Τετάρτη, 08 Μαΐου 2024

Basket league / Καρδίτσα - Ιωνικός (85-83): Απίστευτη ανατροπή από τους γηπεδούς - O Πρίτζετ σφράγισε την παραμονή με 2/2 βολές

Απίστευτη ανατροπή από την Καρδίτσα

8 Απριλίου 2023 22:04
(ΘΑΝΑΣΗΣ ΚΑΛΛΙΑΡΑΣ/EUROKINISSI)

Στην Basket League θα βρίσκεται και την επόμενη σεζόν η Καρδίτσα, η οποία έκανε μία απίστευτη ανατροπή κόντρα στον Ιωνικό και σφράγισε την παραμονή της με δύο βολές του Σαίντ Πρίτζετ στα 18" πριν το τέλος. Με την ευκαιρία, δείτε το σκορ του αγώνα Κολοσσός - Παναθηναϊκός.

Ο Σαίντ Πρίτζετ έγινε ο ήρωας της τελευταίας στιγμής για την Καρδίτσα, αφού με δύο εύστοχες βολές του στα 18" πριν το φινάλε, διαμόρφωσε το τελικό 85-83 κόντρα στον Ιωνικό και σφράγισε την παραμονή της ομάδας του στην Basket League, ρίχνοντας τους Νικαιώτες στην Elite League.

Η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου βρέθηκε στο -12 (67-79) 3'34" πριν τη λήξη του αγώνα, αλλά έκανε ολική ανατροπή, με μπροστάρη τον Ρόμπερτ Γκάλινατ, ο οποίος ολοκλήρωσε το ματς με 31 πόντους (6/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 13/14 βολές) και κομβικό Σαίντ Πρίτζετ.

Ο Ιωνικός είχε τα ηνία στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, με τον 39χρονο Στιβ Μπαρτ, που επιστρατεύτηκε για να βοηθήσει την ομάδα στον αγώνα παραμονής, να έχει 29 πόντους (6/10 τρίποντα), 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα, 6 λάθη, αλλά και μοιραίο στο φινάλε, αφού υπέπεσε σε λάθος στα 20" πριν ακουστεί η κόρνα της λήξης και αστόχησε σε λέι απ 7" πριν την εκνοπή.

Ο αγώνας

Ο Ιωνικός έδειξε πιο έτοιμος και λιγότερο αγχωμένος από την αρχή του ματς (05, 1'30") και έκλεισε την πρώτη περίοδο με διψήφιο προβάδισμα (13-25, 10'), σουτάροντας με 50% από την περιφέρεια (4/8 τρίποντα), την ώρα που η Καρδίτσα αδυνατούσε να συνδεθεί με το καλάθι από μακριά (1/10 τρίποντα).

Οι Νικαιώτες ανέβασαν την τιμή της διαφοράς στους 15 πόντους (27-42) στα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου, με τον Στιβ Μπαρτ Τζούνιορ να έχει προσφέρει 14 πόντους και τον Νίκο Αρσενόπουλο άλλους 10. Κάπου εκεί άρχισε η αντεπίθεση των γηπεδούχων, που έτρεξαν επιμέρους 14-4 και μείωσαν αισθητά την απόσταση (42-46, 20') πριν πάνε στα αποδυτήρια. Μπροστάρης ήταν ο Σαίντ Πρίτζετ, ο οποίος πέτυχε 11 πόντους στη δεύτερη περίοδο.

Μέχρι το 22'40" η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου μπόρεσε να φέρει το ματς στα ίσια (48-48), όμως ο Ιωνικός με τον ένα ή τον άλλο τρόπο κατάφερε να ξαναβγει μπροστά και να μπει στην τελευταία περίοδο με ένα προβάδισμα 5 πόντων (56-61), έπειτα από ένα δίποντο και ένα τρίποντο του Μπαρτ, που είχε φτάσει στους 21 πόντους.

Με τον 39χρονο γκραντ να συνεχίζει ακάθεκτος, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο +12 (61-73) στα μέσα του τέταρτου δεκαλέπτου. Η Καρδίτσα δεν κατέθεσε τα όπλα και μείωσε στους 5 (75-80), 2'19" πριν το τέλος, μετά από τρίποντο και συμπληρωματική βολή του Ρομπέρτο Γκάλινατ. Ο Γκάλινατ έβαλε ένα ακόμα γκολ-φάουλ και έφερε τους γηπεδούχους σε απόσταση ενός καλαθιού (78-80), με 1'18" να μένουν στο χρονόμετρο.

Ο Νταβόντε Λέισι απάντησε με ένα σετ βολών, αλλά ο Γκάλινατ έκανε ξανά το 2/2 από τη γραμμή (80-82, 39'05"). Ο Νίκος Αγγελόπουλος βρέθηκε επίσης στη γραμμή, έκανε το 1/2 και αμέσως μετά ο καυτός Γκάλινατ έφερε το ματς στα ίσια (83-83) με τρίποντο στα 35" για το τέλος. Ο Τσίκληρας πήρε time-out, έδωσε την μπάλα στον Μπαρτ, αλλά εκείνος υπέπεσε σε λάθος. Ο Πρίτζετ πήγε να βγει στον αιφνιδιασμό, αλλά ο Λέισι τον σταμάτησε με φάουλ. Ο παίκτης της Καρδίτσας με κρύο αίμα έκανε το 2/2 και οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με 85-83, που ήταν και το τελικό σκορ, αφού ο Μπαρτ δεν κατάφερε να βρει στόχο στο τελευταίο σουτ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς, Τσαρούχα, Συμεωνίδης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-25, 42-46, 56-61, 85-83