Προμηθέας-Παρί 84-81: Απίθανος Κάουαν και... πλεονέκτημα!

Σπουδαία νίκη των Αχαιών!

22 Μαρτίου 2023 22:03
ΓΙΩΤΑ ΛΟΤΣΑΡΗ/EUROKINISSI

Ένας απίθανος Άντονι Κάουαν πέτυχε 38 πόντους και το νικητήριο τρίποντο για τον Προμηθέα Πατρών με 84-81 έναντι της Παρί, παίρνοντας πλεονέκτημα έδρας για την επόμενη φάση του Eurocup, μια αγωνιστική πριν από τη λήξη της κανονικής περιόδου, μετά την προηγούμενη άνετη νίκη του.

Ο Προμηθέας μπήκε από την αρχή του αγώνα σε ρόλο οδηγού με τον Αντονι Κάουαν να πατάει τέρμα το γκάζι. Ο αμερικανός σκόρερ, είχε 21 πόντους στο 46-36 του ημιχρόνου και ήταν η σίγουρη επιθετική λύση. Ο Προμηθέας βέβαια σε αυτό το διάστημα είχε ελέγξει και τα ριμπάουντ, είχε σωστές επιλογές και με άλλες λύσεις, περνώντας τη μπάλα ενίοτε κοντά στο καλάθι, είχε και τον Κουλμπόκα να κάνει ζημιές και λειτουργούσε συνολικά καλά.

Η Παρί βρήκε... τον δικό της Κάουαν στο πρόσωπο του Ουάλας, αλλά και τον Ντενί να έρχεται από τον πάγκο και να δίνει λύσεις στην τρίτη περίοδο, ήταν στο 66-59 στη λήξη και με την έναρξη της τελευταίας πήγε στο 66-63 μπαίνοντας... αθόρυβα στο ματς.

Ο Κάουαν είχε πάρει ανάσες κι επέστρεψε... στα καθήκοντά του και ο Προμηθέας γρήγορα αποκατέστησε στην τάξη και έφτασε στο 35' στο +11, 76-65.

Τις λανθασμένες επιλογές που δεν είχε κάνει σε όλο το ματς ο Προμηθέας τις έκανε στα τρία λεπτά που ακολούθησαν και η Παρί στα 28'' για τη λήξη ισοφάρισε σε 81-81. Ο Κάουαν πήρε τη μπάλα, στα 4'' την έστειλε συστημένη με τρίποντο στο καλάθι και το 84-81 ήταν γεγονός και... οριστικό.

Πηγή: Basketa.gr