Μπαρτσελόνα - Παναθηναϊκός 74-68: Πάλεψε, αλλά δεν τα κατάφερε το τριφύλλι

Δεν μπόρεσαν οι πράσινοι

16 Δεκεμβρίου 2022 23:38
EUROKINISSI

Σε ένα παιχνίδι που στράβωσε από πολύ νωρίς, ο Παναθηναϊκός πήγε να κάνει μια πολύ μεγάλη ανατροπή, πλησιάζοντας στον πόντο 3 λεπτά πριν το φινάλε, αλλά ξέμεινε από δυνάμεις, γνωρίζοντας τελικά ήττα με 74-68 από την Μπαρτσελόνα. Δωδέκατη σερί ήττα για τους πράσινους στο Παλαού Μπλαουγκράνα.

Ο Παναθηναϊκός έφτασε πολύ κοντά στο θαύμα, επιστρέφοντας από το -17 (31-14, 12') στο -1 (69-68, 36'47"), ωστόσο, δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή, πληρώνοντας κάποια λάθη και κάποια άστοχα σουτ στα τελευταία 3 λεπτά. Οι πράσινοι ηττήθηκαν με 74-68 από την Μπαρτσελόνα και έπεσαν στο 6-8. Εξάλλου, αυτή η έδρα έχει δυσκολέψει πολύ το τριφύλλι την τελευταία δεκαετία, μετρώντας 12 διαδοχικά αρνητικά αποτελέσματα στο Παλαού Μπλαουγκράνα. Από την πλευρά της η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ανέβηκε στο 10-4 και έπιασε στην κορυφή τη Φενέρμπαχτσε.

Μπαρτσελόνα Παναθηναϊκός
EUROKINISSI

Ο Αγώνας

Μόλις 4' χρειάστηκε η Μπαρτσελόνα για να φτάσει σε διψήφιο προβάδισμα (14-4) με τους Λαπροβίτολα και Μίροτιτς να έχουν σημειώσει δύο τρίποντα έκαστος. Η ευστοχία των γηπεδούχων πίσω από τα 6.75 έφτασε στο 80% στο πρώτο δεκάλεπτο (8/10 τρίποντα) και η διαφορά έφτασε στους 16 πόντους (28-12, 10').

Οι Μπλαουγκράνα δεν συνέχισαν να σουτάρουν με το ίδιο τέμπο (1/5 τρίποντα στη δεύτερη περίοδο), ωστόσο, ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί στο έπακρο αυτή τη συνθήκη, καθώς ούτε ο Ντουέιν Μπέικον (1/3 δίποντα, 0/4 τρίποντα,2/2 βολές), ούτε ο Ντέρικ Γουίλιαμς (1/1 δίποντο, 0/1 τρίποντο) μπορούσαν να βοηθήσουν επιθετικά. Κάπως έτσι, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια στο +13 (43-30, 20').

Με τον Αρτούρας Γκουντάιτις να βάζει έξι συνεχόμενους πόντους και τους πράσινους να ανεβάζουν την ένταση στην άμυνα, οι φιλοξενούμενοι κατέβασαν τη διαφορά στους 8 (47-39, 23'). Ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους κάλεσε αμέσως time-out και η Μπαρτσελόνα πήρε ξανά μπρος, με τον Νίκολα Μίροτιτς να κάνει το 4/4 από την περιφέρεια και να γράφει το 55-41 (25'). Ο Ντουέιν Μπέικον άρχισε να παίρνει πρωτοβουλίες και έβαλε 7 πόντους (οι πέντε από βολές), μη αφήνοντας την Μπάρτσα να ξεφύγει περισσότερο (62-51, 30').

Τρέχοντας επιμέρους σκορ 7-17 με μπροστάρη τον Μπέικον και ένα μεγάλο τρίποντο του Λευτέρη Μαντούκα το τριφύλλι πλησίασε σε απόσταση αναπνοής (69-68) 3'13" πριν το φινάλε. Μετά από εκατέρωθεν άστοχα σουτ ο Τόμας Σατοράνσκι σηκώθηκε από την περιφέρεια και έγραψε το 72-68 με 1'48" να μένουν στο χρονόμετρο. Ο Γιαν Βέσελι ήταν αυτός που έβαλε το κερασάκι στην τούρτα στα 42" από το τέλος, με τον Παναθηναϊκό να μην εκμεταλλεύεται τα λάθη των γηπεδούχων και να μην σκοράρει στο τελευταίο τρίλεπτο.