Παναθηναϊκός - Αρμάνι Μιλάνο 90-77: Τέταρτη σερί νίκη με υπογραφή Μπέικον για το τριφύλλι

Με 31 πόντους του Μπέικον και 22 του Πάρις Λι ο Παναθηναϊκός επέστρεψε από το -15

8 Δεκεμβρίου 2022 23:35
(ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ/EUROKINISSI)

Euroleague: Αν και η Αρμάνι είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα για περισσότερα από τρία δεκάλεπτα, ο Παναθηναϊκός επέστρεψε από το -15 και πραγματοποιώντας φοβερή ανατροπή με έναν Μπέικον από άλλον πλανήτη (31π.) έφτασε στην 4η σερί του νίκη κερδίζοντας με 90-77 στην παράταση. Στο ίδιο μοτίβο το τριφύλλι διέλυσε στον προηγούμενο αγώνα και τη Ζαλγκίρις.

O αγώνας

Η απουσία του Νέιτ Γουόλτερς φάνηκε με το «καλημέρα» του αγώνα. Ο Παναθηναϊκός είχε κάκιστες επιλογές στην επίθεση, ο Μεσίνα είχε αναθέσει στον Λουαού-Καμπαρό, τον καλύτερο αμυντικό του, το μαρκάρισμα του Πάρις Λι προκειμένου να του «κόψει» οποιαδήποτε σκέψη δημιουργίας και κάπως έτσι έπρεπε να φτάσει το 3ο λεπτό για να ευστοχήσουν οι «πράσινοι» σε εντός παιδιάς σουτ. Ούτε οι Ιταλοί είχαν καλή εκκίνηση στο ματς, αλλά μετά τις φωνές του Μεσίνα η Αρμάνι «ξύπνησε» και με επιμέρους 8-2 μετέτρεψε το 6-6 σε με 8-14 στο 6'.

Παναθηναικός Αρμάνι

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να ήταν άστοχος και έχοντας 4/12 σουτ έναντι 7/12 των φιλοξενούμενων, βρέθηκε και στο -9 (13-22) με τη λήξη του δεκάλεπτου. Σε αυτό το διάστημα το «τριφύλλι» έπαιξε κακό μπάσκετ και είχε μόλις 4/9 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 2/3 βολές, 5-1 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα αλλά και 5 λάθη! Αντίστοιχα η Αρμάνι Μιλάνο είχε μετρήσει πολύ καλύτερα ποσοστά με 6/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 8-1 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 5 λάθη επίσης.

Τα πράγματα δεν άλλαξαν ούτε στην 2η περίοδο. Ο Παναθηναϊκός είχε εγκλωβιστεί από την άμυνα της Αρμάνι Μιλάνο, συνεχίζοντας να έχει κακές επιλογές στην επίθεσή του και παράλληλα να είναι και πολύ άστοχος. Οι φιλοξενούμενοι είχαν «πνίξει» την ελληνική ομάδα με τη «ζώνη» και βρέθηκαν να προηγούνται 17-31 στο 15' έχοντας υποχρεώσει τους γηπεδούχους σε μόλις 5/12 δίποντα και 1/10 τρίποντα. Από τη στιγμή που η Αρμάνι είχε πάρει και τα ριμπάουντ (19 έναντι 9) ήταν λογική και επόμενη η διαφορά που ειχε αποτυπωθεί.

Παρόλα αυτά και παρά το κακό πρόσωπο, οι «πράσινοι» προσπάθησαν να αντιδράσουν. Και αυτό χάρη στο παιχνίδι απομόνωσης του Ντουέιν Μπέικον, ο οποίος έδωσε πολλές λύσεις και φτάνοντας στους 14 πόντους έφερε τον Παναθηναϊκό σε απόσταση δύο κατοχών (18-24 στο 17'). Αυτή ήταν και η διαφορά που έφτασε πιο κοντά μετά το -14 και θα μπορούσε να πάει και στα αποδυτήρια με ένα -6 αλλά οι τρεις βολές του Μπάρον έκλεισαν το ημίχρονο στο 33-42. Το πρώτο μισό του ματς έκλεισε με τον Παναθηναϊκό να έχει 9/17 δίποντα αλλά και μόλις 2/14 τρίποντα ενώ έχασε τα ριμπάουντ με την Αρμάνι να έχει 24 έναντι 15. Επίσης η ιταλική ομάδα μέτρησε 10/23 δίποντα, 5/11 τρίποντα και 7/7 βολές.

Παναθηναϊκός - Αρμάνι Μιλάνο 90-77

Στο πρώτο δίλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου, ο Παναθηναϊκός μπήκε στο παρκέ όπως ακριβώς... έπρεπε. Μόνο που ήταν για ένα δίλεπτο. Μείωσε στους πέντε πόντους (37-42) ενώ ο Μπέικον που φάνηκε να... χάνει το μυαλό του και να υποπίπτει στη μία λάθος απόφαση μετά την άλλη απώλεσε μια μεγάλη ευκαιρία για να μειώσει και στο καλάθι. Αποτέλεσμα; Η Αρμάνι να το εκμεταλλευτεί και με ένα γρήγορο σερί 8-0 έως το 24' πήρε εκ νέου διαφορά 13 πόντων (37-50) το οποίο έγινε και +15 (40-55) στο 26'. Ουσιαστικά ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το καλό μομέντουμ αλλά αντίθετα συνέχισε να είναι άστοχος και με (εκ νέου) κακές επιλογές.

Και πάλι. Η ομάδα του Ράντονιτς δεν τα παράτησε. Πραγματοποίησε σερί 10-0 και μπόρεσε να μειώσει εκ νέου στους πέντε πόντους (52-57) λίγο πριν από το τέλος της 3ης περιόδου. Αν και στο τελευταίο δεκάλεπτο βρέθηκε και πάλι στο -10 ύστερα από τρίποντο του Μήτρου Λονγκ (54-64 στο 32') , κατάφερε να «απαντήσει» με 9-0 σερί για το 63-64 στο 34'. Δηλαδή είχε βρεθεί σε απόσταση μίας κατοχής για πρώτη φορά μετά το πρώτο δεκάλεπτο! Όμως δεν υπήρξε συνέχεια. Η Αρμάνι αντέδρασε και με δικό της 8-2 βρέθηκε στο +7 (65-72) στο 37' έχοντας δημιουργήσει «μαξιλαράκι» ασφαλείας σύμφωνα και με την εικόνα του αγώνα. Γι' άλλη μια φορά και πιο ουσιαστική στο ματς, ο Παναθηναϊκός επέστρεψε και σερί 7-0 έφερε το ματς στα ίσια για την παράταση (72-72). Μάλιστα είχε την ευκαιρία να πάρει και τη νίκη στην κανονική περίοδο αλλά του σουτ του Μπέικον στην εκπνοή δεν βρήκε στόχο.