Παρτίζαν - Ολυμπιακός 90-75: «Λύγισαν» στο Βελιγράδι οι Πειραιώτες

«Κατέρρευσε» στο 4ο δεκάλεπτο

24 Μαρτίου 2023 23:09
EUROKINISSI

Euroleague: Δεν τα κατάφεραν οι Πειραιώτες στο Βελιγράδι και «λύγισαν» από την Παρτιζάν με 90-75. Ο Ολυμπιακός κουράστηκε στο 4ο δεκάλεπτο και κατέρρευσε.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας έμεινε στην Αθήνα, η Παρτίζαν καιγόταν για το αποτέλεσμα κι ο Ολυμπιακός ήταν το βράδυ της Παρασκευής (24/3) αγνώριστος στο παρκέ της Σταρκ Αρένα. Σημειώνεται πως την προηγούμενη φορά οι ερυθρόλευκοι είχαν νικήσει την Παρτιζάν με 87-58.

Ο αγώνας

Με τους Γουόκαπ, Κάναν, Παπανικολάου, Βεζένκοβ, Φαλ άνοιξε το ματς ο Ολυμπιακός, που έπαιξε με πείσμα. Η ατμόσφαιρα έδωσε κίνητρο, η κυκλοφορία της μπάλας ήταν καλή στο πρώτο πεντάλεπτο (15-12, με πέντε ασίστ χωρίς λάθος), όμως η περιφερειακή άμυνα δεν λειτούργησε το ίδιο καλά. Οι συνεργασίες οδήγησαν στο 20-20 με 9/12 δίποντα και εννέα τελικές πάσες, όμως τα μεγάλα σουτ του Νάναλι βοήθησαν την Παρτίζαν να κλείσει την περίοδο στο +5 (27-22).

Παρτίζαν - Ολυμπιακός 90-75
EUROKINISSI

Η Παρτίζαν ξέφυγε με 10 (34-24) με νέο μακρινό σουτ του Νάναλι στο 12', πήγε στο +14 (40-26) με τρίποντο του Πάντερ στο 15' και κράτησε τον Ολυμπιακό χωρίς σκορ από την περιφέρεια. Οι Πειραιώτες ήταν αγνώριστοι, έκλεισαν το πρώτο μέρος χωρίς τρίποντο, δέχθηκαν οκτώ τέτοια και το 48-34 του ημιχρόνου ήταν απόλυτα λογικό.

Ένα επιθετικό φάουλ με το οποίο χρέωσαν οι διαιτητές τον Κάναν στο ξεκίνημα του β' μέρους, έδωσε στον Ολυμπιακό την ώθηση που είχε ανάγκη. Ο Αμερικανός σκόραρε κατά ριπάς για το 50-44 (2-10 το επί μέρους σκορ), όμως στο 50-46 ο Παπανικολάου αστόχησε σε λέι-απ και αντί η διαφορά να πέσει στους δύο, πήγε στους 10 (56-46) με την Παρτίζαν να επιβιώνει σε ένα σημείο στο οποίο όλα έδειχναν εναντίον της.

Το πρώτο τρίποντο του Ολυμπιακού το έβαλε ο ΜακΚίσικ στο 31', όμως το ματς κρίθηκε χωρίς... εκπλήξεις για τους Σέρβους. Στο φινάλε το αποτέλεσμα το πήρε η καλή ομάδα του αγώνα και αυτή ήταν σίγουρα η Παρτίζαν που έπαιξε με πλουραλισμό, με πείσμα και με αστείρευτη ενέργεια από το πρώτο έως το τελευταίο δευτερόλεπτο.