Προμηθέας - Αμβούργο 81-77: Επιστροφή στις νίκες για τους Πατρινούς στο Eurocup

Ο Προμηθέας... καρδιοχτύπησε απέναντι στο Αμβούργο

1 Νοεμβρίου 2022 22:25
ΓΙΩΤΑ ΛΟΤΣΑΡΗ / EUROKINISSI

Ο Προμηθέας... καρδιοχτύπησε απέναντι στο Αμβούργο, αλλά πήρε την 3η του νίκη στο φετινό Eurocup (81-77). Μεγάλη εμφάνιση από τον Τζο Γιανγκ (23π.) και τον Τζορτζ Κόντιτ (22π., 9ρ.).

Με την ευκαιρία, δείτε επίσης: Μπουντούτσνοστ - Προμηθέας 95-89: Πήγαν για ανατροπάρα οι Πατρινοί, αλλά λύγισαν στην παράταση

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά ανέβηκε στο 3-1 στο Eurocup, ρίχνοντας τους Γερμανούς στο 2-2, ύστερα από ένα ματς - θρίλερ στην Πάτρα. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο (45-36 στο 20'), όμως στην επανάληψη έχασαν τη συγκέντρωσή τους και επέτρεψαν στο Αμβούργο να επιστρέψει στο ματς. Στην τελική ευθεία και ενώ όλα ήταν «ανοιχτά», ο Νίκος Γκίκας βγήκε μπροστά, ο Τζο Γιανγκ έβαλε 3/3 βολές και ο Μιχάλης Τσαϊρέλης έκανε το κλέψιμο του παιχνιδιού, για να «καθαρίσει» την υπόθεση νίκη.

Ο Γιανγκ για άλλο ένα παιχνίδι... βομβάρδισε τα αντίπαλα καλάθια (23 πόντοι), με τον Τζορτζ Κόντιτ να κάνει μια τρομερή εμφάνιση από την μεριά του (22π., 9ρ.). Διψήφιος ήταν και ο Τρέβις Σίμπσον (10π.), με τον Γκίκα να ξεκινάει άστοχος, αλλά να «μιλάει» στα κρίσιμα (5π., 2ρ., 4ασ., 2κλ.). Πρώτος σκόρερ της γερμανικής ομάδας ήταν ο Γιοέλι Τσάιλντς, που έκανε ένα... επιβλητικό double - double (17π., 16ρ.). Όμως, ο 24χρονος φόργουορντ «πλήγωσε» το σύνολο του Ραούλ Κόρνερ με τις 1/6 βολές του.

Ο Προμηθέας ξεκίνησε νωθρά το παιχνίδι (5-11 στο 5' και 7-13 στο 8') μετρώντας 3/12 σουτ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Ωστόσο, η εικόνα της αναμέτρησης άλλαξε γρήγορα (21-17 στο 10') με την ομάδα του Μάκη Γιατρά να... θέτει τον τόνο μέσα από την άμυνά της και το σκοράρισμα του Τζο Γιανγκ (9π. με 3/4 δίποντα και 1/2 τρίποντα).

Μάλιστα, ένα γκολ - φάουλ του διψήφιοι Αμερικανού σκόρερ διατήρησε το προβάδισμα των Πατρινών (34-29 στο 15'), οι οποίοι έπαιρναν πολλύσεις λύσεις και από τον Τζορτζ Κόντιτ. Οι Γερμανοί δυσκολεύονταν επιθετικά, έκαναν λάθη και ο Προμηθέας «έκλεισε» το ημίχρονο στο +9 (45-36 στο 20').

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι «ροκάνισαν» την απόσταση και έμειναν «ζωντανοί» (54-50 στο 25' και 59-55 στο 28') βρίσκοντας περισσότερους πρωταγωνιστές στην επίθεσή τους. Συνολικά, η 3η περίοδος ήταν ένα διάστημα που ο κόουτς Γιατράς είχε πολλά παράπονα από τους παίκτες του, οι οποίοι παρουσίασαν έλλειψη συγκέντρωσης και δεν... πάτησαν το γκάζι. Έτσι, με 2/2 βολές του πολύτιμου Κένταλ ΜακΚούλουμ το Αμβούργο πήγε το ματς στον πόντο (61-60 στο 30').

Το... ντεμαράζ της γερμανικής ομάδας συνεχίστηκε και ύστερα από τέσσερις χαμένες επιθέσεις των γηπεδούχων το Αμβούργο προσπέρασε (63-64 στο 34'). Το ματς ήταν... μια σου και μία μου και η ελληνική ομάδα επέστρεψε σε θέση οδηγού με το εύκολο καλάθι του Κόντιτ, μετά την έξυπνη ασίστ του Νίκου Γκίκα (67-66 στο 36'). Ο αρχηγός των Πατρινών έβαλε και ένα μεγάλο τρίποντο με 3' για την λήξη (70-68), αλλά ο ΜακΚούλουμ «απάντησε», πιάνοντας την άμυνα των Πατρινών κακά στημένη στο παρκέ (70-71). Όμως, ο Γκίκας ήταν ξανά εκεί για να «γράψει» το 72-71 με 2/2 βολές (38'). Ο Τρέβις Σίμπσον έχασε ένα κομβικό λέι απ, ο Τζέιμς Ούνταρντ έκανε το 72-73, αλλά με 1' για το φινάλε ο εξαιρετικός Κόντιτ με μια δύσκολη προσπάθεια διαμόρφωσε το 74-73.

Με 1/2 βολές ο Γιοέλι Τσάιλντς ισοφάρισε (74-74), όμως στην επόμενη φάση ο Γιανγκ κέρδισε φάουλ σε τρίποντη προσπάθεια. Έτσι, με 3/3β. έκανε το 77-74 (38,8'' για το τέλος). Στο πιο κρίσιμο σημείο του αγώνα ο Μιχάλης Τσαϊρέλης έκλεψε την μπάλα μετά την επαναφορά των Γερμανών, ο Νεμάνια Ντάνγκουμπιτς κάρφωσε στον αιφνιδιασμό (79-74) και η ομάδα του Γιατρά «κλείδωσε» την νίκη (81-77).

Τα Δεκάλεπτα: 21-17, 45-36, 61-60, 81-77.