Basket League: Σταρκς και επιθετικά ριμπάουντ του Κολοσσού τιμώρησαν την ΑΕΚ (video)

Ακόμη μία τεράστια εντός έδρας νίκη για την ομάδα της Ρόδου

28 Νοεμβρίου 2022 16:00
Πηγή φωτογραφίας: ΧΑΡΗΣ ΖΑΜΠΕΤΟΥΛΑΣ / EUROKINISSI

Η ΑΕΚ ήθελε να διατηρηθεί σε απόσταση βολής από την κορυφή της Basket League, αλλά ο Κολοσσός τής έκοψε τη φόρα με το 73-67 στη Ρόδο, νίκη που βασίστηκε στην έκρηξη του Τι Τζέι Σταρκς στην τέταρτη περίοδο και φυσικά στα 24 επιθετικά ριμπάουντ.

Ο Αμερικάνος γκαρντ, που είναι ο ξεκάθαρος ηγέτης των θαλασσί και τρίτος σκόρερ του πρωταθλήματος, κινήθηκε πάνω από τα εφετινά στάνταρντ του, έφτασε τους 25 πόντους (σε σχεδόν 38 λεπτά συμμετοχής) με τρία μεγάλα σουτ στην τέταρτη περίοδο και χάλασε την αμυντικά ισορροπία της Ένωσης, που στερήθηκε ανάλογων λύσεων στην επίθεση.

Συν τοις άλλοις η ομάδα του Ηλία Καντζούρη που επέστρεψε ως αντίπαλος στη Ρόδο απέτυχε να ελέγξει το αμυντικό ριμπάουντ και αφήνοντας τους γηπεδούχους ν' ανανεώσουν τόσες πολλές επιθέσεις ήταν επόμενο ν' αντιμετωπίσει σοβαρό πρόβλημα και να μην γλιτώσει την ήττα, πέφτοντας στο 5-2.

Από την πλευρά του ο Κολοσσός, που είχε αρχίσει με 1/12 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο αλλά βρήκε 7/13 στο δεύτερο, ανέβηκε στο 3-4 χάρη στο 3-0 που μετράει εντός έδρας.

Ο αγώνας

Με πιο ορθή αγωνιστική προσέγγιση η ΑΕΚ κατάφερε να φθείρει τον Κολοσσό και να 'χει στο ξεκίνημα ένα ελαφρύ προβάδισμα που έφτασε το +5 (10-15, 15-20). Σε αυτό το διάστημα οι κιτρινόμαυροι είχαν βρει 11 πόντους από βολές, τη στιγμή που οι θαλασσί σπαταλούσαν εννέα τρίποντα σε δέκα προσπάθειες!

Απλώς η Ένωση δεν εμφάνισε παρόμοια ανταπόκριση όταν άνοιξε το ροτέισον, κάτι που επέτρεψε στους γηπεδούχους να διατηρούν επαφή. Στο 15' οι δυο ομάδες ήταν στο 26-26, διότι οι κιτρινόμαυροι ξόδευαν διαδοχικές επιθέσεις ενόσω τα επιθετικά ριμπάουντ (10) έδιναν στον Κολοσσό δεύτερες ευκαιρίες και μαζί σκορ.

Η ευστοχία του Στρέλνιεκς από την περιφέρεια θα μπορούσε να 'ναι η βάση της ΑΕΚ προκειμένου να ξεφύγει του Κολοσσού (28-33), μόνο που τα συνολικά ποσοστά της ήταν χαμηλά και τα λάθη αρκετά για 19 λεπτά αγώνα.

Ούτε όμως οι Ρόδιοι ήταν σε θέση να εκμεταλλευτούν τις περιστάσεις. Το 1/15 πίσω από τα 6μ75 στα πρώτα 25 λεπτά ήταν αποτρεπτικός παράγοντας για να αποκτήσουν τον έλεγχο. Το αντιαθλητικό του Μίτσελ στον Κατσίβελη φάνηκε να διαταράσσει τις ισορροπίες, καθώς ο Κολοσσός έτρεξε 8-0, αλλά ήταν τόσο κακό το παιχνίδι που το μομέντουμ διαλύθηκε στα εξ ων συνετέθη, με συνέπεια η εύθραυστη εικόνα να διατηρηθεί αναλλοίωτη.

Ούτως ή άλλως στην έκρηξη του Σταρκς (τρία σερί τρίποντα) η ΑΕΚ έβγαλε την απαιτούμενη αντίδραση για να κρατηθεί ζωντανή (65-65, 36-30''). Το πρόβλημά της ήταν πως ξόδεψε πολύτιμες βολές, την ώρα που οι θαλασσί έβρισκαν σουτ απ' έξω (71-66, 38'32''). Αφότου ο Φρέιζερ έχασε την κομβική επίθεση της Ένωσης και οι Ρόδιοι πήραν άλλα δύο επιθετικά ριμπάουντ (24 συνολικά), έπεσαν και οι τίτλοι τέλους σ' ένα παιχνίδι που οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου - Κατραχούρας, Τσιμπούρης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-20, 33-33, 49-48, 73-67

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Παπαθεοδώρου): Σταρκς 25 (4/11 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 6 ασίστ, 5 λάθη), Κόφι 10 (2/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χατζηδάκης 6 (5 ριμπάουντ), Κατσίβελης 1, Γιανναόπουλος 17 (5/8 δίποντα, 1/6 τρίποντα), Μορέιρα 6 (6 ριμπάουντ), Χρυσικόπουλος 6 (8 ριμπάουντ), Ντίξον, Μπιλλής, Ιορδάνου, Τιγκ 2

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φρέιζερ 15 (2/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5 ασίστ), Φλιώνης 2, ΜακΓκριφ 8 (0/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Μάντσεν 6, Γουίλιαμς 10 (2/4 τρίποντα, 3 ασίστ), Κόνιαρης, Πετρόπουλος, Φιλιππάκος 4, Μίτσελ 10 (3/8 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 4 λάθη), Στρέλνιεκς 12 (1/1 δίποντο, 3/7 τρίποντα)

Πηγή: sport24.gr