Κυριακή, 03 Μαρτίου 2024

Ευρωπαϊκοί Αγώνες: Χάλκινο μετάλλιο για την Σεμέλη Ζαρμακούπη στο kickboxing!

Στον τελικό ο Γιώργος Τσαμποδήμος

1 Ιουλίου 2023 20:17

Με το χάλκινο μετάλλιο θα αποχωρήσει από τους Ευρωπαϊκούς Αγώνες «Κρακοβία-Μαλοπόλσκα 2023» η Σεμέλη Ζαρμακούπη.

Στην κατηγορία Light Contact -50 του kickboxing αγωνίστηκε στον ημιτελικό με τη Σλοβένα Barada και έχασε με 3-0 και θα ανέβει την Κυριακή (2/7) στην απονομή, στο τρίτο σκαλί του βάθρου. Ενώ, πριν λίγες μέρες άλλο ένα μετάλλιο κέρδισε για την Ελλάδα ο Μάκης Μίτας στη Σκοποβολή.

Την Κυριακή (2/7) είναι και η μεγάλη ώρα για τον Γιώργο Τσαμποδήμο Λεωβάρη. Συνεχίζοντας τις εξαιρετικές εμφανίσεις του στην Κρακοβία, νίκησε τον Γερμανό Viczian στον ημιτελικό της κατηγορίας Point Fighting -63κ. με 19-9 και θα παίξει στον τελικό της Κυριακής με τον Ιταλό Tramontana.

Γιώργος Τσαμποδήμος

Ο τελικός ξεκινά στις 17:00 ώρα Ελλάδας και το μετάλλιο του Τσαμποδήμου θα είναι το τελευταίο για την Ελλάδα στους Ευρωπαϊκούς Αγώνες που ολοκληρώνονται με την Τελετή Λήξης το βράδυ της Κυριακής.

Χωρίς το μετάλλιο του Τσαμποδήμου, η Team Hellas έχει φτάσει τα 16, με δύο χρυσά, τέσσερα αργυρά και 10 χάλκινα.

Θρίαμβος για την Ελλάδα: Χρυσό μετάλλιο για την Ελισάβετ Τελτσίδου στο Γκραν Σλαμ του τζούντο

Άλλος ένας αθλητικός θρίαμβος σημειώθηκε για την Ελλάδα. Η Ελισάβετ Τελτσίδου πήγε στο Καζακστάν για το Γκραν Σλαμ του τζούντο με στόχο ένα μετάλλιο και τελικά κατέκτησε το χρυσό, το οποίο είναι το τρίτο της σε τέτοια διοργάνωση, επικρατώντας της Βεν Ντίγικε από την Ολλανδία στον τελικό.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια, η οποία είναι στο Νο5 της Ολυμπιακής κατάταξης και στο Νο9 του παγκόσμιου ranking, ήταν ένα από τα φαβορί στην κατηγορία των -70 κιλών και επιβεβαίωσε τις προβλέψεις με πανηγυρικό τρόπο.

Ελισάβετ Τελτσίδου

Με μια εντυπωσιακή εμφάνιση στον τελικό με αντίπαλο την Βεν Ντίγικε από την Ολλανδία, η Τελτσίδου κατέκτησε το τρίτο χρυσό μετάλλιο σε Γκραν Σλαμ και συνεχίζει, στα 27 της χρόνια, με στόχο κι άλλες επιτυχίες στο μέλλον.