Αναντολού Εφές - Παναθηναϊκός 88-69: Συντριβή για το τριφύλλι στην Πόλη

Τρίτη σερί ήττα για τους «πράσινους».

23 Δεκεμβρίου 2022 21:22
EUROKINISSI

Ο Παναθηναϊκός έπαιξε κακό μπάσκετ στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, ο Μπέικον άργησε και πάλι να «ξυπνήσει», είχε απουσίες και η ποιοτικότερη Εφές δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στην εύκολη νίκη με 88-69 για την 15η αγωνιστική της Euroleague. Στο ίδιο μοτίβο πριν λίγες μέρες είχε γνωρίσει την ήττα και από τη Μπαρτσελόνα.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να βγάλει ενέργεια στην άμυνα στο ξεκίνημα του αγώνα αλλά από τη στιγμή που ο Μπέικον συνέχισε να είναι το ίδιο άστοχος όπως και στα περισσότερα παιχνίδια λίγο μετά το τζάμπολ ήταν πολύ δύσκολο για την ελληνική ομάδα να βρεθεί κοντά στο σκορ. Αν και στο πρώτο πεντάλεπτο το παιχνίδι ήταν στον πόντο (11-10 η Εφές) στη συνέχεια η τουρκική ομάδα πραγματοποίησε σερί 10-0 και βρέθηκε από νωρίς στο +11 (21-10). Οι παίκτες του Ράντονιτς ήταν πολύ άστοχοι έξω από τα 6.75 μέτρα (1/7 τρίποντα στο δεκάλεπτο) ενώ την ίδια ώρα ο Μίτσιτς (8π.) και οι συμπαίκτες του ήταν αρκετά συνεπείς με 4/7 τρίποντα στην πρώτη περίοδο (21-13).

Αναντολού Εφές - Παναθηναϊκός
EUROKINISSI

Τα πράγματα δεν άλλαξαν ούτε και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Το σκηνικό παρέμενε ίδιο και απαράλλακτο οι «πράσινοι» έκαναν το ένα (ανόητο) λάθος μετά το άλλο δίνοντας την ευκαιρία στην Εφές να αυξήσει την διαφορά και να ελέγξει απόλυτα το ματς. Μάλιστα ο δείκτης του σκορ έφτασε και στο +19 (42-23) λίγο πριν από το τέλος του ημιχρόνου (42-26), δείγμα και της εικόνας που επικρατούσε στο «Sinan Erdem Dome». Και σαν να μην έφταναν όλα αυτά, τραυματίστηκε και ο Νέιτ Γουόλτερς. Βέβαια ο Παναθηναϊκός (Γουίλιαμς 9π.) πλήρωσε τα λάθη και την αστοχία σε τρίποντα (3/15) και δίποντα (7/17), ενώ είχε χάσει και τη μάχη των ριμπάουντ. Την ίδια ώρα η Εφές είχε 6/12 και 8/16 τρίποντα με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γουίλ Κλάιμπερν (15π., 4/5τρ., 6ριμπ.) Αντίθετα ο Μπέικον είχε μείνει στο «μηδέν» έχοντας 0/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα και 2 λάθη.

Εφές Πάο
EUROKINISSI

Η διαφορά παρέμενε σε υψηλά επίπεδα για την Αναντολού Εφές και μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Συγκεκριμένα επέστρεψε εκ νέου στο +19 για την τουρκική ομάδα (51-32 στο 23') ευστοχώντας στο ένα τρίποντο μετά το άλλο. Παράλληλα ο Παναθηναϊκός είχε πολλά προβλήματα απέναντι στην «ζώνη» των γηπεδούχων ωστόσο γι' άλλη μια φορά ο Ντουέιν Μπέικον «ξύπνησε» στο δεύτερο ημίχρονο και προσπαθούσε με «ένας εναντίον... όλων» να δώσει λύσει στο επιθετικό πρόβλημα της ομάδας του. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Αμερικανός σημείωσε 14 πόντους στην 3η περίοδο (με 4/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα) αλλά δεν μπόρεσε η ελληνική ομάδα να μειώσει περισσότερο από 13 πόντους (58-45) δύο λεπτά πριν από το τέλος του γ' δεκαλέπτου (67-48). Η τουρκική ομάδα είχε 11/23 τρίποντα έως εκείνο το σημείο ενώ ο Παναθηναϊκός μόλις 6/19.

Η διαφορά έφτασε και στο +22 για λογαριασμό της Εφές (73-51 στο 33') ρίχνοντας ουσιαστικά και τους τίτλους τέλους του αγώνα. Οι όποιες προσπάθειες που ακολούθησαν από πλευράς Παναθηναϊκού (73-57 στο 34') δεν είχαν αντίκρισμα και αυτό διότι η Αναντολού «χάιδευε» το πόδι στο γκάζι και έβρισκε καλάθια, είτε μακριά από το καλάθι είτε σε καταστάσεις τρανζίσιον. Και κάπως έτσι δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στην εύκολη επικράτηση απέναντι σ' εναν Παναθηναϊκό που πραγματοποίησε κακό -σε γενικές γραμμές- ματς.

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 42-26, 67-48, 88-69.