Σάββατο, 20 Απριλίου 2024

Basket League: Ο Ιωνικός έφυγε με μεγάλο διπλό από τη Θεσσαλονίκη - Ο Ηρακλής συνέτριψε με 83-67 το Λαύριο (Βίντεο)

Όλες οι πληροφορίες για τους δύο αγώνες

30 Απριλίου 2022 19:14

Ο Ηρακλής (6-16) συνέτριψε με 83-67 το Λαύριο (8-15) στο Ιβανώφειο και παραμένει ζωντανός στη μάχη της παραμονής στην Basket League. Ο Ιωνικός έφυγε με μεγάλο διπλό (79-80) από τη Θεσσαλονίκη κόντρα στον ΠΑΟΚ και έκανε ένα από τα βήματα που απαιτούνται για την παραμονή στη Basket League. Kορυφαίος ο Κολοβέρος.

Παράλληλα, Προμηθέας Πάτρας - ΑΕΚ 85-89: Ηγέτης Κολόμ στην επιστροφή του Λάνγκφορντ.

Ηρακλής - Λαύριο 83-67

Πραγματοποιώντας ψυχωμένη εμφάνιση, οι παίκτες του Ηρακλή καθάρισαν το Λαύριο με διαφορά 16 πόντων στο Ιβανώφειο κι έφτασαν τις 6 νίκες σε 22 ματς της εφετινής Basket League, αναπτερώνοντας τις ελπίδες τους για παραμονή στην μεγάλη κατηγορία.

Ο Κώστας Μέξας είδε τους Χένρι (31π., 8ριμπ., 5ασ.) και Γκάρετ (21π., 8ριμπ., 2κλ.) να σημειώνουν 52 από τους 83 πόντους του Γηραιού, κάνοντας την διαφορά απέναντι στο Λαύριο που εκτός των Βον (22π.) και Μουράτου (14π., 9ασ.) βρέθηκε σε κακό απόγευμα στη Θεσσαλονίκη.

Ο αγώνας

Η εκκίνηση του Γηραιού ήταν εντυπωσιακή, με τον Σταμάτη να γράφει το 7-2 στο δίλεπτο και τον Χένρι ακολούθως το 11-2, ξεσηκώνοντας το Ιβανώφειο. Γκάρετ, Σταμάτης και Χένρι συνέχισαν να σκοράρουν κατά βούληση με αποτέλεσμα ο Ηρακλής να προηγηθεί με +15 (26-11) στην λήξη του δεκαλέπτου! Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να εμφανίζουν νέους πρωταγωνιστές και αυτή τη φορά με τους Είμπραμς και Φίλλιο εκτόξευσαν το σκορ στο 34-11 (14'). Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να επανέλθουν στο ματς και δύο κολλητά τρίποντα του Βον ροκάνισαν την διαφορά (39-25, 18'). Ο Ηρακλής συνέχισε να έχει τα ηνία όμως πήγε στα αποδυτήρια με μονοψήφια διαφορά, καθώς ο Μουράτος σκόραρε για το 41-32 στο φινάλε του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, ο Χένρι κουβάλησε το σύνολο του Κώστα Μέξα διατηρώντας την απόσταση μεταξύ των δύο ομάδων (57-46, 26'). Ο Αμερικανός γκαρντ-φόργουορντ έγραψε με τρίποντο το 62-46 κι οι Φίλλιος, Γκάρετ διαμόρφωσαν το +21 (67-56, 28'). Το ματς είχε μετατραπεί πια σε παράσταση για έναν ρόλο, με το Λαύριο να χάνει πλήρως την επαφή του με το σκορ, έχοντας πολλά ζητήματα στην άμυνα.

Ο Ντολεζάι με τρεις δικούς του πόντους στο πρώτο λεπτό της τελευταίας περιόδου έκανε το 76-51 κι ουσιαστικά η κατάσταση ήταν μη αναστρέψιμη. Οι Κυανόλευκοι προστάτευσαν το προβάδισμα τους με επιτυχία στα λεπτά που ακολούθησαν (78-53, 34') και το μόνο που άλλαξε ως το φινάλε ήταν πως οι φιλοξενούμενοι έριξαν την διαφορά κάτω από τους 20 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 26-11, 41-32, 73-51, 83-67.

ΠΑΟΚ - Ιωνικός 79-80

Mεγάλη απόδραση του Ιωνικού από τη Θεσσαλονίκη. Η ομάδα της Νίκαιας επικράτησε 80-79 του ΠΑΟΚ και πήγε στο 6-16, ένα ρεκόρ που έχει και ο Ηρακλής που επικράτησε του Λαυρίου. Το σύνολο του Τσίκληρα έκανε ένα σημαντικό βήμα για την παραμονή, ωστόσο η συνέχεια έχει πολύ μεγάλα ματς για την σωτηρία του Ιωνικού. Η ομάδα του Λυκογιάννη πήγε στο 9-13 και πλέον κινδυνεύει να μείνει εκτός playoffs.

Για τους νικητές πρώτος σκόρερ ήταν ο Κολοβέρος με 20 πόντους, ενώ μέτρησε και 5 ριμπάουντ. Ο Μαυροκεφαλίδης είχε 17 πόντους με 9 ριμπάουντ και ο Χάμιλτον μέτρησε 15, με 8 ασίστ και 9 ριμπάουντ. Στον αντίποδα ο Λοβ μέτρησε 18 πόντους.

Οι δύο βολές του Ντι Λέο έκαναν το 11-10 στα μέσα της πρώτης περιόδου. Ο Ιωνικός αντέδρασε και πέρασε μπροστά με 15-18 χάρη στο καλάθι του Χάμιλτον. O Aρσενόπουλος διαμόρφωσε το 19-23, το οποίο ήταν και το αποτέλεσμα του δεκαλέπτου.

Η ομάδα από τη Νίκαια... πάτησε γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 31-39 με τον Χάμιλτον στο 15'. Ο Μαυροκεφαλίδης έκανε το 35-42, όμως η αντίδραση της ομάδας Λυκογιάννη ήταν άμεση. Μέ ένα σερί 6-0 έγραψε το 41-42 με τον Καμπερίδη στο ημίχρονο.

Ο Λοβ έδωσε προβάδισμα στον ΠΑΟΚ για το 54-53 στο 26, όμως ο Χάμιλτον είχε ξανά τη λύση και σκόραρε για το 54-58, δύο λεπτά πριν το τέλος της περιόδου. Ο Μαυροκεφαλίδης μείωσε στο καλάθι (70-69), έξι λεπτά πριν το τέλος του ματς. Ο Λοβ έγραψε το 75-69 στο 35'. Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν, έμειναν ζωντανοί στο ματς και με δύο βολές του Κολοβέρου πέρασαν μπροστά με 77-79 στα 35 δευτερόλεπτο. O Λοβ ισοδάρισε για το 79-79 στα 23 δευτερόλεπτα. Ο Κολοβέρος έκανε το 79-80 και ο Ντι Λέο δεν πρόλαβε να σουτάρει στην τελευταία επίθεση.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 41-42, 60-60, 79-80

Πηγή: gazzetta.gr