Euroleague: Νέο "πάρτι" για Ολυμπιακό στο ΣΕΦ - Κέρδισε "σβηστά" τη Βιλερμπάν και... κλείδωσε το πλεονέκτημα

Αγκαλιάζει την πρωτιά και περιμένει ΠΑΟ για το... 13-0!

29 Μαρτίου 2023 22:58
Euroleague: Νέο
(ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΤΘΑΙΟΣ / EUROKINISSI)

Euroleague: Ο Ολυμπιακός έκανε ότι ήθελε κόντρα στην Βιλερμπάν και την κέρδισε με 81-55 φτάνοντας ακόμη πιο κοντά στην κατάκτηση της πρώτης θέσης! Μάλιστα, η νίκη ήρθε παρότι έμειναν εκτός δράσης οι Αϊζέια Κάναν και Μουσταφά Φαλ!

Έτσι ο Ολυμπιακός κλείδωσε μαθηματικά το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs της EuroLeague τρεις αγωνιστικές πριν το φινάλε της regular season και μερικές ημέρες πριν υποδεχτεί στο ΣΕΦ τον Παναθηναϊκό (31/03, 21:30) για ένα ακόμα αιώνιο ντέρμπι, ενώ χθες οι πράσινοι επικράτησαν με 86-76 της Μπάγερν.

Ο αγώνας ξεκίνησε με καλάθι του Μάθιους για το 0-2, ωστόσο ο Βεζένκοφ έκανε άμεσα το 3-2 με το πρώτο του σουτ στην βραδιά. Ο Μποστ έδωσε νέα λύση στους Γάλλους για να κάνει το 3-5 και εκεί ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα 6-0 με τον Μπλακ να καρφώνει για το 9-5.

Ο Μποστ έκανε το 9-7, ενώ ο Παπανικολάου απάντησε για το 13-7 με ένα προσωπικό 4-0. Μαζί με τον Μακίσικ ολοκλήρωσαν ένα 9-0 σερί για το 18-7. Το σερί μάλιστα έφτασε μέχρι το 13-0 για να κάνει η Βιλερμπάν ένα 5-0 μέσα σε 20 δευτερόλεπτα στο τέλος της πρώτης περιόδου, για το 22-13.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Βεζένκοφ να συνεχίζει χωρίς να έχει βγει και έβαλε καλάθι για το 24-13. Ο Λαρεντζάκης με τρίποντο έκανε το 27-13 και ο Μπολομπόι εκτόξευσε την διαφορά στους 16. Εκεί όμως η Βιλερμπάν άλλαξε το... τσιπάκι της και το 29 -13 έγινε χάρη σε τρίποντο του Μποστ σε 29-24. Εκεί ανέλαβε δράση ξανά ο Μακίσικ και με την αρωγή του Παπανικολάου έκαναν το 35-24.

Νικη του Ολυμπιακού στο ΣΕΦ κόντρα στη Βιλεμπάν για την Euroleague

Ο Ντιό μείωσε σε 35-27 και ο Λούντζης έστειλε ξανά τη διαφορά στους 10, ενώ απέμενε 1.00΄ για το τέλος του πρώτου μέρους. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με καλάθι του Μάθιους για το 37-29.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πιο συγκεντρωμένος και ο Γουόκαπ με 5 σερί του πόντους και μια ασίστ στον Βεζένκοφ έκαναν το σκορ σε 44-32, ενώ είχε προηγηθεί τρίποντο του Καουντί. Οι Γάλλοι ήταν κάκιστοι επιθετικά και ο Σλούκας έβαλε το πρώτο του καλάθι 2΄ πριν το τέλος του δεκαλέπτου για το 54-35, ενώ το σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με καλάθι του Μπλακ για το 56-39.

Ουσιαστικά όλα είχαν κριθεί στο 4ο δεκάλεπτο και ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τον Βεζένκοφ στον πάγκο (χωρίς να παίξει λεπτό) με τον Σλούκα να κάνει το 58-40 και ο Λαρεντζάκης με τρίποντο έκανε το 61-40. Ο Ομπασοχάν έκανε το 61-43 με γκολ φάουλ που πήρε από τον Μπολομπόι, ενώ τα τελευταία λεπτά ήταν ουσιαστικά διαδικαστικού χαρακτήρα με τον Μπαρτζώκα να βλέπει και τους 11 παίκτες που χρησιμοποήσε να σκοράρουν, με τον Πάπας να κάνει το 73-49.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 37-29, 56-39, 81-55