Basket league / Ολυμπιακός: «100άρα» πριν τον Παναθηναϊκό

Συνεχίζει ακάθεκτος με 7/7

27 Νοεμβρίου 2022 21:23
ΓΙΩΤΑ ΛΟΤΣΑΡΗ / EUROKINISSI

Ο Ολυμπιακός παρέμεινε αήττητος στην Basket League μετά το εύκολο πέρασμα από την Πάτρα κόντρα στον Προμηθέα.

Με την ευκαιρία, δείτε επίσης: Basket league / Ιωνικός - Απόλλων Πάτρας (79-75): Ανάσα για τους Νικαιώτες με οδηγό... τους ψηλούς του (Video)

Τις επτά νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις στην Basket League έφτασε ο Ολυμπιακός, ενώ ακολουθεί το Περιστέρι με ρεκόρ 5-2.

Ο Παναθηναϊκός σημείωσε την 5η νίκη του σε έξι παιχνίδια ωστόσο μετράει ένα ματς λιγότερο. Στο 4-3 «έπεσε» μετά τα ματς της 7ης αγωνιστικής ο ΠΑΟΚ ενώ το ίδιο ρεκόρ έχει και ο Άρης.

Η 7η αγωνιστική θα ολοκληρωθεί την Δευτέρα (28/11, 15:45) με την αναμέτρηση του Κολοσσού Ρόδου με την ΑΕΚ.

Basket league / Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ (87-63): Απολαυστικό «τριφύλλι» κοιτάει Ζαλγκίρις και... Ολυμπιακό

Ο Παναθηναϊκός ήταν απολαυστικός κόντρα στον ΠΑΟΚ στην 7η αγωνιστική της Basket League, έπαιξε εξαιρετικό μπάσκετ στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και με τον Μπέικον σε ακόμα μία εντυπωσιακή μέρα (21 π.) επιβλήθηκε με 87-63, στρέφοντας πλέον το βλέμμα του στη Ζαλγκίρις και στον «τελικό» με τον Ολυμπιακό.

Με την ευκαιρία, δείτε επίσης: Basket league: Μεγάλη νίκη για Περιστέρι και Άρη!

Το «τριφύλλι» δεν είχε κανένα πρόβλημα κόντρα στον ΠΑΟΚ, συνέχισε τις καλές εμφανίσεις και έδειξε ακόμα περισσότερο βελτιωμένος, με τον Ντέγιαν Ράντονιτς να μοιράζει τον χρόνο, να δίνει λεπτά συμμετοχής σε όλους τους παίκτες και ανάσες σε όσους τράβηξαν το... κουπί στη διαβολοβδομάδα με Βίρτους και Βιλερμπάν.

Εξαιρετικοί οι «πράσινοι» σε δεύτερη (28-12) και τρίτη (30-13) περίοδο, αποδίδοντας όμορφο μπάσκετ και δείχνοντας πως όσο περνάει ο καιρός βρίσκουν χημεία και πατήματα, μπαίνοντας σε μία αγωνιστική βδομάδα που έχουν μπροστά τους τον «τελικό» κόντρα στον Ολυμπιακό (5/12, 19:15), με το «τριφύλλι» να έχει πρώτα για την Euroleague το ματς με τη Ζαλγκίρις στο Κάουνας (2/11, 20:00).

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Ράντονιτς ήταν ο Ντουέιν Μπέικον, που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 21 πόντους, τους 17 εξ αυτών στο πρώτο ημίχρονο, με 3/7 τρίποντα και συνολικά 9/14 εντός πεδιάς.

Στους 14 ο Πάρις Λι με 3/6 τρίποντα και 4 κλεψίματα. Double-double από τον ανεβασμένο Αρτούρας Γκουντάιτις, που είχε 10 πόντους και 11 ριμπάουντ, τα 6 επιθετικά, με τον Γιώργο Παπαγιάννη να προσθέτει άλλους 11 με 7 ριμπάουντ.

Από την πλευρά του ΠΑΟΚ πρωταγωνιστής ήταν ο Γιανίκ Φράνκε με 16 πόντους, όλους στο πρώτο ημίχρονο, με τον Τζέιλεν Χαντς να έχει άλλους 13.

Μπήκε «ζεστός» ο Παναθηναϊκός, αλλά βρήκε σε... Φράνκε

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με ενέργεια και συγκέντρωση στο παρκέ στην εκκίνηση της αναμέτρησης και κατάφερε να πάρει γρήγορα προβάδισμα με 8-3 στο 3', έχοντας 2/2 τρίποντα και ήδη 3 τελικές πάσες. Στο 5' οι «πράσινοι» έφτασαν στο +7 (12-5), με λέι απ του Μπέικον, που είχε ήδη 5 πόντους, με τον ΠΑΟΚ να μειώνει σε 12-11 στο 6', με σερί 6-0, με πρωταγωνιστή τον Φράνκε, που είχε πετύχει όλους του πόντους των Θεσσαλονικειών με 3/4 τρίποντα. Στο 8' ο Γ. Καλαϊτζάκης με εύστοχο σουτ έξω από τα 6,75μ. διαμόρφωσε το 15-11, με την ομάδα του Λυκογιάννη να «τρέχει» και πάλι ένα επιμέρους 5-1 για το 15-15 του πρώτου δεκαλέπτου.

