Τρίτη, 23 Απριλίου 2024

Basketball Champions League: "Λύγισε" στην Γαλλία το Περιστέρι - Ήττα από την Ντιζόν και τέλος το ευρωπαϊκό όνειρο

Αυτές είναι οι ομάδες που θα αντιμετωπίσει η ΑΕΚ στους "16" του BCL

19 Ιανουαρίου 2023 00:15
Basketball Champions League:

Το Περιστέρι bwin ηττήθηκε για δεύτερη φορά από τη Ντιζόν (89-82) σε γαλλικό έδαφος και είδε το ευρωπαϊκό όνειρο να σβήνει, στο play-in του Basketball Champions League. Παράλληλα, οδυνηρός ήταν ο αποκλεισμός για τον ΠΑΟΚ στη Λιθουανία.

Ο αγώνας

Το Περιστέρι bwin ξεκίνησε το παιχνίδι με εντυπωσιακό τρόπο, αφού κράτησε τη Ντιζόν δίχως πόντο για τρεισήμισι λεπτά, με αποτέλεσμα να φτάσει μέχρι το +9 (0-9 στο 4'), έχοντας για απόλυτο πρωταγωνιστή τον Λεωνίδα Κασελάκη. Ο ρυθμός του αγώνα λειτουργούσε ξεκάθαρα υπέρ των κυανοκίτρινων, που διατηρήθηκαν σε θέση οδηγού (16-24 στο 10') ενόσω ο αρχηγός τους ήταν αλάνθαστος στα σουτ εντός παιδιάς (13 πόντοι με 4/4 σουτ).

Ένα κακό δίλεπτο στα μισά της δεύτερης περιόδου αρκούσε όμως για να αλλάξει άρδην την εικόνα του αγώνα, σε τέτοιο βαθμό που η Ντιζόν μετέτρεψε το -11 (18-29 στο 13') έκανε φτερά. Οι γηπεδούχοι πήραν τα πάνω τους και με δεκατρείς αναπάντητους πόντους απέκτησαν το προβάδισμα για πρώτη φορά (31-29 στο 15').

Είχαν όμως την οξυδέρκεια να το διατηρήσουν μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους (39-38), παρά το γεγονός πως μετρούσαν μόνο άστοχα σουτ από τα 6μ75 (0/9 τρίποντα).

Η ψυχολογία είχε αλλάξει πλέον πλευρά, με την Ντιζόν να αποδεικνύεται όλο και πιο συνεπής στην επίθεση. Την ίδια ώρα, το Περιστέρι bwin αδυνατούσε να εκδηλώσει συνεχόμενες κατοχές με αποτελεσματικότητα, γεγονός που οδήγησε το γαλλικό προβάδισμα από το +1 του ημιχρόνου στο +18 (61-43) στο 28ο λεπτό.

Οι αντικειμενικές δυσκολίες ήταν πάρα πολλές για τους παίκτες του Βασίλη Σπανούλη, οι οποίοι όμως δεν τα παράτησαν ούτε λεπτό. Γι αυτό κιόλας -με τον Μάρκους Ντένμον να πετυχαίνει τους πρώτους πόντους του- μπόρεσαν σταδιακά να συμμαζέψουν την κατάσταση. Σε τέτοιο βαθμό που έφτασαν στο -6 (72-66) με περίπου πέντε λεπτά για το τέλος.

'Λύγισε' στην Γαλλία το Περιστέρι

Αυτό ήταν. Η διαφορά δεν περιορίστηκε περισσότερο, τα λάθη του Περιστερίου bwin έδωσαν εύκολους πόντους στη Ντιζόν και κατ' επέκταση την πρόκριση στους "16" του Basketball Champions League.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-24, 39-38, 63-51, 89-82.

ΝΤΙΖΟΝ (Μάρκοβιτς): Ντουκοτέ 4, Χρόβατ 14 (0/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), ΜακΝτάφι 20 (6/11 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μόμπλι 9 (1/7 σουτ, 7/8 βολές), Γουέαρ 20 (10/10 δίποντα), Αλινγκέ 2, Μπρέμπλι 10 (2/2 δίποντα, 2/2 τρίποντα), Χόλστον 10 (1/5 τρίποντα, 10 ασίστ), Λουμ.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ BWIN (Σπανούλης): Ντένμον 8 (2/10 σουτ, 2/2 βολές), Φρανσίσκο 19 (1/3 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 8/10 βολές, 9 ασίστ, 6 λάθη), Τζούστον 4, Κασελάκης 22 (6/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/1 βολή), Μωραΐτης 9 (3/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Αγραβάνης, Μπιλάν 13 (3/5 δίποντα, 7/10 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Περσίδης, Ραντάνοβ 7 (3/3 δίποντα, 1/1 βολή).

Οριστικό! Αυτές είναι οι ομάδες που θα αντιμετωπίσει η ΑΕΚ στους "16" του BCL

Μετά την ολοκλήρωση των αγώνων play in της διοργάνωσης έγιναν γνωστοί οι τέσσερις όμιλοι της φάσης των 16 και ως αποτέλεσμα η Ένωση πλέον γνωρίζει τις ομάδες που θα αντιμετωπίσει.

Γνωστές έγιναν οι υπόλοιπες τρεις ομάδες που θα έρθει αντιμέτωπη η Ένωση στην φάση των 16 του BCL, μιας και μετά τις Ουνικάχα Μάλαγα και Γαλατάσαραϊ, του Ανδρέα Πιστιόλη και Κώστα Παπαδόπουλου, οι Κιτρινόμαυροι θα παίξουν και κόντρα στην Λιμόζ.

Οι αντίπαλες ομάδες της ΑΕΚ στο Basketball Champions League

Η γαλλική ομάδα, που θα βρεθεί στον δρόμο της ΑΕΚ, κέρδισε στον τρίτο αγώνα την Λούντβιχσμπουργκ εκτός έδρας με buzzer beater στο τέλος της παράτασης και πήρε και αυτή την πρόκριση για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.