Basket league: Θρίαμβος για Κολοσσό έναντι ΠΑΟΚ - Εντός έδρας νίκη για Άρη επί του Απόλλωνα Πάτρας

Διπλή νίκη για τους "θαλασσί" και για τους κιτρινόμαυρους

5 Νοεμβρίου 2022 19:31

Ο Τι Τζέι Σταρκς (29 πόντοι με 10/19 σουτ και 7/9 βολές) ήταν ασταμάτητος, ο Χάρης Γιαννόπουλος έβαλε τις κρίσιμες βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα κι ο Κολοσσός πήρε τη νίκη επί του ΠΑΟΚ (80-76). Όταν την ίδια στιγμή, ο Βασίλης Τολιόπουλος και ο Ντι Τζέι Νότεϊ οδήγησαν τον Άρη στην εντός έδρας νίκη επί του Απόλλωνα Πάτρας (70-57) για τη Basket League. Με την ευκαιρία, δείτε τα αποτελέσματα του αγώνα Λαμία - Βόλος.

Κολοσσός - ΠΑΟΚ 80-76

Κολοσσός και ΠΑΟΚ πάλεψαν λυσσαλέα για σαράντα λεπτά, σε μια μονομαχία που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον όσων την παρακολούθησαν μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο. Να ναι καλά ο Τζέιλεν Χαντς, ο οποίος είχε την απάντηση σε κάθε απόπειρα του Κολοσσού. Στο φινάλε όμως, η συνέπεια από την γραμμή των βολών (7/8 στο τελευταίο λεπτό) έκανε τη διαφορά για την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου, η οποία έφτασε στη νίκη (80-76) σε βάρος εκείνης του Άρη Λυκογιάννη, για την 5η αγωνιστική της Basket League.

Ο Τι Τζέι Σταρκς (29 πόντοι με 10/19 σουτ και 7/9 βολές) ήταν διαρκής απειλή για την άμυνα των φιλοξενούμενων, με τον Γιανίκ Μορέιρα (14 πόντοι, 9 ριμπάουντ) να κάνει αισθητή την παρουσία του κυρίως στο πρώτο μέρος. Όλα αυτά σε ένα παιχνίδι, που οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου είχαν 6 ασίστ για 15 λάθη, αλλά και +13 ριμπάουντ (43 έναντι 30).

Όσο για τον ΠΑΟΚ; Οι 18 πόντοι και τα 7 ριμπάουντ του Γιανίκ Φράνκε, αλλά κι οι 24 πόντοι (με 8/14 σουτ κι 5/6 βολές) του Τζέιλεν Χαντς δεν αποδείχθηκαν αρκετά, ειδικά από την στιγμή που ο Τζέιλεν Ράιλι δεν πήρε χρόνο συμμετοχής λόγω προβλήματος τραυματισμού.

Δύο νίκες σε πέντε αγώνες πλέον για τον Κολοσσό, έμεινε στις τρεις νίκες ο ΠΑΟΚ.

Ο αγώνας

Ο ΠΑΟΚ αποδείχθηκε ιδιαίτερα αποτελεσματικός στα πρώτα λεπτά, με το +8 (4-12 στο 8') να καταδεικνύει την υπεροχή του. Ο Γιανίκ Μορέιρα αρκούσε όμως για να κρατήσει όρθιο τον Κολοσσό στην πρώτη περίοδο (15-16 στο 10'), πριν πάρει το προβάδισμα η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου (19-17 στο 12').

Από εκεί και πέρα, μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, το προβάδισμα άλλαξε χέρια αρκετές φορές, έως ότου φτάσουμε στο +3 (35-38) του ΠΑΟΚ στην ανάπαυλα. Μια διαφορά που πάντως ήταν μικρή δεδομένη της αστοχίας των γηπεδούχων (1/9 τρίποντα) και της αδυναμίας που είχαν στο κομμάτι της δημιουργίας (1 ασίστ για 5 λάθη). Όχι ότι ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ καλύτερος (2/12 τρίποντα, 8 ασίστ για 4 λάθη), αλλά ο Δικέφαλος έμοιαζε πιο ικανός στη διαχείριση των κατοχών του.

