Μάλαγα-ΠΑΟΚ 77-63: Το πάλεψε αλλά...

Έχασε την ευκαιρία του

2 Νοεμβρίου 2022 23:38

Ο ΠΑΟΚ ήταν μαχητικός στην Ανδαλουσία, κοίταξε στα μάτια τη Μάλαγα, ωστόσο δεν κατάφερε να φτάσει στην υπέρβαση, χάνοντας με 77-63 και μένοντας στην τρίτη θέση του 7ου ομίλου του BCL με ρεκόρ 1-2, τη στιγμή που οι Ισπανοί παρέμειναν αήττητοι σε τρεις αγωνιστικές.

Ο Δικέφαλος, μετά τον σεφτέ με τη Σάσαρι, δεν άφηνε την πολύ πιο ισχυρή σε μπάτζετ και ρόστερ αντίπαλό του να πάρει διαφορά στο παιχνίδι, η οποία ένιωθε διαρκώς την ανάσα της ελληνικής ομάδας. Μέχρι το 35' ήταν κοντά στο σκορ, όμως η χαμηλή του επιθετική επίδοση δεν επέτρεψε την ολική ανατροπή. Μεγάλη η διαφορά στα ριμπάουντ με 41-24. Πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ ο Γιανίκ Φράνκε με 18 πόντους (7/9 βολές, 1/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα) και ακολούθησαν οι Τάιλερ Πόλεϊ και Τζέιλεν Ράιλι με 12 πόντους έκαστος.

Ο ΠΑΟΚ δεν ξεκίνησε καλά και είδε τη Μάλαγα να προηγείται με 10-3 στα πρώτα λεπτά. Τα τρίποντα ωστόσο του Ράιλι και του Φράνκε έφεραν την ομάδα στο 13-11 κι ενώ προηγήθηκε ο σοκαριστικός τραυματισμός του Ντάρκο-Κέλι στο πόδι, ο οποίος αποχώρησε με φορείο από το παρκέ. Οι «ασπρόμαυροι» πήραν το πρώτο τους προβάδισμα με 13-14, όμως με πέντε σερί πόντους του Μπριθουέλα έγινε το 19-16 στο 10'.

Η Μάλαγα άνοιξε την απόσταση σε 25-17, καθώς ο ΠΑΟΚ είχε χάσει τον ρυθμό του αλλά και πολλές βολές (4/10). Το τρίποντο και φάουλ του Φράνκε έδωσε μια ανάσα (30-25), όμως ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να βρει σκορ. Το ίδιο όμως συνέβαινε και με τους γηπεδούχους και έτσι ο Χαντς με πέντε σερί πόντους και buzzer-beater τρίποντο έγραψε το 36-32 του ημιχρόνου, με τον Δικέφαλο όμως να έχει μόλις 2 ασίστ έναντι 11 των Ισπανών.

Ο ορεξάτος Φράνκε δεν άφηνε τους γηπεδούχους να ξεφύγουν μειώνοντας ακόμα πιο πολύ σε 45-42 και απαντώντας στα σερί καλάθια του «καυτού» Μπριθουέλα, ο οποίος στο 26' είχε φτάσει τους 20 πόντους. Ο ΠΑΟΚ όμως είχε απαντήσεις και με τους Πόλεϊ, Ράιλι και Μαργαρίτη πλησίασε στο 55-54, λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.

Το επιθετικό πρόβλημα του ΠΑΟΚ επέστρεψε καθώς έμεινε για τέσσερα λεπτά άποντος, με αποτέλεσμα να μείνει πίσω με 63-56 στο 35'. Ο Χαντς έβαλε ένα τρίποντο, όμως στη συνέχεια δεν είχε καθαρό μυαλό, ενώ η Μάλαγα εκμεταλλευόμενη τα πέντε ομαδικά φάουλ του ΠΑΟΚ και τις δικές της βολές αύξησε τη διαφορά και με κάρφωμα του Πέρι πήγε το σκορ στο 68-59 στο 38'. Μάλιστα, το τρίποντο του Μπριθουέλα έφερε για πρώτη φορά το ισπανικό +10 (71-61 στο 39'), με το παιχνίδι ουσιαστικά να τελειώνει εκεί...

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 36-32, 57-54, 77-63

Πηγή: Sdna.gr