Σάββατο, 30 Μαρτίου 2024

Basket League: Ένα δεκάλεπτο αρκούσε στον Παναθηναϊκό - Στα playoffs ο Άρης! (videos)

Τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής του ελληνικού πρωταθλήματος

7 Μαΐου 2022 22:15

Παναθηναϊκός - Απόλλων Πατρών: Στο «άσφαιρο» ντεμπούτο του Πέιτον Σίβα με την «πράσινη» φανέλα και στην επιστροφή του Στέφαν Γιόβιτς στην αγωνιστική δράση, μετά από 75 ημέρες, ο πρωτοπόρος Παναθηναϊκός έπαιξε όσο χρειαζόταν για να κάμψει την αντίσταση του Απόλλωνα Πατρών στο ΟΑΚΑ, για την 25η αγωνιστική της Α1 Ανδρών/Basket League.

Το «τριφύλλι» επικράτησε με 78-68 των Αχαιών, βελτιώνοντας σε 21-2 το ρεκόρ του και πανηγυρίζοντας την τέταρτη διαδοχική νίκη του. Στον αντίποδα, ο Απόλλων υποχώρησε στο 7-15, χωρίς όμως να κινδυνεύει με υποβιβασμό...

Ουσιαστικά ο Παναθηναϊκός πάτησε μία φορά γκάζι και δεν κοίταξε πίσω... Μετά από ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο, οι «πράσινοι» βρήκαν τα μακρινά σουτ, «ενεργοποίησαν» για πρώτη φορά την άμυνα τους και με το εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 26-8 «εκτόξευσαν» τη διαφορά στο +26 (70-44 στο 30΄), βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη. Στον «επίλογο» του αγώνα ο Παναθηναϊκός... έσβησε τις μηχανές, χωρίς όμως να αγχωθεί μέχρι το τελικό 78-68.

Οι Ντάριλ Μέικον και Οκάρο Γουάιτ οδήγησαν την επίθεση του Παναθηναϊκού με 18 και 16 πόντους, αντίστοιχα, τη στιγμή που ο Γιώργος Βόβορας είχε να αντιπαλέψει με την απουσία του Ιωάννη Παπαπέτρου (ίωση). Στο ντεμπούτο του ο Σίβα έμεινε άποντος σε 16 λεπτά συμμετοχής, μετρώντας 0/2 δίποντα και 0/4 τρίποντα.

Προσέφερε όμως 2 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Ο Γιόβιτς έμεινε στο παρκέ 13 λεπτά με απολογισμό 2 πόντους (1/2 δίποντα, 0/1 τρίποντο), 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και δύο κλεψίματα. Από τον Απόλλωνα πάλεψαν οι Νίκος Δίπλαρος (14π.) και Νίκος Τσιακμάς (16π.).

Τα δεκάλεπτα: 27-22, 44-36, 70-44, 78-68

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Βόβορας): Μέικον 18 (4), Παπαγιάννης 8, Γουάιτ 16 (3), Μαντζούκας 5 (1), Σαντ-Ρος 5 (1), Σίβα, Μποχωρίδης 2, Καββαδάς 4, Κασελάκης 10 (2), Γιόβιτς 2, Χουγκάζ 4, Έβανς 4.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΩΝ (Βετούλας): Τσαλμπούρης 5, Διαμαντάκος 6, Σίμονς 2, Δίπλαρος 14 (4), ΜακΛίν 5, Τσιακμάς 16 (2), Ζούμπος 2, Μολφέτας 4, ΜακΛάφλιν, Ντέιβις 12, Μήτρου-Λονγκ 2.

Επιστρέφει στα πλέι οφ ο Άρης, νίκη και για Προμηθέα

Ο Άρης έκανε το... καθήκον του απέναντι στη φιλοξενούμενη Λάρισα, πραγματοποιώντας βήμα εξάδας και εξασφαλίζοντας την επιστροφή του στα πλέι οφ της Α1 Ανδρών / Basket League μετά από μία πενταετία.

Basket League: Οι Θεσσαλονικείς επικράτησαν με 82-70 των Θεσσαλών, για την 25η αγωνιστική, βελτιώνοντας σε 11-12 το ρεκόρ τους και υποχρεώνοντας τη Λάρισα στη 12η ήττα της σε 22 αναμετρήσεις.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Άντονι Κάουαν και Σακούρ Τζούστον, με 20 και 19 πόντους, αντίστοιχα. Από τη Λάρισα προσπάθησαν ο Στέφαν Μούντι με 14 πόντους και ο Μάριν Μάριτς με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 44-35, 56-48, 82-70

Η δυναμική εκκίνηση του Αρη, που προηγήθηκε γρήγορα με 6-0 και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +10 (24-14), βοήθησε τους Θεσσαλονικείς με συντήρηση δυνάμεων και... μπροστάρη της επίθεσης τον Κάουαν να πάρουν το δρόμο προς τα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο +9 (44-35).

