Basket league / Ολυμπιακός - Καρδίτσα (92-61): Έβγαλε την υποχρέωση

Τρίποντο κρεσέντο από Λαρεντζάκη και Πάπας!

2 Απριλίου 2023 21:14
ΣΩΤΗΡΗΣ ΔΗΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI

Το παιχνίδι ήταν ανταγωνιστικό για 27', όμως ο Ολυμπιακός έλυσε το πρόβλημα από τα 6.75 και τελικά επικράτησε της Καρδίτσας με 92-61.

Με την ευκαιρία, δείτε επίσης: Basket league / Προμηθέας - Περιστέρι bwin (91-83): Για τετράδα οι Πατρινοί, κράτησε τη διαφορά η ομάδα του Σπανούλη

Ο Ολυμπιακός έβγαλε κούραση κάτι το οποίο είναι απόλυτα λογικό μετά τα διαδοχικά παιχνίδια υψηλών απαιτήσεων, όμως επικράτησε της Καρδίτσας με 92-61 και διατήρησε το αήττητο που έχει. Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ήταν αρκετά ανταγωνιστικοί, ωστόσο όταν οι «ερυθρόλευκοι» συνδέθηκαν από τη γραμμή των τριών πόντων τα πάντα τελείωσαν.

Το παιχνίδι ξεκίνησε χωρίς ρυθμό. Ο Ολυμπιακός έβγαλε έλλειψη ενέργειας η οποία ήταν απολύτως λογική και η Καρδίτσα με τον Γκάλινατ να σκοράρει 8 πόντους προηγήθηκε με 7-10 (5’). Οι Βεζένκοβ και Παπανικολάου αποφάσισαν να διαφοροποιήσουν το ρυθμό του παιχνιδιού και με δικούς τους πόντους οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν μπροστά με 18-14 (8’) όμως οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν καλό μπάσκετ και το δεκάλεπτο τους βρήκε μπροστά στο σκορ με 21-22.

Ο Γκάμπροβσεκ με σερί κατοχές σκόραρε για το 23-26, όμως ο Λαρεντζάκης άνοιξε το ρυθμό και με εύκολα καλάθια έκανε το 32-26 (16’). Μέχρι τη διακοπή του ημιχρόνου η άμυνα των γηπεδούχων ανέβηκε σε ένταση με αποτέλεσμα το σερί να φτάσει στο 13-0 (36-26, 17’). Οι συνεργασίες της Καρδίτσας πάντως και τα καλάθια από Εβανς και Γκάλινατ βοήθησαν να μη χάσει την επαφή με το σκορ (36-32, 19’).

Οι παίκτες του Μπαρτζώκα για ένα ακόμη ματς ήταν άστοχοι από τη γραμμή των τριών πόντων κάτι που όσο συνέβαινε έδινε τη δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να κλείνουν κι άλλο την άμυνά τους και να διατηρούνται κοντά στο σκορ (49-45, 27’). Παπανικολάου και Κάνααν έδωσαν λύση από μακρινή απόσταση, ο Πάπας τους μιμήθηκε και μαζί έδωσαν στον Ολυμπιακό διψήφια διαφορά πόντων (63-47, 30’).

Στην τελευταία περίοδο ο Μπλακ τελείωσε καλά τις πάσες των Λαρεντζάκη και Σλούκα διατηρώντας τη διαφορά σε επίπεδο ασφαλείας. Η συνέχεια περιλάμβανε πόντους από τα «ερυθρόλευκα» γκαρντ (78-61, 37’) και το ματς ολοκληρώθηκε με σκορ 92-61.