Euroleague: Όρθιοι στην «κόλαση» του Τελ Αβίβ οι Μονεγάσκοι - «Επτάψυχη» η Ρεάλ με ηγέτη Ταβάρες

Αέναη μάχη για μια θέση στους Final Four

2 Μαΐου 2023 23:33
Από Ανθή Κουρεντζή

Euroleague: Με τον Έντι Ταβάρες να βάζει 26 πόντους και τον Νάιτζελ-Γουίλιαμς Γκος να συμπληρώνει 22, η Ρεάλ γύρισε από -15 και λύγισε την -χωρίς Πάντερ και Λεσόρ- Παρτίζαν για να μειώσει σε 2-1 και να μείνει ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης στο Final Four της EuroLeague. Από την άλλη, η Μονακό πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα την Μακάμπι σπάζοντάς της την έδρα και κάνοντας το 2-1 που τη φέρνει μια ανάσα από το Final Four.

Μακάμπι - Μονακό 78-83

Η Μονακό είχε το πάνω χέρι σχεδόν σε όλο το πρώτο μέρος και σε αυτό έπαιξαν καθοριστικό ρόλο δύο πράγματα. Αφενός ο Μάικ Τζέιμς, ο οποίος έβαλε 18 πόντους, αφετέρου η διαφορά των δύο ομάδων στα σουτ από την περιφέρεια. Η Μακάμπι είχε μόλις 1/10 τρίποντα σε 20', ενώ οι φιλοξενούμενοι 6/12 πίσω από τα 6μ75. Κάπως έτσι οι Μονεγάσκοι πήγαν στα αποδυτήρια στο +9 (32-41).

Η ομάδα του λαού βρήκε περισσότερες λύσεις στην επίθεση στην τρίτη περίοδο και κατάφερε να κόψει τη διαφορά στους 3 πόντους (57-60, 30΄). Οι φιλοξενούμενοι δεν πτοήθηκαν από την πίεση και απομακρύνθηκαν εκ νέου με 9 (59-68, 33'). Η Μονακό κατάφερε να διατηρήσει τα ηνία μέχρι τέλους, μη λυγίζοντας από την πίεση μίας από τις πιο καυτές έδρες της διοργάνωσης, και κάνοντας έτσι το 2-1 στη σειρά.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πέρεθ, Πατέρνικο, Πάντερ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-22, 32-41, 57-60, 78-83

Παρτίζαν - Ρεάλ Μαδρίτης 80-82

Η Παρτίζαν έδειξε με το καλημέρα τις προθέσεις, τρέχοντας ένα σερί 12-0 στα πρώτα 2'30" του αγώνα. Οι Σέρβοι έκλεισαν τελικά αλάνθαστοι την πρώτη περίοδο και προπορευόμενοι με 13 πόντους (32-19, 10'), έχοντας τον Μάνταρ στους 10 πόντους και τον Σμάιλαγκιτς στους 8.

Μπαίνοντας στη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς βρέθηκε στο +15 (39-24, 12'), όμως κάπου εκεί ξεκίνησε η αντεπίθεση των Ισπανών. Η Ρεάλ, έχοντας για μπροστάρη τον Έντι Ταβάρες, ο οποίος μέτρησε 16 πόντους και 7 ριμπάουντ στο πρώτο μέρος, κατάφερε να πλησιάσει στον πόντο (46-45, 18'30"), όχι όμως και να πάρει κεφάλι στο σκορ. Οι γηπεδούχοι πήγαν τελικά στα αποδυτήρια στο +3 (48-45, 20'), αφού ο Μάριο Χεζόνια έσπρωξε προς το καλάθι της Ρεάλ την μπάλα, έπειτα από σουτ του Ντάντε Έξουμ.

Ο Κροάτης φόργουορντ ήταν τελικά εκείνος που έδωσε το πρώτο προβάδισμα στους Μαδριλένους, έπειτα από τρίποντο που πέτυχε για το 53-54 στο 24'. Το προβάδισμα των φιλοξενούμενων έφτασε στο +3 (63-66) στο τέλος της τρίτης περιόδου, στη διάρκεια της οποίας η Παρτίζαν υπέπεσε σε 5 λάθη και δεν βρέθηκε καθόλου στη γραμμή της φιλανθρωπίας.

Η Ρεάλ βρέθηκε στο +5 (63-68) στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου, όμως η Παρτίζαν ισοφάρισε σε 68-68 (32'). Από εκείνο το σημείο και έπειτα το ματς βρισκόταν συνεχώς στην κόψη του ξυραφιού. Οι Σέρβοι προσπέρασαν μετά από αρκετή ώρα, με 77-75, έπειτα από τρίποντο του Τζέιμς Νάναλι, στα τρία λεπτά πριν το τέλος. Ο Έντι Ταβάρες ήταν εκείνος που ισοφάρισε σε 77-77 στα 2'18" για το φινάλε και ο Νάιτζελ-Γουίλιαμς Γκος, που αναδείχθηκε σε X-factor του ματς, έβαλε ένα εντυπωσιακό τρίποντο με καμπύλη από την κορυφή για το 77-80 με 24" να μένουν για το φινάλε.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζικ. Ντιφαλά, Μόγκουλκοτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 32-19, 48-45, 63-66,