Τετάρτη, 24 Απριλίου 2024

Euroleague: Ο Τζόουνς «ξέρανε» στην εκπνοή τον Παναθηναϊκό και έδωσε τη νίκη στη Βαλένθια (photos-video)

Το buzzer beater του Αμερικανού «πλήγωσε» το Τριφύλλι στο φινάλε

10 Φεβρουαρίου 2023 23:35
ΜΑΡΙΛΙΑ ΒΑΣΙΛΑΚΟΠΟΥΛΟΥ&ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ/EUROKINISSI

Ο Παναθηναϊκός έφτασε στην πηγή, αλλά δεν ήπιε νερό, με τον Κρις Τζόουνς να σημειώνει buzzer-beater τρίποντο στην τελευταία επίθεση και 11 από τους 24 πόντους στην τελευταία περίοδο υπογράφοντας τη νίκη (91-92) της Βαλένθια στο ΟΑΚΑ στην 24η αγωνιστική της EuroLeague.

Οι πράσινοι επέλεξαν να παίξουν άμυνα και να μην κάνουν στην τελευταία φάση, στην οποία οι νυχτερίδες είχαν στη διάθεσή τους 17", ο Ντέρικ Γουίλιαμς άλλαξε με τον Πάρις Λι στο σκριν και βρέθηκε απέναντι στον Τζόουνς, ο οποίος τελείωσε μόνος του το ματς.

Παράλληλα, θυμηθείτε ποια χώρισε παίκτη του Παναθηναϊκού... για κορυφαίο άσο του Ολυμπιακού! (ΦΩΤΟ)

Ο Αγώνας

Ιδιαίτερα υψηλή ήταν η επιθετική παραγωγή των δύο ομάδων στο πρώτο δεκάλεπτο (26-21, 10'), στο οποίο ο Παναθηναϊκός είχε σταθερά τον πρώτο λόγο, παρά τις σημαντικές του απουσίες. Οι πράσινοι συνέχισαν να βρίσκονται σε ρόλο οδηγού και στη δεύτερη περίοδο, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με μια διαφορά 7 πόντων (49-42, 20').

Πάρις Λι Παναθηναϊκός Βαλένθια Ευρωλίγκα
ΜΑΡΙΛΙΑ ΒΑΣΙΛΑΚΟΠΟΥΛΟΥ/EUROKINISSI

Πάρις Λι με 11 πόντους και Αρτούρας Γκουντάιτις με 9 πόντους, 7 ριμπάουντ ήταν αυτοί που έδειχναν το δρόμο, όμως βοήθειες είχε προσφέρει όλοι όσοι αγωνίστηκαν, συμπεριλαμβανομένων των νεοφερμένων Ματ Τόμας - Δημήτρη Αγραβάνη, αλλά και του Γιώργου Καλαϊτζάκη που είχε 5 πόντους, 2 κλεψίματα και 2 μπλοκ σε 11 αγωνιστικά λεπτά.

Μετά την ανάπαυλα η Βαλένθια ανέβασε την απόδοσή της και βρέθηκε στο +3 (60-63, 28'), ενώ ο Παναθηναϊκός παρουσίασε κάποιες αδυναμίες στα αμυντικά του καθήκοντα, γεγονός που στοίχισε αρκετά. Ωστόσο, τα τέσσερα τρίποντα που βρήκε από τους Λι (1), Τόμας (2) και Γκριγκόνις (1), τον κράτησαν ζωντανό στη διεκδίκηση του ματς.

Ο Χασιέλ Ριβέρο αποβλήθηκε με 5 προσωπικά φάουλ έξι λεπτά πριν το φινάλε, αλλά η Βαλένθια συνέχισε να απειλεί και πήρε αέρα 4 πόντων (75-59) λίγο αργότερα, μετά το τρίτο εύστοχο τρίποντο του Βίκτορ Κλαβέρ. Έξι διαδοχικοί πόντοι δια χειρός Αρτούρας Γκουντάιτις (δύο γκολ φάουλ), έφεραν το τριφύλλι ξανά μπροστά 81-79 (36'). Ένα ακόμα καλάθι και φάουλ από τον Λιθουανό σέντερ έφερε την ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς στο +3 (84-81, 37').

Ματ Τόμας Παναθηναϊκός Βαλένθια Ευρωλίγκα

Με τέσσερις δικούς του πόντους, ο Κρις Τζόουνς διαμόρφωσε το 84-85 (38'20"). Ο Πάρις Λι απάντησε με 2 βολές (86-85), όμως ο Τζόουνς τρύπησε ξανά την πράσινη άμυνα (86-87, 38'42"). Ο Αμερικανός γκαρντ του Παναθηναϊκού πέτυχε ένα ακόμα σετ βολών (88-87, 39'03"), ο Αμερικανός της Βαλένθια απάντησε με το ίδιο νόμισμα (88-89) 47" πριν το φινάλε.

Ο Λι σημείωσε ένα ακόμα καλάθι (90-89), με τον Κλέμεν Πρέπελιτς να κάνει λάθος στην επόμενη φάση και μετά φάουλ στον Ματ Τόμας. Εκείνος έχασε την πρώτη βολή, έβαλε τη δεύτερη και έγραψε το 91-89 με 17" να μένουν στο χρονόμετρο. Ο Παναθηναϊκός επέλεξε να μην κάνει φάουλ στην τελευταία επίθεση και ο Κρις Τζόουνς τον τιμώρησε με buzzer-beater τρίποντο.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Βίλιους, Πέτεκ, Μπισάνγκ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-21, 49-42, 68-69, 91-92

Πηγή: sport24.gr