Προκριματικά Μουντομπάσκετ 2023: «Λύγισε» στην… Τιτανομαχία του Βελιγραδίου η Ελλάδα - Ηττήθηκε στην παράταση (photos)

Η μυθική 40αρα του Γιάννη Αντετοκούνμπο δεν ήταν αρκετή απέναντι στους παθιασμένους Σέρβους

25 Αυγούστου 2022 23:33
Πηγή φωτογραφίας: EUROKINISSI

Παρά τη μεγάλη αντίδραση που έβγαλε και τη μυθική εμφάνιση του Γιάννη, η Εθνική έστειλε το ματς στην παράταση, αλλά εκεί «λύγισε» 100-94 από τη Σερβία του φοβερού Γιόκιτς, στο Βελιγράδι.

Με τους Κώστα, Γιάννη, Παπανικολάου, Ντόρσεϊ και Καλάθη ξεκίνησε η Ελλάδα. Μεγάλο πρόβλημα στην αντιμετώπιση του Μίτσιτς στα τρία πρώτα λεπτά από την Εθνική, με αποτέλεσμα οι Σέρβοι να ξεφύγουν στο 11-4. Στη συνέχεια, οι παίκτες του Ιτούδη έσφιξαν στην άμυνα, έκαναν κλεψίματα και έτρεξαν απανωτούς αιφνιδιασμούς με τον ρυθμό του ματς να ανεβαίνει κατακόρυφα.

Έτσι, η Ελλάδα όχι μόνο ροκάνισε τη διαφορά, αλλά πέρασε μπροστά (17-18), στο 5’. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με Μίτσιτς και Μιλουτίνοφ για το +4 (22-18), με την Ελλάδα να πλησιάζει με Αγραβάνη στον πόντο (26-25), στο 9’. Ωστόσο, στο τελευταίο λεπτό η αστοχία και οι Λούτσιτς-Γιάραμαζ (ο δεύτερος με buzzer beater τρίποντο) έστειλαν τη Σερβία στο +6 (31-25), στο τέλος της πρώτης περιόδου.

σερβια-ελλαδα-προκριματικα-μουντομπασκετ-25-8
EUROKINISSI

Τα αμυντικά προβλήματα της Ελλάδας συνεχίστηκαν και στην αρχή του δεύτερου δεκάλεπτου με τον Γκούντουριτς να στέλνει τη Σερβία στο +9 (37-28), στο 12’. Με την είσοδο του Θανάση, ο οποίος έδωσε λύσεις κυρίως στην άμυνα, αλλά και με τους Ντόρσεϊ και Γιάννη στην επίθεση η Εθνική έβγαλε αντίδραση για την ανατροπή και το νέο προβάδισμα (40-42), στο 16’. Στη συνέχεια, τραυματίστηκαν Κώστας από τη μία και Μίτσιτς από την άλλη και αποχώρησαν.

Αλλά, οι παίκτες του Ιτούδη έχασαν τη συγκέντρωσή τους κάνοντας το ένα λάθος πίσω από το άλλο, με τον Γιόκιτς στον αντίποδα να είχε πάρει… φωτιά και να στέλνει τους Σέρβους στο +9 (51-42), στο 19’. Στο τελευταίο λεπτό βγήκαν κάποιες άμυνες και με κάρφωμα του Θανάση διαμορφώθηκε το 51-44 του πρώτου ημιχρόνου.

Τα επιθετικά ριμπάουντ κρατούσαν κοντά (56-50) την Εθνική στην αρχή του δεύτερου μέρους, με τον Γιόκιτς να απαντά για το +10 (60-50) της Σερβίας, στο 23’. Με κάποιες καλές άμυνες και ένα μίνι ξέσπασμα του Γιάννη, η Ελλάδα πλησίασε στο -3 (61-58), στο 25’.

Ωστόσο, τα εύκολα λάθη που ακολούθησαν από τους παίκτες του Ιτούδη έκοψαν τον ρυθμό τους, με τους γηπεδούχους από την άλλη να μην ήταν πολύ καλύτεροι, αλλά εκμεταλλευόμενοι το μπόνους των βολών να ξεφεύγουν στο +8 (68-60), στο 28’.

Στον εναπομείναντα χρόνο, η Εθνική έβγαλε τις άμυνες, όμως πέρα από ένα τρίποντο του Παπανικολάου δεν βρήκε άλλο καλάθι, ενώ με το buzzer beater φόλοου του Μιλουτίνοφ, οι Σέρβοι έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +7 (70-63).

Με μπροστάρη τον Γιάννη, η Ελλάδα προσπαθούσε να μείνει κοντά στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, αλλά οι Γιάραμαζ και Μιλουτίνοφ διατηρούσαν τη Σερβία σταθερά σε μία καλή απόσταση (76-68), μέχρι το 33’. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν στον ηγέτη των Μπακς στην άμυνα, αλλά η αστοχία στην περιφέρεια δεν άνοιξε το γήπεδο και έτσι το τρίποντο του Λούτσιτς έφερε τη διαφορά στο +9 (79-70).

Εκεί, οι παίκτες του Ιτούδη άρχισαν να βγάζουν απανωτές άμυνες που τους έδωσαν αιφνιδιασμούς, μειώνοντας στο -3 (79-76), στο 36’. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, καθώς ακολούθησαν άστοχες επιλογές στην επίθεση, ενώ οι βολές του Γιόκιτς και ένα τυχερό τρίποντο με ταμπλό του Γιάραμαζ έστειλαν τους γηπεδούχους στο +8 (84-76), στο 38’.

EUROKINISSI

Ένα τρομερό σουτ του Γιόκιτς έδωσε τον αέρα του +8 (87-79) στην ομάδα του Πέσιτς, αλλά ένα μεγάλο τρίποντο του Θανάση, δύο χαμένες βολές του «Τζόκερ», ένα φόλοου του Γιάννη και ένα τρομερό τρίποντο του Ντόρσεϊ έφεραν το ματς στην ισοπαλία (87-87), στα 11,5’’ πριν τη λήξη! Ο Γιάραμαζ αστόχησε στην εκπνοή και έτσι το παιχνίδι πήγε στην παράταση.

Κακή άμυνα στη ρακέτα από την Εθνική στην αρχή του έξτρα πεντάλεπτου, με τη Σερβία να ξεφεύγει στο +4 (91-87) στην αρχή του έξτρα πεντάλεπτου. Ο Γιάννης μείωσε προσωρινά, αλλά ο Γιόκιτς έστειλε τη διαφορά στο +6 (95-89), στο 42’. Δύο άμυνες και ο ηγέτης των Μπακς μείωσαν στο -3 (95-92), αλλά ακολούθησαν σερί λάθη και οι Γιόκιτς και Λούτσιτς έκαναν το 98-92 στα τελευταία δευτερόλεπτα, με την Ελλάδα να γνωρίζει την ήττα με το τελικό 100-94.

Τα δεκάλεπτα: 31-25, 51-44, 70-63, 87-87 κ.δ., 100-94 παρ.

Πηγή: sport-fm.gr