Τρίτη, 23 Απριλίου 2024

Break με το «καλημέρα» των τελικών στην Ισπανία η Ρεάλ Μαδρίτης (video)

Διπλό μέσα στην Βαρκελώνη

14 Ιουνίου 2022 00:28

Με σπουδαία εμφάνιση, που συνοδεύτηκε και από ένα άτυχο γεγονός, η Ρεάλ Μαδρίτης πέρασε από το Παλάου Μπλαουγκράνα επικρατώντας της Μπαρτσελόνα με 88-75 κάνοντας το break και το 1-0 στους ισπανικούς τελικούς.

Η νίκη βέβαια της Ρεάλ επισκιάστηκε από τον σοβαρό τραυματισμό του Άντονι Ράντολφ στο πρώτο ημίχρονο.

Επιθετικός πλουραλισμός χαρακτήρισε το παιχνίδι της Ρεάλ που είχε τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων: Ντεκ 18, Χανγκά 16, Κοζέρ 15, και Γιαμπουσέλε 11, ενώ για τους γηπεδούχους ο Λαπροβίτολα είχε 15 πόντους και ο Μίροτιτς 13.

Η Ρεάλ κυριάρχησε σε όλες τις στατιστικές κατηγορίες (εκτός των βολών) και κατάφερε να αποκτήσει διψήφιο προβάδισμα από την πρώτη κιόλας περίοδο. Η απόδοσή της συνέχισε να ανεβαίνει, μαζί και η διαφορά που έφτασε στο +23 (51-74) στο τέλος της τρίτης περιόδου, με την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να μην μπορεί να βρει ρυθμό και λύσεις.

Επόμενο παιχνίδι την Τετάρτη ξανά στην έδρα της Μπαρτσελόνα.

Δεκάλεπτα: 17-30, 31-49, 51-74, 75-88