Παρασκευή, 29 Μαρτίου 2024

Basket league / Λαύριο - ΠΑΟΚ (70-75): Το κρύο αίμα του Ράιλι έφερε το διπλό

Ο Τζέιλεν Ράιλι έβαλε οκτώ σερί πόντους στο τελευταίο ενάμιση λεπτό και οδήγησε τον ΠΑΟΚ στην εκτός έδρας νίκη επί του Λαυρίου (75-70)

22 Οκτωβρίου 2022 21:28
(ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI)

Το Λαύριο έφτασε πιο κοντά από ποτέ στην πρώτη νίκη στη Basket League του 2022/23, αλλά την κρίσιμη ώρα είδε τον Τζέιλεν Ράιλι να κάνει τη διαφορά. Ο βραχύσωμος γκαρντ του ΠΑΟΚ είχε 0/9 σουτ μέχρι το 38' του αγώνα, έβαλε όμως δύο σερί τρίποντα εντός μερικών δευτερολέπτων στο τελευταίο ενάμιση λεπτό και μαζί τις βάσεις για το διπλό του Δικεφάλου (75-70), ο οποίος έφτασε τις δύο νίκες σε τρεις αγώνες. Με την ευκαιρία, δείτε το σκορ του αγώνα Καρδίτσας - Απόλλων Πάτρας.

Την ίδια ώρα, ξανά στα σημεία, το Λαύριο έμεινε στο "μηδέν" δεδομένου πως αυτή ήταν η τρίτη ήττα σε ισάριθμες αναμετρήσεις στη Basket League.

Ο αγώνας

Ο ΠΑΟΚ πήρε από νωρίς το προβάδισμα, στηριζόμενος επί της ουσίας στην δράση των ψηλών του. Στο +6 (10-16 στο 7') τα 5/6 δίποντα ήταν αυτά που έκαναν τη διαφορά, με τον Νέιτ Ρένφρο να είναι αυτός που δημιουργούσε τα περισσότερα προβλήματα στην ομάδα του Χρήστου Σερέλη. Δεδομένης μάλιστα της αστοχίας από την περιφέρεια (2/10 τρίποντα), το Λαύριο δεν μπόρεσε ποτέ να πλησιάσει σε απόσταση βολής, με το πρώτο μέρος να ολοκληρώνεται στο +5 (35-40) για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος είχε 13/20 δίποντα και +7 ριμπάουντ (24 έναντι 17).

Το δεύτερο μέρος ήταν πολύ πιο ισορροπημένο, κυρίως γιατί οι γηπεδούχοι πήραν πολλά περισσότερα από τον Αλέξανδρο Νικολαΐδη. Ο αυθορμητισμός του 20χρονου γκαρντ έδωσε την απαραίτητη ώθηση στην ομάδα του Χρήστου Σερέλη, σε τέτοιο βαθμό που φτάσαμε στην ολική ανατροπή σκηνικού και το +4 (51-47) του Λαυρίου στο 26ο λεπτό.

Ο ΠΑΟΚ δεν το έβαλε κάτω, ούτε παραμέρισε τις υποχρεώσεις που είχε στις δύο πλευρές του παρκέ. Το κάθε άλλο. Ο Γιανίκ Φράνκε με τον Χρήστο Σαλούστρο έκαναν τη δουλειά μέχρι το 38' της αναμέτρησης, πριν αναλάβει δράση ο Τζέιλεν Ράιλι. Ο βραχύσωμος γκαρντ του Δικεφάλου έβαλε δύο σερί τρίποντα εντός μερικών δευτερολέπτων και δημιούργησε το +6 (67-73), προβάδισμα που δεν ανετράπη μέχρι το φινάλε.
ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πιτσίλκας - Τσολάκος - Μαλαμάς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-26, 35-40, 56-56, 70-75.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Φλαγκ 12 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κόουλ 14 (0/4 τρίποντα), Αλ. Νικολαΐδης 11 (1/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη), Ντέιβις 11 (1), Κουάθ 3 (6 ριμπάουντ), Ντούραμ 5 (0/4 σουτ, 5/6 βολές), Πιλάβιος, Ζάρας 5 (1), Γερομιχαλός 9 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ).

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Φράνκε 18 (5/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 λάθη), Ράιλι 10 (0/3 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ασίστ, 3 λάθη), Μαργαρίτης 8 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σαλούστρος 13 (3/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ρένφρο 11 (5/5 δίποντα, 1/4 βολές, 12 ριμπάουντ), Ντάρκο - Κέλι 2 (0/3 τρίποντα), Τσιακμάς, Χαντς 8 (0/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Πόλι 2, Σλαφτσάκης 3, Καμπερίδης (0/3 σουτ, 3 ριμπάουντ).