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι... ενεργοποίησαν την άμυνα τους, περιορίζοντας τη Λάρισα στους 13 πόντους και παραμένοντας σε απόσταση ασφαλείας (+8, 56-48), ενώ στον... επίλογο ανέλαβε δράση ο επιθετικός πλουραλισμός της ομάδας του Γιάννη Καστρίτη, φτάνοντας άνετα στο τελικό 82-70.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Κάουαν 20 (3), Λόκετ 11, Νετζήπογλου 2, Γουίλιαμς 3 (1), Κέλι 14, Τζούστον 19 (1), Καμάρας, Σχίζας 7 (1), Πουλιανίτης 6 (2).

ΛΑΡΙΣΑ (Τακιανός): Χάντσον 6, Κρουμπάλι 5, Καράμπελας 7 (2), Μάριτς 13, Μούντι 14 (2), Τσαϊρέλης 6, Ζάρας 7 (1), Παπαντωνίου 3 (1), Μπέρζινς 9 (3).

Προμηθέας - Ηρακλής

Τέλος σε ένα σερί έξι ηττών έβαλε σήμερα ο Προμηθέας. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά επικράτησε στο «Δ. Τόφαλος» της Πάτρας του ουραγού Ηρακλή με 78-69, σε αναμέτρηση για την 25η αγωνιστική της Basket League, και ολοκλήρωσε νικηφόρα τις εντός έδρας υποχρεώσεις της στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 43-34, 64-52, 78-69.

Ο Ηρακλής προηγήθηκε 5-0 και διατήρησε την πρωτοπορία στο σκορ μέχρι το 8΄, όταν ο Γιάννης Αγραβάνης με 2/2 βολές έφερε τον Προμηθέα στο +1 (15-14). Με τρίποντο του Παπαδάκη οι Θεσσαλονικείς «έκλεισαν» την πρώτη περίοδο προηγούμενοι 19-17 με τρίποντο του Παπαδάκη, ενώ με νέο τρίποντο του ίδιου παίκτη προηγήθηκαν 22-17 στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου.

Ο «Γηραιός» ήταν για τελευταία φορά μπροστά στο σκορ στο α΄ μέρος, όταν ο Σταμάτης «έγραψε» με τρίποντο το 34-31, 4:27΄΄ πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Ακολούθησε σερί 12-0 του Προμηθέα που πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα προηγούμενος με 43-34, ενώ οι Αχαιοί απέκτησαν για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα στο 24΄, όταν ο Δημήτρης Αγραβάνης «έγραψε» με λέι απ το 53-42.

Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους γηπεδούχους στο +12 (64-52), ενώ στο υπόλοιπο της αναμέτρησης ο Προμηθέας διατήρησε ένα άνετο προβάδισμα και έφτασε εύκολα στη νίκη με 78-69.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Μάκης Γιατράς): Γκραντ 8, Χαντ 10, Δ. Αγραβάνης 14, Γ. Αγραβάνης 4, Σίμπσον 11 (1), Λάγιος, Άντριτς 13 (3), Φράνκαμπ 18 (2), Μπαζίνας, Τανούλης.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Κώστας Μέξας): Σταμάτης 8 (2), Χένρι 11, Γκάρετ 17 (16 ριμπάουντ), Φίλιος, Χαριτόπουλος, Ντολεζάι 1, Εϊμπραμς 11 (1), Παπαδάκης 21 (5)

Με Χάμερ και Κολόμ "κλείδωσε" την τέταρτη θέση η ΑΕΚ!

Η ΑΕΚ επικράτησε του Περιστερίου, στην επιστροφή του Μπράιαν Ανγκόλα στην αγωνιστική δράση, και «κλείδωσε» την τέταρτη θέση της κανονικής περιόδου και το πλεονέκτημα της έδρας στον πρώτο γύρο των πλέι οφ της Α1 Ανδρών/Basket League.

ΑΕΚ - Περιστέρι: Η Ένωση επιβλήθηκε των «κυανοκίτρινων» με 78-72 στο κλειστό των Άνω Λιοσίων, για την 25η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Με τη σημερινή επιτυχία, οι «κιτρινόμαυροι» βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 13-10, ενώ το Περιστέρι με 9-14 θα πρέπει να συνεχίσει τη μάχη για το πλασάρισμά του στην οκτάδα.

Ο Κίνο Κολόμ αποτέλεσε και πάλι τον κορυφαίο της ΑΕΚ με 21 πόντους και 7 ασίστ, ενώ σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Ίαν Χάμερ με 18 πόντους και 9 ριμπάουντ. Στην επιστροφή του μετά από μήνες, ο Μπράιαν Ανγκόλα μέτρησε 10 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 23 λεπτά συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 42-29, 59-55, 78-72

Η άμυνα της ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο, όταν περιόρισε τους φιλοξενούμενους στους 29 πόντους, και η υπεροχή της στις ελεύθερες βολές (εκτέλεσε 28 έναντι μόλις 7 του Περιστερίου) απλοποίησαν το έργο της Ένωσης, η οποία με... μαξιλαράκι το +13 (42-29) της ανάπαυλας άντεξε με ψυχραιμία στην προσπάθεια αντεπίθεσης της ομάδας του Μίλαν Τόμιτς στο β΄ μέρος.