(ΧΑΡΗΣ ΖΑΜΠΕΤΟΥΛΑΣ / EUROKINISSI)

Το παιχνίδι είχε γίνει πλέον ντέρμπι, κάτι που επιβεβαιώθηκε από την εξέλιξη του δευτέρου μέρους. Ο Γιανίκ Φράνκε και ο Τζέιλεν Χαντς από τη μία, ο Τι Τζέι Σταρκς και ο Γιανίκ Μορέιρα από την άλλη ήταν οι ισχυρές δυάδες, αυτές που έκαναν τη διαφορά στην επίθεση. Μόνο που ουδεμία εκ των δύο πλευρών είχε τη δυνατότητα να πάρει τέτοιο προβάδισμα, που θα της έδινε το δικαίωμα να νιώσει πως είναι πιο κοντά στη νίκη.

Ο Κολοσσός με τον ΠΑΟΚ μπήκαν μάλιστα στο τελευταίο λεπτό, όντες στο "Χ" (71-71), με κάθε κατοχή από εκεί κι έπειτα να αποκτά ακόμη μεγαλύτερη αξία. Ο Τι Τζέι Σταρκς με τον Χάρη Γιαννόπουλο έβαλαν έξι κρίσιμες βολές για το +4 (77-73) με 5'' για το φινάλε. Τι κι αν ο Τζέιλεν Χαντς έβαλε ένα τρελό τρίποντο στα 3.9'' για το φινάλε; Ο ΠΑΟΚ δεν είχε άλλο χρόνο για την ανατροπή, με τον Κολοσσό να φτάνει στην τελική επικράτηση.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσαρούχα - Πιτσίλκας - Τσώνος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-16, 35-38, 53-54, 80-76.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Παπαθεοδώρου): Σταρκς 29 (8/14 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 7/9 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 λάθη, 2 κλεψίματα), Χρυσικόπουλος 8 (0/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Χατζηδάκης 2, Κατσίβελης 8 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 λάθη), Γιαννόπουλος 7 (0/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μορέιρα 14 (7/10 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 4 λάθη), Όσμπορν 3 (3/4 βολές), Μπιλλής, Μπαρσέλο, Ιορδάνου, Τιγκ 7, Στεφάνοβιτς 2.

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Φράνκε 18 (4/9 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/1 βολή, 7 ριμπάουντ), Τσιακμάς 5 (1), Μαργαρίτης 3, Σαλούστρος 3 (0/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ρένφρο 9 (4/6 δίποντα, 1/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Χαντς 24 (5/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5/6 βολές), Πόλι 5 (1), Σλαφτσάκης 3, Χρηστίδης 2, Καμπερίδης 4 (1/6 σουτ).

Άρης - Απόλλωνας Πάτρας 70-57

Ο Απόλλωνας Πάτρας ήταν σκληρό καρύδι στο Nick Galis Hall, έφερε σε δύσκολη θέση τον Άρη για τρεισήμισι περιόδους, στην τελική ευθεία όμως, το επιθετικό ταλέντο του Βασίλη Τολιόπουλου έκανε τη διαφορά. Ο 26χρονος γκαρντ κουβάλησε την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη (έκανε ένα από τα πιο πληθωρικά παιχνίδια της καριέρας του) και μαζί με τον Ντι Τζέι Νότεϊ αποδείχθηκαν άλυτο πρόβλημα για την άμυνα των μελανόλευκων.

Οι δυο τους σημείωσαν τους 40 από τους 70 πόντους των νικητών (με 14/25 σουτ και 7/7 βολές), την ώρα που ο Τσέβεζ Γκούντγουιν (10 πόντοι, 10 ριμπάουντ) έγραψε ακόμη ένα νταμπλ νταμπλ φέτος στη Basket League. Από την άλλη, οι 21 πόντοι του Νικ Γκρίφιν και η προσπάθεια που κατέβαλε ο Ράιαν Τέιλορ (11 πόντοι, 8 ριμπάουντ) δεν αρκούσαν για τον Απόλλωνα Πάτρας, ο οποίος έκλεισε τον αγώνα με 10 ασίστ για 21 λάθη.

