EuroBasket 2022, Ολλανδία - Ισραήλ 67-74: Αήττητοι με Αβντίγια οι Ισραηλινοί

Το Ισραήλ έκανε το 2/2 στον όμιλο της Πράγας

4 Σεπτεμβρίου 2022 00:23

EuroBasket 2022: Το Ισραήλ έκανε το 2/2 στον όμιλο της Πράγας, επικρατώντας της Ολλανδίας με σκορ 67-74, έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Ντένι Αβντίγια.

Το Ισραηλ διπλασίασε τις νίκες του στον Δ' όμιλο του EuroBasket 2022 που διεξάγεται στην Πράγα έπειτα από το 67-74 επί της Ολλανδίας που έπεσε στο 0-2.

Ο παίκτης των Γουίζαρντς το πήρε πάνω του στην τελευταία περίοδο σκοράροντας κρίσιμους πόντους και «κλειδώνοντας» τη δεύτερη νίκη της ομάδας του μετά από το 89-87 επί της Φινλανδίας στην πρεμιέρα.

Ο αγώνας

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά του ματς στην Πράγα, εκεί όπου ο Μοχάμεντ Κεράζι έκανε το 14-10 με layup ενώ ο Γιαμ Μαντάρ ευστόχησε πίσω από τα 6μ.75 για το 18-18 με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος. Στη συνέχεια ο Τζέικ Κοέν έδωσε το προβάδισμα στους Ισραηλινούς (18-20, 11') ενώ η Ολλανδία πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 40-32, σουτάροντας με 45% στο τρίποντο (45%) κι έχοντας ως κορυφαίους σκόρερ τους Κεράζι και Ντε Γιόνγκ.

Ακολούθως το Ισραήλ προσπάθησε να αντιδράσει, βελτιώνοντας την άμυνά του και κάνοντας επιμέρους σκορ 11-18 στο τρίτο δεκάλεπτο για το 51-50 στο 30'. Οι Ολλανδοί διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμα πριν ο Αβντίγια βάλει το Ισραήλ στη θέση του οδηγού, κάνοντας το 62-63 στα 2:53 για το φινάλε! Μάλιστα ο ηγέτης των Ισραηλινών σκόραρε για το +5, διαμορφώνοντας το 62-67 και υποχρεώνοντας την Ολλανδία να καλέσει timeout.

Το Ισραήλ διατήρησε το προβάδισμα ως το φινάλε, επικρατώντας με 67-74.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 40-32, 51-50, 67-74.