ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός 68-88: Περίπατος για τους ερυθρόλευκους

Οι Πειραιώτες νίκησαν στη Θεσσαλονίκη

11 Δεκεμβρίου 2022 18:08
ΠΑΥΛΟΣ ΜΑΚΡΙΔΗΣ/EUROKINISSI

Ο Ολυμπιακός πήγε στη Θεσσαλονίκη για να αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Basket League έχοντας ως στόχο την 9η νίκη και την πήρε χωρίς να δυσκολευτεί καθόλου, αφού σε όλο τον αγώνα είχε μεγάλη διαφορά υπέρ του, στρέφοντας πλέον την προσοχή του στο παιχνίδι με τη Φενέρμπαχτσε για τη Euroleague. Παράλληλα, πριν λίγες μέρες οι ερυθρόλευκοι είχαν...καθαρίσει και το τριφύλλι.

Το παιχνίδι άρχισε με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να δώσουν τον ρυθμό που ήθελαν χωρίς καμία να τα καταφέρνει, με τους γηπεδούχους να είναι μπροστά με 12-9 στο 7′. Σε εκείνο το σημείο, όμως, ο Γιώργος Μπαρτζώκας πήρε τάιμ άουτ και μετά την επιστροφή τους στο παρκέ οι ερυθρόλευκοι ήταν… αγριεμένοι, με αποτέλεσμα να κάνουν επιμέρους σκορ 14-2 χάρη σε 9 πόντους του Βεζένκοβ και 5 του Κάνααν, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +9 (14-23).

Στη δεύτερη, ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ αλλά οι Μπολομπόι και Πίτερς έδωσαν λύσεις στον Ολυμπιακό που πήγε στο +12 (19-31) στο 15′, με τον Σλούκα να δημιουργεί στη συνέχεια για Μπολομπόι – Λαρεντζάκη και τη διαφορά να ανεβαίνει στους 17 πόντους (31-48) με τη λήξη του ημιχρόνου.

Το παιχνίδι, με λίγα λόγια, είχε ήδη κριθεί και η επιβεβαίωση ήρθε στην τρίτη περίοδο, όταν οι Πειραιώτες με σερί 16-0 πήγαν στο +29 (35-64) στο 26′, με τους Θεσσαλονικείς να μην μπορούν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των αντιπάλων τους. Έτσι, μάλλον φυσιολογικά, οι φιλοξενούμενοι ήταν στο +30 (43-73) πριν την έναρξη της τέταρτης περιόδου.

Ένα δεκάλεπτο στο οποίο ο Ολυμπιακός χαλάρωσε αρκετά, αφού ακολουθεί το παιχνίδι κόντρα στη Φενέρμπαχτσε, με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να καταφέρει να ρίξει κάπως τη διαφορά, όπως δείχνει και το τελικό 68-88, σε ένα ματς που ολοκληρώθηκε με νεύρα λόγω του τσακωμού ανάμεσα σε Πάπας και Τσιακμά, οι οποίοι αποβλήθηκαν αφού πήγαν να πιαστούν στα χέρια.

Τα δεκάλεπτα: 14-23, 31-48, 43-73, 68-88