Πέμπτη, 25 Απριλίου 2024

Champions League: «Διπλό» πρόκρισης η Τσέλσι, γλίτωσε στο 96’ η Ρεάλ! (videos)

Όλα τα γκολ της χθεσινής βραδιάς

12 Οκτωβρίου 2022 07:48

Champions League: Η Τσέλσι έκανε το «2 στα 2» κόντρα στη Μίλαν κι έκανε καθοριστικό βήμα πρόκρισης στα νοκ άουτ, ενώ η Ρεάλ Μαδρίτης απέφυγε την ήττα από τη Σαχτάρ στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Οι «μπλε» μετά την «τριάρα» στο Λονδίνο επικράτησαν και στο Μιλάνο των «ροσονέρι» με 2-0 και μετά την ισοπαλία στο Ντιναμό – Σάλτσμπουργκ, ανέβηκαν στην κορυφή του 5ου ομίλου.

Η Τσέλσι «καθάρισε» από το πρώτο ημίχρονο με το πέναλτι του Ζορζίνιο στο 21’ και το γκολ του Ομπαμεγιάνγκ στο 34ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν και το γεγονός ότι η Μίλαν έπαιζε με δέκα παίκτες από το 18’, λόγω αποβολής του Τομόρι. Η συγκεκριμένη εξέλιξη απέτρεψε το να δούμε ένα δυνατό ντέρμπι, όπως αναμενόταν.

Η Ρεάλ Μαδρίτης «φλέρταρε» έντονα με την πρώτη της ήττα στον 6ο όμιλο, αλλά ο Ρούντιγκερ με κεφαλιά στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων ισοφάρισε στο τελικό 1-1 κόντρα στη Σαχτάρ! Μάλιστα, με το συγκεκρικένο αποτέλεσμα «κλείδωσε» την πρόκριση στις νοκ άουτ φάσεις.

Την ισοπαλία στη Βαρσοβία εκμεταλλεύτηκε η Λειψία, η οποία κέρδισε 2-0 τη Σέλτικ στη Σκωτία και πέρασε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Όπως όλα δείχνουν το δεύτερο εισιτήριο για τα νοκ άουτ θα κριθεί στο Σαχτάρ – Λειψία της τελευταίας αγωνιστικής.

Όρθια και στο Παρίσι η Μπενφίκα του Βλαχοδήμου, μαθηματικά στους «16» η Σίτι

Η Μπενφίκα του Οδυσσέα Βλαχοδήμου κοίταξε ξανά στα μάτια την Παρί Σεν Ζερμέν κι απέσπασε ισοπαλία 1-1 και στο Παρίσι! Κάπως έτσι «χάλασε» κάπως την ιστορική βραδιά του Κιλιάν Εμπαπέ, ο οποίος σημείωσε το 31ο γκολ του στο Champions League με τη φανέλα της ΠΣΖ. Κάπως έτσι έγινε ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της ομάδας στη διοργάνωση, αφήνοντας πίσω του τον Έντινσον Καβάνι με 30, ενώ ακολουθούν οι Νεϊμάρ (21), Ιμπραΐμοβιτς (20) και Ντι Μαρία (14).

Το 1-1 στην αναμέτρηση της Ντόρτμουντ με τη Σεβίλλη έστειλε και μαθηματικά τη Μάντσεστερ Σίτι στη φάση των «16».

Η Μακάμπι Χάιφα πέτυχε ιστορική νίκη (2-0) κόντρα στη Γιουβέντους, η οποία, πλέον, κινδυνεύει να μείνει εκτός Ευρώπης! Η ομάδα του Ισραήλ είχε μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ομέρ Ατζίλι, ο οποίος σημείωσε και τα δύο τέρματα.

Η Μακάμπι Χάιφα πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στον όμιλο κι έπιασε τη Γιουβέντους στους 3 βαθμούς. Η πίεση για τον Μασιμιλιάνο Αλέγκρι γίνεται, πλέον, ακόμα μεγαλύτερη στους «μπιανκονέρι», οι οποίοι έχασαν με τραυματισμό τον Άνχελ Ντι Μαρία στο 24’. Το «τρένο» των νοκ άουτ φαίνεται ότι χάνεται για τη Γιούβε, η οποία, όμως, κινδυνεύει πλέον να μείνει τέταρτη κι εκτός Ευρώπης.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΧΑΙΦΑ: Κοέν, Σούντγκρεν, Μπατουμπινσικά, Γκόλντμπεργκ, Κορνού (71' Μεναχέμ), Λαβί, Μουχαμάντ (86' Τσιμπότα), Σερί, Ατζίλι (66' Σεκ), Πιερό (86' Ρουκαβίτσια), Νταβίντ (72' Αμπού Φανί)

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Σέσνι, Ντανίλο (68' Κεν), Μπονούτσι, Ρουγκάνι, Σάντρο (74' Σοουλέ), Κουαδράδο, Παρέδες (46' Λοκατέλι), Ραμπιό, Μακένι (46' Κόστιτς), Ντι Μαρία (24' Μίλικ), Βλάχοβιτς

Την πρώτη της απώλεια είχε η Μάντσεστερ Σίτι, η οποία έμεινε στο 0-0 στην έδρα της Κοπεγχάγης. Οι «πολίτες» έχασαν πέναλτι με τον Μαχρέζ στο 25’, ενώ από το 30ο λεπτό έπαιζαν με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Σέρχιο Γκόμεθ.

ΚΟΠΕΓΧΑΓΗ: Γκραμπάρα, Λουντ, Κοτσολάβα (80' Ντικς), Μπόιλεσεν, Γέλερτ, Στάμενιτς (90' Μουκαϊρού), Λεράγκερ, Κρίστιανσεν, Κλάεσον, Χάραλντσον (59' Γιοχάνεσον), Νταραμί
ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Έντερσον, Κανσέλο, Ακάντζι, Λαπόρτ (88' Άκε), Γκόμεζ, Γκιουντογκάν, Ρόδρι, Ντε Μπρόινε (77' Μπερνάρντο Σίλβα), Μαχρέζ (32' Ντίας), Άλβαρες, Γκρίλις (77' Φόντεν)