Ο Κολόμ, μάλιστα, ήταν αυτός που είχε το καθαρό μυαλό, μετά την ισοφάριση του Περιστερίου σε 55-55 στο 28΄, βρίσκοντας τα μακρινά σουτ, ενώ με το σκορ στο 72-70 στα 28΄΄ για τη λήξη, ο Ισπανός γκαρντ και ο Χάμερ είχαν την ψυχραιμία από τη γραμμή των βολών για το τελικό 78-72.

ΑΕΚ (Σεγκούρα): Κολόμ 21 (2), Ράουτινς 7 (2), Ανγκόλα 10 (1), Κουζέλογλου 9, Χάμερ 18 (2), Λάνγκφορντ, Φλιώνης 5, Πετρόπουλος 2, Φιλιππάκος, Μαυροειδής 6.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Τόμιτς): Πέτεγουεϊ 8 (2), Μωραΐτης 16 (3), Γκίελο 15 (4), Χρηστίδης 13, Γκρέι 2, Μπιλάλης 8 (1), Κόζι 2, Αγκμπελέσε 6, Σαλούστρος 2, Γιαννόπουλος

Τεράστια επιτυχία για Κολοσσό - Νίκησε τον ΠΑΟΚ και "κλείδωσε" την τρίτη θέση!

Ένας ανώτερος Κολοσσός Ρόδου δεν άφησε περιθώρια στον ΠΑΟΚ και νικώντας τον 69-60, εξασφάλισε την 3η θέση στην κανονική περίοδο της Stoiximan Basket League.

Κολοσσός Ρόδου - ΠΑΟΚ: Με «όπλο» την άμυνα και την έδρα, ο Κολοσσός νίκησε 69-60 τον ΠΑΟΚ και πηγαίνοντας στο 15-8, εξασφάλισε την 3η θέση στην κανονική περίοδο της φετινής Stoiximan Basket League.

Κορυφαίος για τους Ροδίτες ήταν ο Φλόιντ με 19 πόντους, με τον Μίλερ να κάνει να νταμπλ-νταμπλ με 13π. και 11 ριμπάουντ, ενώ 10π. είχε ο Μομίροφ.

Από την άλλη, ο «Δικέφαλος του Βορρά» υποχώρησε στο 9-14 και παραμένει οριακά στη ζώνη των playoffs. Μοναδικός που ξεχώρισε ήταν ο Λοβ με 21 πόντους, με την ομάδα του Λυκογιάννη να πληγώνεται από τα 17 λάθη και τα 6/24 τρίποντα.

Πολύ νευρικό και άστοχο ξεκίνημα και από τους δύο, με το σκορ να ήταν στο 0-3 στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Στη συνέχεια, ο Μομίροφ έδωσε το προβάδισμα (5-3) στον Κολοσσό, ο οποίος το διατηρούσε (9-8), μέχρι το 8’. Στο τελευταίο δίλεπτο, η άμυνα του ΠΑΟΚ δούλεψε καλά και με καλάθια στο ανοικτό γήπεδο έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +3 (9-12).

Με τον Ρένφρο, οι φιλοξενούμενοι αποσπάστηκαν στο +5 (9-14) στην αρχή της δεύτερης περιόδου, με την απάντηση των Ροδιτών να ήταν απανωτά τρίποντα για το δικό τους προβάδισμα (15-14). Στη συνέχεια, ο Κολοσσός είχε τον έλεγχο και με εκμεταλλευόμενος τα επιθετικά ριμπάουντ ξέφυγε ακόμη και στο +6 (27-21), στο 17’. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε με τον Λοβ και πλησίασε στον πόντο (27-26), αλλά στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι πήραν ξανά τα ηνία και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με σερί 4-0 για το +5 (31-26).

Ο Κολοσσός είχε τον απόλυτο έλεγχο και στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, με τους Μομίροφ και Ποτ να τον στέλνουν στο +10 (41-31), το οποίο συντήρησε (45-35), μέχρι το 26’. Εκεί, ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση με Τολιόπουλο και Ρένφρο και μείωσε τη διαφορά στο μισό (45-40), αλλά ο Μίλερ έδωσε νέα «ανάσα» στους Ροδίτες στο τέλος της τρίτης περιόδου (50-42).

Με φόρα μπήκαν οι γηπεδούχοι στο τέταρτο δεκάλεπτο και με τρίποντο του Μαργαρίτη πήγαν στο +11 (55-44), με την αντίδραση του ΠΑΟΚ να ήταν ο Λοβ, ο οποίος μείωσε στο -5 (55-50), στο 35’. Στη συνέχεια, ο ρυθμός του ματς έπεσε, με τον «Δικέφαλο του Βορρά» να ήταν κοντά (59-55), μέχρι το 37’. Στον εναπομείναντα χρόνο, ανέλαβε… δράση ο Φλόιντ για το +8 (63-55), με τον Κολοσσό να παίρνει τη νίκη με το τελικό 69-60.

Τα δεκάλεπτα: 9-12, 31-26, 50-42, 69-60

Πηγή: sportdog.gr