Προμηθέας-Σλασκ 90-66: Τη «διέλυσε» και προελαύνει για 4άδα!

Ασταμάτητοι οι Αχαιοί!

8 Φεβρουαρίου 2023 21:32
ΓΙΩΤΑ ΛΟΤΣΑΡΗ/EUROKINISSI

Ο Προμηθέας συνεχίζει την εξαιρετική του πορεία στο Eurocup, ξεπερνώντας με 90-66 και το «εμπόδιο» της Σλασκ Βρότσλαβ, αντιδρώντας στο κακό του ξεκίνημα, και προελαύνοντας για την τετράδα, μετά την προηγούμενη μεγάλη νίκη.

Ο Προμηθέας αν και προηγήθηκε νωρίς με 7-2, είδε στο 8' το ταμπλό να γράφει 9-25! Κάπου εκεί γύρισε τον διακόπτη με τον Τζο Τόμασον να παίρνει φωτιά, να μειώνει στο δεκάλεπτο σε 18-27 και στο ημίχρονο να έχει περάσει μπροστά με 43-41 και να έχει βάλει το νερό στο αυλάκι.

Η διαφορά κλάσης των δύο ομάδων είναι τεράστια, ο Προμηθέας είχε απαλλαγεί από τα άγχη και σταδιακά ανέβαζε στροφές και με ένα εκρηκτικό φίνις στην τέταρτη περίοδο ανέβασε τη διαφορά στα ύψη.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Προμηθέας αφού... έβλεπε τους αντιπάλους να σκοράρουν στο πρώτο δεκάλεπτο, ανέβασε απότομα πίεση στην άμυνα και τους έκανε να χάσουν τη μπάλα. Στα 20 λάθη οδήγησε τους Πολωνούς, και αυτό δείχνει πολλά για το τι ακολούθησε.

Πηγή: Basketa.gr