«Καυτός» Μπέικον έστειλε το «τριφύλλι» στο +16

Mε την έναρξη της δεύτερης περιόδου ο Παναθηναϊκός βρήκε και πάλι τα πατήματά του στο παρκέ και με τον Γκουντάιτς να πετυχαίνει 5 συνεχόμενους πόντους προηγήθηκε με 23-16 στο 12', φτάνοντας και πάλι στο +7. Στο 14' το «τριφύλλι» με τον Μπέικον να βρίσκει ρυθμό έξω από τα 6,75μ. ξέφυγε για πρώτη φορά στο ματς με +14 (31-17), «τρέχοντας» επιμέρους σερί 15-1 στο δεκάλεπτο, με Αμερικανό άσο να έχει 11 πόντους, χωρίς να έχει χάσει σουτ (3/3 τριπ., 1/1 διπ.). Ο ΠΑΟΚ όμως δεν άφησε τους «πράσινους» να αυξήσουν κι άλλο τη διαφορά και με τον Φράνκε και πάλι (16 π.), μείωσε σε 31-24 στο 17', με δικό του σερί 7-0. Η απάντηση όμως ήταν άμεση, αφού στο 18' η ομάδα του Ράντονιτς προηγήθηκε για πρώτη φορά στο ματς με +16 (40-24), «τρέχοντας» σερί 9-0, κάνοντας το επιμέρους σκορ της περιόδου 24-8. Ο Μπέικον είχε και πάλι... κέφια και στο 19' διαμόρφωσε το 44-26, φτάνοντας τους 17 πόντους και το «τριφύλλι» να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το +14 (44-28).

Απολαυστικός Παναθηναϊκός «καθάρισε» την υπόθεση νίκη με όμορφο μπάσκετ

Στην εκκίνηση της τρίτης περιόδου ο Γκουντάιτις με καλάθι και φάουλ και ο Πάρις Λι με δύο βολές έστειλαν τον Παναθηναϊκό για πρώτη φορά στο +21 (49-28), «τρέχοντας» ένα σερί 5-0. Στο 23' ο Αμερικανός γκαρντ με τρίποντο και φάουλ διαμόρφωσε το 56-32, φτάνοντας τους 11 πόντους, με τον Ουίλιαμς με τη φάση του αγώνα στο 24' να γράφει το 58-32 για το +26. Στο 25' και πάλι ο Πάρις Λι με τρίποντο (το δεύτερο μέσα σε 2 λεπτά) έστειλε το «τριφύλλι» στο +29 (61-32), κάνοντας 14 τους προσωπικούς του πόντους. Οι «πράσινοι» είχαν επιβάλει πλήρως τον ρυθμό τους και στο 26΄ με καλάθι και φάουλ του Πονίτκα έφτασαν στο +32 και σε νταμπλ σκορ (64-32), έχοντας ένα επιμέρους 19-4 στο δεκάλεπτο. Στο 29' ο Παπαγιάννη με νέο τρίποντο έστειλε τους γηπεδούχους στο +34 (71-37), με τον Παναθηναϊκό να έχει καθαρίσει ήδη την υπόθεση νίκη, μπαίνοντας στην τελική ευθεία με το σκορ στο 74-41.

Τυπική διαδικασία με το βλέμμα σε Ζαλγκίρις και... Ολυμπιακό

Η τέταρτη περίοδος ήταν τυπική διαδικασία και μία ευκαιρία για τον Ράντονιτς να δίνει ανάσες στους παίκτες που τράβηξαν το... κουπί στη «διαβολοβδομάδα», αλλά και λεπτά συμμετοχής σε όλους τους «πράσινους», δοκιμάζοντας και πράγματα για τη συνέχεια. Στο 33' ο Παναθηναϊκός έφτασε και πάλι στο +34 (78-41). Ο ρυθμός στη συνέχεια έπεσε αισθητά, με το «τριφύλλι» να «κουβαλάει» στην πλάτη του και 85 λεπτά από τα ματς με Βίρτους και Βιλερμπάν, με το τελικό 87-63 να «σφραγίζει» τη νίκη για τους «πράσινους», που πλέον στρέφουν το βλέμμα τους στη Ζαλγκίρις και στη συνέχεια στον Ολυμπιακό.

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 44-28, 74-41, 87-63