Ολυμπιακός - Ερυθρός Αστέρας 94-55: Με τσίτα τα γκάζια πριν από το Super Cup

Με σπουδαία άμυνα και υποδειγματική επιθετική λειτουργία ο Ολυμπιακός ισοπέδωσε τον Ερυθρό Αστέρα (94-55)

24 Σεπτεμβρίου 2022 20:25

Φιλική μεν, αιχμαλωσία δε! Ο Ολυμπιακός ήταν εντυπωσιακός στο φιλικό με τον Ερυθρό Αστέρα στην Κύπρο, δείχνοντας αξιοζήλευτη ετοιμότητα, μια βδομάδα πριν από το Super Cup του ΕΣΑΚΕ. Με την ευκαιρία, δείτε το λεβέντικο ζεϊμπέκικο του αρχηγού του Ολυμπιακού Κώστα Παπανικολάου.

Με σπουδαία αμυντική συμπεριφορά (τόσο σε επίπεδο διάθεσης όσο και αποτελεσματικότητας), άψογες συνεργασίες στην επίθεση και εξαιρετικά ποσοστά σε δίποντα (63%) και τρίποντα (45%), η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα επέστρεψε στον Ερυθρό Αστέρα να είναι ανταγωνιστικός για πέντε μόλις λεπτά (από το 17' μέχρι το 22'). Κατά τα λοιπά κυριάρχησε, συνδυάζοντας σε πολλές περιπτώσεις την ουσία με το θέαμα, κερδίζοντας το χειροκρότημα των φίλων του που βρέθηκαν στο γήπεδο.

Ο Σάσα Βεζένκοβ ήταν ο εαυτός του, με 19 πόντους (με 7/9 σουτ και 4/5 βολές), 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 21'25'' συμμετοχής, ενώ ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης ήρθε από τον πάγκο και προσέφερε 15 πόντους (με 5/10 σουτ, 2/2 βολές), 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 λάθη στα 17'04'' που χρησιμοποιήθηκε. Στα συν για τον Ολυμπιακό επίσης το γεγονός πως ο Τζόελ Μπόλομποϊ έκανε καλή δουλειά στα ριμπάουντ (είχε 9 σε 20'05'').

Ο αγώνας

Ο Ολυμπιακός έδειξε ευθύς εξαρχής πως θέλει να επενδύσει στην καλή άμυνα και την επικοινωνία στο πίσω μέρος του παρκέ. Γι αυτό κιόλας, ο Ερυθρός Αστέρας έπρεπε να περιμένει σχεδόν επτά λεπτά έως ότου σκοράρει εντός παιδιάς (16-4 στο 7'), την ώρα που έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο. Με 3/12 σουτ και 4 λάθη, η σερβική ομάδα δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό του Ολυμπιακού, ο οποίος έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ -είχε για κορυφαίο τον Σάσα Βεζένκοβ.

Με εξαίρεση ένα μικρό διάστημα τριών λεπτών στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι νταμπλούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο, κυκλοφορώντας άψογα την μπάλα στην επίθεση και βρίσκοντας τα ανοιχτά σουτ, που χρειάζονταν. Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης ήρθε από τον πάγκο για να δώσει 10 πόντους (με 3/5 σουτ) σε 7'04'' συμμετοχής και να συντελέσει στο +17 (47-30) του 18ου λεπτού. Μέχρι την ανάπαυλα πάντως, ο Ερυθρός Αστέρας πέτυχε επτά αναπάντητους πόντους και περιόρισε ελαφρώς το μέγεθος της ζημιάς (47-37).

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου, η ομάδα του Βλάντιμιρ Γιοβάνοβιτς μείωσε ακόμη περισσότερο (49-42 στο 22'), αλλά κάπου εκεί ήρθε η... καταιγίδα. Ο Τόμας Γουόκαπ οργάνωσε με υποδειγματικό τρόπο, ο Κώστας Παπανικολάου με τον Σάσα Βεζένκοβ σκόραραν κατά ριπάς κι έτσι ο Ολυμπιακός πάτησε με δύναμη το γκάζι, για να μετατρέψει το +7 σε +23 (69-46) μέσα σε πέντε λεπτά.

Αυτό το γεγονός επέτρεψε στον Γιώργο Μπαρτζώκα να ανοίξει ακόμη περισσότερο το rotation, δίνοντας την ευκαιρία τόσο στον Μιχάλη Λούντζη όσο και στον Τζορτζ Πάπας να πάρουν κοινά λεπτά συμμετοχής στην ερυθρόλευκη περιφέρεια. Η ουσία βέβαια δεν άλλαξε στο ελάχιστο για τους νταμπλούχους, οι οποίοι διατήρησαν τα κεκτημένα κι έφτασαν με επιβλητικό τρόπο στη νίκη, στην πρόβα τζενεράλε πριν από το Super Cup του ΕΣΑΚΕ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-13, 47-37, 74-49, 94-55.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 4 (5 ασίστ), Κάναν 5 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Φαλ 9 (3/5 δίποντα, 3/6 βολές), Βεζένκοβ 19 (6/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/5 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπανικολάου 11 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Λούντζης (0/4 σουτ, 3 ασίστ), Λαρεντζάκης 15 (3/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Πάπας, Μπόλομποϊ 12 (2/3 δίποντα, 8/8 βολές, 9 ριμπάουντ), Πίτερς 11 (3/4 τρίποντα), Μπλακ 3, ΜακΚίσικ 5 (1/4 τρίποντα).

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Γιοβάνοβιτς): Άνταμς 4 (1/5 τρίποντα, 3 λάθη), Λάζιτς 4, Ντόμπριτς 4 (1/7 σουτ), Κούζμιτς, Μπέντιλ 8 (0/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χόλαντ 3 (1/5 τρίποντα), Λαζάρεβιτς 4, Μίτροβιτς 12 (4/5 δίποντα, 4/4 βολές), Μάρτιν 2, Ιβάνοβιτς 9 (1/5 τρίποντα), Ίλιτς, Μάρκοβιτς 5 (1).

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 23/36 δίποντα, 10/22 τρίποντα, 18/23 βολές, 38 ριμπάουντ (23 αμυντικά + 15 επιθετικά), 29 ασίστ, 10 λάθη, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ερυθρού Αστέρα: 11/16 δίποντα, 4/31 τρίποντα, 21/25 βολές, 23 ριμπάουντ (13 αμυντικά + 10 επιθετικά), 10 ασίστ, 16 λάθη, 8 κλεψίματα, 1 μπλοκ.