Basket League: «Επτάψυχος» Ιωνικός - Έκαμψε την αντίσταση του Κολοσσού στην παράταση με Μάντζαρη και Μαυροκεφαλίδη (video)

Η ομάδα της Νίκαιας ξεκίνησε νικηφόρα στο πρωτάθλημα

8 Οκτωβρίου 2022 19:54
Πηγή φωτογραφίας: EUROKINISSI

Ήταν ματς με φαβορί και με αουτσάιντερ, στη θεωρία, ωστόσο στην πράξη ο Ιωνικός κι ο Κολοσσός έδωσαν μια μεγάλη μάχη το απόγευμα του Σαββάτου (8/10) για την πρώτη αγωνιστική της Basket League 2022/23. Μια μάχη που κρίθηκε στην παράταση (89-84), με τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη να είναι ο πρώτος σκόρερ και τον Βαγγέλη Μάντζαρη να σκοράρει το καθοριστικό καλάθι. Μόνος για τους Ροδίτες ο Χάρης Γιαννόπουλος, που έβαλε τρίποντο και 3/3 βολές για να στείλει τον αγώνα στο έξτρα πεντάλεπτο.

Με τον Μαυροκεφαλίδη να κάνει σπουδαία δουλειά στο ξεκίνημα και να σκοράρει οκτώ γρήγορους πόντους, ο Ιωνικός έδειξε ένα πολύ ανταγωνιστικό πρόσωπο. Έχτισε ένα μικρό προβάδισμα, έκλεισε την περίοδο στο +4 (22-18) και δυσκόλεψε τον Κολοσσό, που δεν είχε δημιουργία στο πρώτο μέρος, δεν είχε τον Σταρκς και τον Τιγκ στο επίπεδο που τους χρειαζόταν, ακόμη κι έτσι όμως πήρε το προβάδισμα (40-38) στο ημίχρονο με τον Όσμπορν (8 πόντοι, 4/4 δίποντα) και τον Γιαννόπουλο να ξεχωρίζουν.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στην τρίτη περίοδο, καθώς ο Χόκινς και ο Λέισι για τον Ιωνικό έδιναν ελπίδα, απέναντι στον Κολοσσό που ήταν άστοχος από την περιφέρεια και δεν ενθουσίαζε. Το 57-57 στο 30' έγινε 70-67 στο 34' από πέντε σερί του Κάπελαν, με τον Αρσενόπουλο να βάζει κρίσιμο τρίποντο για το 75-72 και τον Μαυροκεφαλίδη να κάνει το ίδιο για το +6 του Ιωνικού. Ο Γιαννόπουλος με τρίποντο κράτησε όρθιο τον Κολοσσό, όμως στο -3 ο Μαυροκεφαλίδης έκανε αντιαθλητικό φάουλ στα 23" για να αστοχήσει ο Κατσίβελης στις βολές και να κερδίσει ο Γιαννόπουλος φάουλ σε τρίποντο.

Ο έμπειρος σουτέρ είχε 3/3 για την ισοφάριση (78-78) στα 12.5", με τον Κάπελαν να κάνει στη συνέχεια έρμπολ και το ματς να πηγαίνει στην παράταση. Εκεί οι γηπεδούχοι είχαν το πείσμα και την αποτελεσματικότητα, με τον Μάντζαρη να καθαρίζει το ματς με φλότερ για το 88-82 στο τελευταίο λεπτό.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-18, 38-40, 57-57, 89-84

ΙΩΝΙΚΟΣ (Τσίκληρας): Κάπελαν 17 (3/4 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 5/7 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Αρσενόπουλος 12 (4/6 τρίποντα), Μαυροκεφαλίδης 19 (3/122 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 10/11 βολές, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 μπλοκ σε 39:54), Μάντζαρης 6 (1/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Χόκινς 13 (4/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 12 ριμπάουντ), Μπέμπης 3 (10, Σίμονς 7 (2), Λέισι 12 (2), Λότον

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Παπαθεοδώρου): Σταρκς 8 (4/8 δίποντα), Μορέιρα 17 (7/9 δίποντα, 3/6 βολές, 8 ριμπάουντ), Χρυσικόπουλος 5 (1), Κατσίβελης 6 (2/11 σουτ, 4 ασίστ), Γιαννόπουλος 19 (3/11 τρίποντα, 6/6 βολές), Όσμπορν 10 (4/5 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 6 λάθη), Μπιλλής, Μπαρσέλο 9 (1), Χατζηδάκης, Τιγκ 8 (2/9 σουτ, 6 ασίστ), Στεφάνοβιτς 2