Basket League: Ο Αγραβάνης έστειλε τον Παναθηναϊκό στους τελικούς - Άντεξε για ένα ημίχρονο το Περιστέρι (video)

Ντέρμπι «αιωνίων» για ακόμη μία χρονιά στους τελικούς

30 Μαΐου 2023 21:31
ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ ΑΝΤΩΝΗΣ / EUROKINISSI
Από Κυριάκος Μελλίδης

Για δεύτερη συνεχόμενη σεζόν χρειάστηκε το πέμπτο ματς στο γήπεδό του, για δεύτερη συνεχόμενη σεζόν ο Παναθηναϊκός νίκησε εύκολα τον αντίπαλό του και προκρίθηκε στους τελικούς της Basket League. Πέρυσι ήταν η Λάρισα του Φώτη Τακιανού, φέτος ήταν το Περιστέρι bwin του Βασίλη Σπανούλη το οποίο οι πράσινοι συνέτριψαν με 81-67 για το 3-2 στα ημιτελικά της Α1.

Ο Χρήστος Σερέλης είδε τον Δημήτρη Αγραβάνη να κάνει τη διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο, είδε και τον Μάριους Γκριγκόνις να σκοράρει με εντυπωσιακή αποτελεσματικότητα. Γκουντάιτις, Μαντζούκας και Πονίτκα ακολούθησαν και πλέον ο Παναθηναϊκός πηγαίνει στους τελικούς για να αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό (3-0 τον ΠΑΟΚ) γνωρίζοντας ότι οι οιωνοί δεν είναι με το μέρος του.

Το Περιστέρι bwin, από την άλλη, θα παλέψει στη σειρά των μικρών τελικών με τον ΠΑΟΚ, με τον Βασίλη Σπανούλη να βλέπει μόνο τον Σιλβέν Φρανσίσκο σε πραγματικά καλή κατάσταση και ελάχιστους να τον στηρίζουν. Η εικόνα της ομάδας των δυτικών προαστίων δεν ήταν καλή, όμως το γεγονός ότι πίεσε τον Παναθηναϊκό και τον οδήγησε σε πέμπτο ματς, συνιστά κατόρθωμα.

18-17 οι πόντοι από τα λάθη του αντιπάλου, 40-34 οι πόντοι στη ρακέτα, 12-6 οι πόντοι από δεύτερες ευκαιρίες, 8-14 οι πόντοι στον αιφνιδιασμό, 37-23 οι πόντοι από τους αναπληρωματικούς.

Βασίλης Σπανούλης
Βασίλης Σπανούλης - ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ ΑΝΤΩΝΗΣ / EUROKINISSI

Η επιλογή του Περιστερίου να ανοίξει το ματς με άμυνα χώρου (ζώνη) δεν τρόμαξε τον Παναθηναϊκό, που έχτισε γρήγορα προβάδισμα οκτώ πόντων (14-6 στο 4') από τρίποντο του Μαντζούκα.

Οι πράσινοι ήταν ανώτεροι σε όλο το δεκάλεπτο, το έκλεισαν στο +6 (23-17), όμως το Περιστέρι έμεινε κοντά και παρά το γεγονός ότι υπήρχε φθορά από τα φάουλ, υπήρχε και αποτελεσματικότητα στο δίποντο μαζί με δέκα πόντους στη ρακέτα.

Οι γηπεδούχοι κράτησαν ένα προβάδισμα ασφαλείας στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου (34-22 στο 14'), με τον Σπανούλη ήρεμο στον πάγκο του και με την ομάδα του να ψάχνει ένα καλό διάστημα και στις δύο πλευρές του παρκέ. Ο Φρανσίσκο ήταν απίθανος, ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να ξεφύγει, είχε προβληματική εικόνα σε άμυνα κι επίθεση και γενικώς το πρώτο μέρος δεν ήταν ποιοτικό. Ήταν νευρικό, με υψηλό σκορ, αλλά και με πολλές στιγμές που προκάλεσαν αμηχανία σε πάγκους και εξέδρα.

Με τον Γκριγκόνις να γράφει από την περιφέρεια το 50-39 στο 24', ο Παναθηναϊκός ένιωσε κάπως πιο ασφαλής στις αρχές του β' μέρους. Ο Φρανσίσκο είχε γυρίσει προηγουμένως τον αστράγαλό του, οι Πονίτκα - Αγραβάνης έβαλαν από ένα τρίποντο για το 56-41 στο 26' και το ματς έχασε τον χαρακτήρα του ντέρμπι που είχε στο πρώτο μέρος. Ο Αγραβάνης ήταν ο άνθρωπος που έκανε τη διαφορά στην τρίτη περίοδο, η διαφορά έφυγε στους 17 (64-47) και το υπόλοιπο του αγώνα ήταν τυπική διαδικασία.

Γκουντάιτις και Μπίλαν
Γκουντάιτις και Μπίλαν - ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ ΑΝΤΩΝΗΣ / EUROKINISSI

Ο κόσμος ζήτησε νίκη στο ΣΕΦ, ο Σερέλης κράτησε τους βασικούς του για να μείνει η διαφορά γύρω από τους 20 πόντους και στο τέλος της βραδιάς όλοι έφυγαν από το ΟΑΚΑ ευχαριστημένοι. Εκτός από το Περιστέρι που ήθελε να διεκδικήσει κάτι περισσότερο.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς, Τσολάκος, Μαλαμάς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-17, 41-39, 64-48, 81-67

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Σερέλης): Λι 8 (1/4 τρίποντα, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γουίλιαμς, Γκριγκόνις 16 (2/5 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μαντζούκας 7 (2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Γκουντάιτις 13 (4/7 δίποντα, 5/7 βολές, 4 ριμπάουντ), Π. Καλαϊτζάκης 5, Παπαγιάννης 4, Μποχωρίδης, Αγραβάνης 15 (6/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Παππάς, Πονίτκα 13 (4/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ BWIN (Σπανούλης): Μπίλαν 12 (6/12 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Φρανσίσκο 16 (2/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Πουλιανίτης 6 (3/3 δίποντα), Ντένμον 4 (1/7 σουτ), Κασελάκης 6 (1/5 τρίποντα), Κόλμαν 10 (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μωραΐτης 3 (1), Ραντάνοβ 1, Χάμερ 9 (4/7 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Περσίδης, Ζούγρης