρίτο χρυσό μετάλλιο σε Γκραν Σλαμ και συνεχίζει, στα 27 της χρόνια, με στόχο κι άλλες επιτυχίες στο μέλλον.