Πέμπτη, 11 Αυγούστου 2022

Στον «πυρετό» της προετοιμασίας για το Eurobasket η Εθνική Ελλάδας: Οι αντίπαλοι και το πρόγραμμα του σπουδαίου τουρνουά «Ακρόπολις»

Που θα παρακολουθήσουμε τα μεγάλα φιλικά παιχνίδια που θα δώσει η «γαλανόλευκη»

5 Αυγούστου 2022 17:00
Στον «πυρετό» της προετοιμασίας για το Eurobasket η Εθνική Ελλάδας: Οι αντίπαλοι και το πρόγραμμα του σπουδαίου τουρνουά «Ακρόπολις»
Πηγή φωτογραφίας: ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI
Από ATHENSMAGAZINE TEAM

Εθνική Ελλάδας: Το «AEGEAN Ακρόπολις» φτάνει στην 31η του έκδοση, μετρώντας μια σειρά ιστορικών αγώνων για την Εθνική Ελλάδας και μεγάλων αντιπάλων από το 1986 ως σήμερα.

Φέτος θα διεξαχθεί 17-19 Αυγούστου στο ΟΑΚΑ με την Εθνική μπάσκετ να αντιμετωπίζει κατά σειρά την Πολωνία, την Γεωργία και την Τουρκία.

Μέσω αυτών θα προετοιμαστεί με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για τις αναμετρήσεις με Σερβία (25/8) και Βέλγιο (28/8) για το πρώτο «παράθυρο» της δεύτερης προκριματικής φάσης του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023, αλλά και για τη μεγάλη πρόκληση του επερχόμενου Eurobasket σε Μιλάνο και Βερολίνο (1-18/9).

Το πρόγραμμα του τουρνουά

Τετάρτη 17 Αυγούστου

18.00 Τουρκία-Γεωργία

21.00 Ελλάδα-Πολωνία

Πέμπτη 18 Αυγούστου

18.00 Πολωνία-Τουρκία

21.00 Γεωργία-Ελλάδα

Παρασκευή 19 Αυγούστου

18.00 Γεωργία-Πολωνία

21.00 Ελλάδα-Τουρκία

*Όλοι οι αγώνες θα μεταδοθούν από την ΕΡΤ.

EuroBasket 2022: Ανακοινώθηκε το πλήρες πρόγραμμα των αγώνων - Ποιες μέρες και ώρες θα δούμε την Εθνική μας

To EuroBasket 2022 θα διεξαχθεί σε τέσσερις χώρες (Τσεχία, Γεωργία, Ιταλία, Γερμανία) από 1-18/9. Η Εθνική Ελλάδας θα αγωνιστεί στον Γ’ Όμιλο που θα φιλοξενηθεί στο Μιλάνο.

Η πρώτη φάση περιλαμβάνει τέσσερις ομίλους των έξι ομάδων, που θα διεξαχθούν σε Τσεχία, Γεωργία, Ιταλία και Γερμανία.

Δείτε επίσης: Με τα φτερά της AEGEAN και το «δικό της» αεροπλάνο πετά στο Μιλάνο η Εθνική Ομάδα Μπάσκετ

Οι τέσσερις πρώτες ομάδες κάθε ομίλου προκρίνονται στη Φάση των “16”, όπου διασταυρώνονται ως εξής: Β2-Α3, Α1-Β4, Β1-Α4, Α2-Β3, Γ1-Δ4, Δ2-Γ3, Γ2-Δ3, Δ1-Γ4.

Στον Δ’ όμιλο (Πράγα/Τσεχία) με τον οποίο διασταυρώνεται ο όμιλος της ελληνικής ομάδας βρίσκονται οι Φινλανδία, Ολλανδία, Τσεχία, Ισραήλ, Σερβία και Πολωνία.

Ο Α’ Όμιλος θα φιλοξενηθεί στην Τιφλίδα της Γεωργίας (Γεωργία, Ισπανία, Τουρκία, Βέλγιο, Ρωσία, Βουλγαρία) και οι αγώνες του Β’ Ομίλου θα γίνουν στην Κολωνία της Γερμανίας (Βοσνία Ερζεγοβίνη, Ουγγαρία, Σλοβενία, Λιθουανία, Γαλλία, Γερμανία).

Οι αγώνες όλης της τελικής φάσης θα διεξαχθούν στο Βερολίνο.

Το πρόγραμμα του ομίλου της Εθνικής Ανδρών είναι το εξής:

2 Σεπτεμβρίου

15.15 Ουκρανία-Μ. Βρετανία

18.00 Κροατία-Ελλάδα

22.00 Ιταλία-Εσθονία

3 Σεπτεμβρίου

15.15 Μ. Βρετανία-Κροατία

18.00 Εσθονία-Ουκρανία

22.00 Ελλάδα-Ιταλία

4 Σεπτεμβρίου

Ρεπό

5 Σεπτεμβρίου

15.15 Κροατία-Εσθονία

18.00 Μ. Βρετανία-Ελλάδα

22.00 Ουκρανία-Ιταλία

6 Σεπτεμβρίου

15.15 Εσθονία-Μ. Βρετανία

18.00 Ελλάδα-Ουκρανία

22.00 Ιταλία-Κροατία

7 Σεπτεμβρίου

Ρεπό

8 Σεπτεμβρίου

15.15 Κροατία-Ουκρανία

18.00 Εσθονία-Ελλάδα

22.00 Μ. Βρετανία-Ιταλία

*Δείτε όλο το πρόγραμμα από τη FIBA ΕΔΩ

 

Sports

Ροή ειδήσεων

Share