Τρίτη, 19 Μαρτίου 2024

EuroCup: "Κατάρρευση" και 4η σερί ήττα για τον Προμηθέα - "Λύγισε" στο τελευταίο δεκάλεπτο από τους Λόντον Λάιονς

6 Δεκεμβρίου 2022 21:54
EuroCup:

Ο Προμηθέας Πάτρας “λύγισε” απέναντι στους Λόντον Λάιονς του Κώστα Κουφού για την 7η αγωνιστική του EuroCup με στόχο να επιστρέψει στις νίκες. Ενώ χθες για την Basket League ο Ολυμπιακός λύγισε τον Παναθηναϊκό.

Δεύτερη σερί ήττα για τον Προμηθέα (4-3) του Γιάννη Χριστόπουλου στο “Δ. Τόφαλος” από τους Λόντον Λάιονς (4-3) με 67-77.

Απουσία του τραυματία Τζο Γιανγκ, ο Αρνόλντας Κουλμπόκα ανέλαβε να αναπληρώσει το κενό με 18 πόντους (3/5 δίποντα, 4/10 τρίποντα).

Ο Κώστας Κουφός είχε πολύ καλή παρουσία, με τον διεθνή σέντερ να μετράει 10 πόντους (5/10 δίποντα), 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 λάθος σε 18’46” πάνω στο παρκέ.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Μοιρασμένο ήταν το παινίδι στο ξεκίνημα στην Πάτρα, Ντέκερ και Κουφός πρωταγωνίστησαν για τους φιλοξενούμενους την ώρα που Σίμπσον και Κακλαμανάκης ασκούσαν το αντίπαλο δεός.

Τα δυο σερί τρίποντα του Χρουμπάν στο 8:30′ έδωσαν το πάνω χέρι στους Λόντον Λάιονς (15-23). Τελικά, ο Κάουαν διαμόρφωσε το 18-25 στο 10′.

Ο Κουλμπόκα δεν άργησε να απαντήσει στους Άγγλους και με 2/2 πίσω από τα 6,75 έφερε ξανά το ματς στον πόντο (24-25). Ο Ντέκερ συνέχιζει να πληγώνει το σύνολο του Γιάννη Χριστόπουλου δίνοντας ξανά… αέρα 7 πόντων στους φιλοξενούμενους (26-23).

Στην εκπνοή ο Μουράτος έφερε τον αγώνα στην απόσταση ενός καλαθιού αλλά ο Σολουάντε πέτυχε το 36-40 στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Συνέχεια στην εντυπωσιακή του εμφάνιση έδωσε ο Κουλμπόκα και στην επανάληψη με την ευστοχία του να φέρνει για δεύτερη φορά, μετά από πολλή ώρα τους Πατρινούς μπροστά (46-43, 25:50′).

Το παιχνίδι παρέμεινε ντέρμπι με τους Λονδρέζους να απαντούν και το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 55-54.

Το ξέσπασμα των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε και στην εκκίνηση του 4ου δεκαλέπτου, ωστόσο ο Κουλμπόκα έδωσε ξανά λύσεις στο παρκέ. 4:13 για το φινάλε ο Προμηθέας είδε τον νέο του τεχνικό, Γιάννη Χριστόπουλο να αποβάλλεται, ενώ παράλληλα ο Κόντιτ πέρασε στον πάγκο με 5 φάουλ!

Αυτό ήταν και το σημείο που οι Πατρινοί έχασαν τη συγκέντρωση τους και επέτρεψαν τελικά στους Λάιονς να φύγουν με το πολύτιμο “διπλό” από το “Δ. Τόφαλος” με το τελικό 67-77.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 36-40, 55-54, 67-77.