Παρασκευή, 19 Απριλίου 2024

ΝΒΑ: Τεράστιος Κάρι και «μπρέικ» των Ουόριορς στη Βοστόνη!

2-2 και η σειρά στο Σαν Φρανσίσκο

11 Ιουνίου 2022 07:59

Με έναν μοναδικό Στεφ Κάρι να εκτελεί με 43 πόντους, μαζεύοντας και 10 ριμπάουντ, οι Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς επικράτησαν των Μπόστον Σέλτικς με 107-97 στη Βοστόνη και ισοφάρισαν σε 2-2 τους τελικούς του ΝΒΑ, μεταφέροντας τη σειρά ξανά στο Σαν Φρανσίσκο, μετά την προηγούμενη μεγάλη νίκη των «Κελτών».

Αυτή η αναμέτρηση είχε έναν απόλυτο πρωταγωνιστή, τον έναν και μοναδικό Στεφ Κάρι. Ο ηγέτης των Ουόριορς αρνήθηκε να χάσει το Game 4 της σειράς των τελικών και με μια εμφάνιση του υψηλότερου επιπέδου, πήρε στις πλάτες του όλη την ομάδα και την οδήγησε σε επιβλητική ισοφάρισε μέσα στο TD Garden.

Το κοντέρ έγραψε 43 πόντους με 14/26 σουτ, 40 ριμπάουντ, 4 ασίστ και τρομερή ενέργεια και στις δύο πλευρές του παρκέ. Ο Κάρι ήταν ο ηγέτης, όμως δεν ήταν μόνος στην αναμέτρηση.

Ο Κλέι Τόμπσον βγήκε μπροστά σε κρίσιμα σημεία και με 18 πόντους έδωσε πολλές λύσεις. Όπως το μεγάλο σουτ που έγραψε το 94-95 λίγο μετά τα μισά της τέταρτης περιόδου. Εξαιρετικός και ο Άντριου Ουίγκινς, που με 17 πόντους και 16 ριμπάουντ άλλαξε τις ισορροπίες αθόρυβα.

Οι Σέλτικς από την άλλη πλευρά δεν βρήκαν λύσεις μετά το 94-90, στο οποίο βρέθηκαν να προηγούνται 5 λεπτά πριν από το τέλος. Ο Τζέισον Τέιτουμ είχε 23 πόντους και 11 ριμπάουντ, όμως μέτρησε 8/23 σουτ και 6 λάθη, τη στιγμή που ο Τζέιλεν Μπράουν είχε 21 πόντους και 9/19 σουτ.

Στο πρώτο ημίχρονο και αφού οι Ουόριορς αντέδρασαν στο -νέο- καλό ξεκίνημα των Σέλτικς (12-6, 5'), ισορρόπησαν την κατάσταση με πρωταγωνιστές τους Κάρι και Ουίγκινς, που έκαναν άνω-κάτω την άμυνα των γηπεδούχων (18-23, 9'). Οχι για πολύ όμως, καθώς ο Τέιτουμ πήρε μπρος και με την βοιήθεια του Γκραντ Ουίλαιμς η πρώτη περίοδος έκλεισε με τους «Κέλτες» σε θέση οδηγού (28-27). Η αντίδραση των Ουόριορς ήρθε ξανά, αυτή τη φορά με τους Πουλ και Πέιτον (39-42, 17'), όμως η ομάδα της Βοστώνης χάρη σε επί μέρους 10-0 με Σμαρτ και Ουάτι ανέκτησε τον έλεγχο (49-42, 20'). Το σκηνικό δεν άλλαξε, με τον Τέιτουμ να σκοράρει, όμως τους Ουίγκινς και Κάρι να μαζεύουν τη διαφορά για το 54-49.

Οι παίκτες του Ουντόκα είχαν την ώθηση του κόσμου και αυτό τους βοήθησε να ανεβάσουν τη διαφορά στο δεύτερο μέρος, με τους Σμαρτ και Μπράουν να αναλαμβάνουν δράση (63-56). Ο Τόμπσον προσπάθησε να μειώσει, αλλά ο Ουάιτ απάντησε (71-65). Ο Κάρι με μεγάλα σουτ ισοφάρισε για τους Ουόριορς (73-73), ενώ στη συνέχεια με τη βοήθεια του Πέιτον οι «πολεμιστές« πήραν προβάδισμα, κλείνοντας την περίοδο στο +1 (78-79). Ο Κάρι συνέχισε από εκεί που σταμάτησε. Παρά το μεγάλο σουτ του Σμαρτ 5' για το τέλος (94-90), οι Ουόριορς ανέτρεψαν την κατάσταση. 10-0 επί μέρους από Τόμπσον, Ουίγκινς και Κάρι έφερε τους Ουόριορς στο +6 (94-100). Οι Σέλτικς δεν μπόρεσαν να ανατρέψουν την κατάσταση, με τους «πολεμιστές» να φτάνουν στη μεγάλη νίκη.

Η σειρά τώρα μεταφέρεται εκ νέου στην Bay Area, για το Game 5 της σειράς τα ξημερώματα της Τρίτης (14/06, 04:00 ώρα Ελλάδας), σε ακόμα μια κομβική αναμέτρηση, καθώς οι δύο ομάδες βρίσκονται στην απόλυτη ισορροπία ξανά.

Τα δωδεκάλεπτα: 28-27, 54-49, 78-79, 97-107.

Πηγή: Sdna.gr