Έτσι, ο Άρης έφτασε τις τρεις νίκες σε πέντε αγώνες, με τον Απόλλωνα Πάτρας να μένει στη μία (αυτή επί της Καρδίτσας).

Ο αγώνας

Η εκκίνηση του Απόλλωνα Πάτρας ήταν εντυπωσιακή, τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση. Η ζώνη προβλημάτισε ιδιαίτερα τον Άρη, γεγονός που επέτρεψε στην ομάδα του Νίκου Βετούλα να φτάσει μέχρι το +14 (6-20 στο 8'), πριν αρχίσει η σταδιακή αντεπίθεση των γηπεδούχων.

Με τον Βασίλη Τολιόπουλο να αποτελεί το αντίβαρο στην σπουδαία δράση του Ζώη Καράμπελα, ο Άρης κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά, σε τέτοιο βαθμό που το -2 (30-32) του ημιχρόνου έμοιαζε με κέρδος. Ειδικά από την στιγμή που οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη είχαν 2/11 τρίποντα και 5 ασίστ για 11 λάθη.

Όσο καλή δουλειά έκανε στο πρώτο μέρος όμως, τόσο κακή ήταν αυτή στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου για τον Απόλλωνα Πάτρας. Οι ασπρόμαυροι έμειναν χωρίς πόντο για σχεδόν πέντε λεπτά, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε ο Άρης προκειμένου να πατήσει ελαφρώς το γκάζι και να φτάσει στο +8 (40-32 στο 25'). Όσο υπήρχε ο Νικ Γκρίφιν όμως, τόσο ήλπιζε ο Απόλλωνας Πάτρας. Το "Χ" (47-47) στο τέλος της τρίτης περιόδου ήταν η πιο ξεκάθαρη ένδειξη, ειδικά αν συνυπολογίσει κανείς πως η ομάδα του Νίκου Βετούλα είχε 8 ασίστ για 19 λάθη.

Από εκεί και πέρα, το παιχνίδι έγινε ντέρμπι. Η άμυνα ζώνης επέστρεψε στην ημερήσια διάταξη για τον Απόλλωνα Πάτρας, σε μια προσπάθεια να περιοριστεί η δράση του Ντι Τζέι Νότεϊ και του Βασίλη Τολιόπουλου, που κουβαλούσαν στο δεύτερο μέρος την επίθεση του Άρη. Δεν τα κατάφερε όμως, αφού ο πρώτος πήρε φωτιά στην τελευταία περίοδο και καθάρισε το παιχνίδι.

Με δύο σερί τρίποντα μέσα σε μερικά δευτερόλεπτα, ο 26χρονος γκαρντ οδήγησε το προβάδισμα των κίτρινων για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (64-54 στο 37') και μαζί έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ του Άρη, ο οποίος έφτασε τις τρεις νίκες σε πέντε αγώνες -στη μία έμεινε ο Απόλλωνας Πάτρας.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κάρδαρης - Τζιοπάνος - Μηλαπίδης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-22, 30-32, 47-47, 70-57.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Χόρχλερ 5 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Γκούντγουιν 10 (5/9 δίποντα, 0/2 βολές, 10 ριμπάουντ), Τολιόπουλος 23 (4/4 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη, 3 κλεψίματα), Νότεϊ 17 (5/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 6 λάθη), Νετζήπογλου 5 (1), Σανόγκο 4 (0/3 σουτ, 4/6 βολές, 6 ριμπάουντ), Σχίζας, Καββαδάς, Φίλλιος 6, Σιδηροηλίας.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Βετούλας): Γκρίφιν 21 (6/12 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2 ριμπάουντ), Ντέιβις 9 (4/13 σουτ, 1/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη, 3 κλεψίματα), Μπόγρης 2 (5 ριμπάουντ), Τέιλορ 11 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Καράμπελας 9 (1/4 τρίποντα, 6 ασίστ, 5 λάθη, 7 κλεψίματα), Σίλα, Χέινς - Τζόουνς 4 (3 λάθη), Καλχούν, Κογιώνης.