Basket league / Προμηθέας - ΑΕΚ (85-72): Ζωντανός για την τετράδα με Κάουαν και Χογκ (Video)

Σερί στο... σερί

30 Μαρτίου 2023 21:20

Ο Προμηθέας (11-10) πήρε τη νίκη και τη διαφορά σε περίπτωση ισοβαθμίας απέναντι στην ΑΕΚ (12-8) σε εξ αναβολής αναμέτρηση για την Basket League (85-72).

Με την ευκαιρία, δείτε επίσης: Basket league / Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ (100-70): Οι ερυθρόλευκοι έκαναν το 20/20 στο πρωτάθλημα με 100άρα στο μηδέν

Το πρώτο μισό της 1ης περιόδου άνηκε στην ΑΕΚ. Ο Κωστής Γόντικας βρέθηκε στην αρχική πεντάδα της ΑΕΚ και ήταν κυρίαρχος: 6 πόντους, 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ και συμμετοχή σε 3 κλεψίματα.

Η ΑΕΚ πήγε το ματς κοντά στο καλάθι, δεν σούταρε τρίποντο, παρά μόνο μετά το 5ο λεπτό και η Ένωση κατάφερε να προηγηθεί με 15-8. Σε εκείνο το σημείο, ο Προμηθέας αντέδρασε. Έσφιξε την άμυνά του, έκλεισε τους χώρους κοντά στο καλάθι και στην άλλη πλευρά βρήκε σκορ και από ομαδικούς συνδυασμούς και από βολές.

Ένα σερί 8-0 των Πατρινών έκανε το σκορ 16-15. Και το επί μέρους 13-2 του Προμηθέα τον έφερε μπροστά με 21-17.

Τα τρίποντα στο 1ο δεκάλεπτο αποτέλεσαν πρόβλημα για τις δύο ομάδες (1/3 ο Προμηθέας, 0/4 η ΑΕΚ). Στο ξεκίνημα της 2ης οι δύο ομάδες μπήκαν σε έναν άτυπο... διαγωνισμό με τρία σερί σουτ, δύο για τους γηπεδούχους (Γκίκας, Κουλμπόκα) ένα για την ΑΕΚ (Κόνιαρης).

Ο Άντονι Κάουαν μπορεί να άργησε να μπει στο ματς και εξαιτίας της άμυνας της Ένωσης, ωστόσο μετά από 15' λεπτά αγώνα είχε 8 πόντους και 7 ασίστ!

Η παρουσία των Γιάνκοβιτς και Γόντικα στο παρκέ έδωσαν οντότητα στην ΑΕΚ κοντά στο καλάθι, όπως έγινε και στην αρχή του αγώνα. Ο Προμηθέας είχε τον Τζάστιν Χογκ να παίρνει τον έλεγχο του αγώνα. Με 13 πόντους και χωρίς να χάσει σουτ εντός παιδιάς μέχρι εκείνο το σημείο (4/4 διπ., 1/1 τριπ., 2/3 βολές) οδήγησε τον Προμηθέα στο +4 (41-37).

Ο Μάιλς ισοφάρισε με το πρώτο του τρίποντο (42-42), με την ΑΕΚ να επιχειρεί να πάρει ξανά το προβάδισμα. Κάτι που δεν επέτρεψε ο Προμηθέας, ο οποίος ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο με σερί 5-0 για το 47-42 και τη μεγαλύτερη υπέρ του διαφορά στο ματς.

Και οι Πατρινοί δεν έμειναν εκεί. Ο Κάουαν και ο Χογκ συνέχισαν να ταλαιπωρούν την άμυνα της ΑΕΚ και ο Ντάνγκουμπιτς έδινε πόντους από μακριά, με αποτέλεσμα ο Προμηθέας να φτάσει στο +10 (58-48). Και μετά από δύο κατοχές στο +12 (60-48).

Η ΑΕΚ αντέδρασε, με μία πεντάδα που δοκιμάστηκε επί τόπου στο ματς (Οριόλα και Μάντσεν οι ψηλοί) και με σερί 12-0 κατάφερε να μπει ξανά στο ματς (60-60) και τον Γουίλιαμς να μετράει επτά πόντους σε αυτό το διάστημα.

Ο Κάουαν συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, με πέντε προσωπικούς πόντους και ένα δίποντο του Κόντιτ, οι Πατρινοί ξέφυγαν εκ νέου (67-60). Και λίγο αργότερα, η διαφορά έφτασε ξανά σε επίπεδο 10 πόντων, με το κάρφωμα του Κόντιτ.

Η ΑΕΚ επιχείρησε να μειώσει ξανά, αλλά ο Προμηθέας είχε βρει τη λύση: Τα επιθετικά ριμπάουντ. Ανανέωσε επιθέσεις και πήρε πόντους απ' αυτά, διατηρώντας τη διαφορά ανάμεσα στους 10 με 12 πόντους.

Ένα τρίποντο του Κουλμπόκα, στο όριο των δύο λεπτών, έκανε το σκορ 80-65 και ουσιαστικά έφερε το «W» στα χέρια του Προμηθέα.