Πέμπτη, 28 Μαρτίου 2024

Euroleague: «Έπνιξε» την Μπαρτσελόνα και έστειλε τη σειρά σε 5ο ματς η απίστευτη Μπάγερν!

H πρόκριση στο Final Four θα κριθεί στη Βαρκελώνη

29 Απριλίου 2022 23:58

Πολύ σκληρή για να πεθάνει! Η Μπάγερν «έπνιξε» με την εξαιρετική άμυνα της την Μπαρτσελόνα και επικράτησε 59-52 στο Μόναχο ισοφαρίζοντας σε 2-2. Την Τρίτη 3 Μαΐου το 5ο παιχνίδι της σειράς, που θα κρίνει την πρόκριση στο Final Four.

Κορυφαίος για τους Βαυαρούς ο Γουάιλερ-Μπαμπ, ο οποίος ολοκλήρωσε το ματς με 12 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ! Από… κοντά σε απόδοση οι Χάντερ (9 πόντοι, 5 ριμπάουντ) και Ρούμπιτ (7 πόντοι, 5 ριμπάουντ). Απελπιστικά… άστοχοι οι «μπλαουγκράνα» (9/23 δίποντα, 5/29 τρίποντα), από τους οποίους διασώθηκε ο Αμπρίνες (12 πόντοι, 3 ριμπάουντ).

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά (7-8 στο 5’), ωστόσο η Μπάγερν «έπνιξε» αμυντικά τους Καταλανούς και με επιμέρους σκορ 11-1, ξέφυγε στο +10 (18-10). Με 2/2 βολές του Κούριτς, η Μπάρτσα έριξε τη διαφορά στο -6 (18-12) στο φινάλε του δεκαλέπτου.

μπαγερν-μπαρτσελονα

Οι Βαυαροί ξεκίνησαν καλύτερα στη 2η περίοδο και απομακρύνθηκαν ακόμα περισσότερο (29-17 στο 14’). Με προσωπικό 5-0 του Αμπρίνες, οι Καταλανοί ροκάνισαν τη διαφορά (29-22 στο 17’), αλλά οι γηπεδούχοι έκλεισαν καλύτερα το ημίχρονο και πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με +11 (36-25).

Η επιθετική… δυστοκία της Μπαρτσελόνα συνεχίστηκε και στο 3ο δεκάλεπτο, με τους παίκτες του Γιασικεβίτσιους να πετυχαίνουν μόλις 3 πόντους στα 8 πρώτα λεπτά της περιόδου έχοντας μόλις 6/31 εντός παιδιάς! Φυσικό κι επόμενο να ξεφύγει με +16 η ομάδα του Τρινκιέρι (44-28 στο 28’), ενώ η διαφορά έφτασε μέχρι και το +19. Με buzzer beater τρίποντο του Ντέιβις, οι «μπλαουγκράνα» μείωσαν σε 50-34 στο φινάλε του δεκαλέπτου.

Στην εκκίνηση της 4ης περιόδου, η Μπάγερν έβαλε τις βάσεις για την επικράτησή της και με επιμέρους 6-1, απομακρύνθηκε με +19 (56-37 στο 34’). Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι σταμάτησαν να… παίζουν και επιδόθηκαν σε μια σειρά από άστοχες ενέργειες: πέτυχαν μόλις 3 πόντους από βολές στα 6 τελευταία λεπτά, όμως οι Καταλανοί δεν κατάφεραν κάτι παραπάνω από το να μειώσουν στο -7 (59-52), αφού πάλευε μόνος του ο Αμπρίνες.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 36-25, 50-34, 59-52.

Πηγή: sport-fm.gr