ΑΕΚ - ΠΑΟΚ 71-83: Οι Θεσσαλονικείς επικράτησαν στο κλειστό των Λιοσίων

Χριστουγεννιάτικος θρίαμβος

27 Δεκεμβρίου 2022 21:37
(ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ/EUROKINISSI)

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη με αντίπαλο την ΑΕΚ πέτυχε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος επικράτησε με 83-71 στο κλειστό των Λιοσίων, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Basket League, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες είναι ισόβαθμες πλέον αφού έχουν από έξι νίκες και τέσσερις ήττες. Στο ίδιο μοτίβο ο δικέφαλος νίκησε και τη Ντιζόν πριν λίγες μέρες.

Το παιχνίδι άρχισε καλά για τους κιτρινόμαυρους αφού με καλάθι του Γουίλιαμς και με δύο τρίποντα του Φρέιζερ προηγήθηκε με 8-0, αλλά στη συνέχεια ο Σαλούστρος έβαλε το πρώτο καλάθι για τους ασπρόμαυρους και οι Μαργαρίτης και Σλαφτσάκης έδιναν λύσεις στην επίθεση, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να είναι ισόπαλες 16-16 στο 8′, για να κλείσει τελικά η πρώτη περίοδος με το σκορ στο 21-20 για την Ένωση.

Στη δεύτερη, όμως, ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα και με τους Πόλεϊ και Χαντς κατάφερε να προηγηθεί με +4 (23-27) για πρώτη φορά, με τα επιθετικά ριμπάουντ να κάνουν τη διαφορά. Οι Θεσσαλονικείς έπαιρναν πόντους από τον Πόλεϊ και στη συνέχεια χάρη στον Φράνκε προηγήθηκαν και με +9 (29-38), για να έρθει η αντίδραση από τον Φρέιζερ, ο οποίος βοήθησε την ΑΕΚ να πλησιάσει στο -3 με το τέλος του ημιχρόνου (36-39).

Ο ίδιος παίκτης ήταν που πρωταγωνιστούσε για τους κιτρινόμαυρους και στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, βοηθώντας τους να προσπεράσουν με 45-43 έχοντας 18 πόντους με 4/6 τρίποντα, αλλά ο ΠΑΟΚ είχε απαντήσεις με τους Ράιλι και ΜακΓκρίφ, με αποτέλεσμα να πάρει ξανά το προβάδισμα και να μπει στην τελευταία περίοδο με +4 (52-56).

Εκεί, ο Ράιλι με τρίποντο και αμέσως μετά με δίποντο έδωσε αέρα 9 πόντων (52-61) στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι «πυροβολούσαν» από την περιφέρεια όπως αποδεικνύει και το γεγονός ότι έβαλαν 13 τρίποντα, διατηρώντας συνεχώς το προβάδισμα και παίρνοντας τελικά μεγάλη νίκη με 83-71, αφού η ΑΕΚ δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή παρά την προσπάθειά της.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 36-39, 52-56, 71-83