Basket league / Περιστέρι - Καρδίτσα (102-77): Ντεμπούτο Αγραβάνη, show Ντένμον και άνετη νίκη

Εύκολο απόγευμα για το Περιστέρι, που επικράτησε με 102-77 της Καρδίτσας στο ντεμπούτο του Δημήτρη Αγραβάνη

6 Νοεμβρίου 2022 21:13
(ΣΤΕΛΙΟΣ ΣΤΕΦΑΝΟΥ / EUROKINISSI)

Δεν ήταν το πιο ενδιαφέρον ματς της αγωνιστικής στη Basket League, όμως για το Περιστέρι ήταν η ιδανική ευκαιρία ώστε να πατήσει στα πόδια του και να βάλει τον Δημήτρη Αγραβάνη στο πρόγραμμα. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη επικράτησε με 102-77 της Καρδίτσας του Βαγγέλη Αγγέλου, για να ανέβει ξανά σε θετικό ρεκόρ (3-2) και να πάρει μια σημαντική ανάσα μετά από την βαριά ήττα από τη Ρίτας στο Βίλνιους. Με την ευκαιρία, δείτε το αποτέλεσμα του ματς Ολυμπιακός - Ιωνικός.

Ο Μάρκους Ντένμον έβαλε 21 πόντους στο πρώτο μέρος, ο Σακούρ Τζούστον ήταν το στήριγμά του, ο Αγραβάνης έκανε θετική εμφάνιση στο ντεμπούτο του, απέναντι στους Σκοτ Πριτζέτ - Τζέιμς Μπέιτμον που ήταν οι μοναδικοί που διασώθηκαν από την Καρδίτσα του 1-3 (1-0 εντός και 0-3 εκτός έδρας).

Ο αγώνας

Ανώτεροι από νωρίς, οι γηπεδούχοι έβαλαν εύκολα τις βάσεις της νίκης. Έκλεισαν την περίοδο στο +11 (23-12) χάρη στην αποτελεσματικότητά τους στο δίποντο (7/9) και στους 10 πόντους του Ντένμον, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι μετρούσαν 5/15 σουτ και τέσσερα λάθη για τρεις ασίστ.

Η διαφορά έφτασε στους 21 (45-24) μετά από τρίποντο του Φρανσίσκο στο 17', πήγε και στους 23 (48-25) λίγο αργότερα, με το ημίχρονο να βρίσκει την ομάδα του Σπανούλη σε σπουδαία κατάσταση χάρη στο ρεσιτάλ του Μάρκους Ντένμον (21 πόντοι) την ώρα που εκείνη του Βαγγέλη Αγγέλου είχε μόλις 2/11 τρίποντα.

Οι Θεσσαλοί έκαναν την προσπάθειά τους στο ξεκίνημα του β' μέρους, μείωσαν στους 15 (62-47 στο 25'), όμως πέρα από τον Πριτζέτ, δεν είχαν άλλον σε έστω υποφερτή κατάσταση. Γι' αυτό και δεν κατάφεραν κάτι περισσότερο, γνωρίζοντας μία ήττα που μπορεί να χαρακτηριστική απόλυτα φυσιολογική.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μαλαμάς, Καρπάνος, Τσιμπούρης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-12, 50-30, 72-54, 102-77