ΑΕΚ - Χάποελ Ιερουσαλήμ 94-78: «Τελικός» στο Ισραήλ για την πρόκριση στο Final 4 του Basketball Champions League

Η Ένωση έκανε το 1-1 στις νίκες

12 Απριλίου 2023 19:53
ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση η ΑΕΚ επιβλήθηκε της Χάποελ Ιερουσαλήμ με 94-78 στα Λιόσια, σε ένα παιχνίδι που δεν έλειψε και η ένταση στις εξέδρες, ισοφαρίζοντας σε 1-1 στις νίκες και έχοντας πλέον μπροστά της το τρίτο και τελευταίο παιχνίδι στο Ισραήλ, όπου και θα κριθεί ποια εκ των δύο ομάδων θα προκριθεί στο Final 4 του Basketball Champions League.

Η Ένωση δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι, όπως δείχνει και το 0-7 στο 3′, με τους φιλοξενούμενους να έχουν καλύτερες επιλογές και να παραμένουν μπροστά (7-12 στο 6′) στο σκορ σε όλη τη διάρκεια της πρώτης περιόδου. Το σκορ, μάλιστα, ήταν 14-21 στο 9′ αλλά οι κιτρινόμαυροι κατάφεραν να κάνουν ένα σερί 6-0 με Λεμάρ και Φλιώνη μειώνοντας σε 20-21.

Από εκεί και πέρα, με τον Μίτσελ να βγαίνει μπροστά και να δίνει βοήθειες στον Λεμάρ, η ΑΕΚ πήρε το προβάδισμα στη δεύτερη περίοδο, πήγε στο +8 (34-26) στο 14′ και συνέχισε ακόμη καλύτερα με τους Κόνιαρη και Γιάνκοβιτς, παίρνοντας και διαφορά 13 πόντων (45-32) στο 18′, για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με το σκορ στο 47-37.

Το ζητούμενο για την Ένωση ήταν να συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό και στην τρίτη περίοδο και ακριβώς αυτό έγινε, με τους Μίτσελ, Ουίλιαμς και Ξανθόπουλο να «ακυρώνουν» τις προσπάθειες του Ράντολφ για να κρατήσει κοντά στο σκορ τη Χάποελ. Ο δικέφαλος αετός ήταν στο +15 (67-52) στο 27′ και στο +12 (70-58) στο 30′, δείχνοντας αποφασισμένη για τη νίκη.

Μια νίκη που οριστικοποιήθηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο, διάστημα στο οποίο η ΑΕΚ δεν χαλάρωσε καθόλου και κρατούσε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό, επικρατώντας τελικά με 94-78 για το 1-1, στρέφοντας πλέον την προσοχή της στο τρίτο και τελευταίο παιχνίδι σε μια εβδομάδα στο Ισραήλ.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 47-37, 70-58, 94-78