Basket League: "Άλωσε" ξανά το ΟΑΚΑ και... κλείδωσε το πλεονέκτημα έδρας ο Ολυμπιακός!

Σε ένα πολύ σκληρό ντέρμπι, ο Παναθηναϊκός πλήρωσε την αστοχία του

11 Απριλίου 2022 22:07
Basket League:

Ο φετινός Παναθηναϊκός είναι φανερό πια ότι δεν μπορεί να κερδίσει τον Ολυμπιακό. Τέσσερις ήττες σε πέντε ντέρμπι την τρέχουσα περίοδο με τους «ερυθρόλευκους», χάθηκε στο ΟΑΚΑ και το πλεονέκτημα έδρας ενόψει τελικών.

Κορυφαίοι για τους «πράσινους» Παπαπέτρου-Νέντοβιτς, κάκιστος και μοιραίος ο Οκάρο με δύο ελεύθερα χαμένα τρίποντα στην τελευταία περίοδο. Κορυφαίος για τους Πειραιώτες ο ΜακΚίσικ.

Σε ένα ΟΑΚΑ που «πετούσε» φωτιές και μέσα σε μία φανταστική ατμόσφαιρα από τον κόσμο στις εξέδρες, ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά στο ματς, σκοράροντας δύο σερί τρίποντα με Νέντοβιτς (3-0) και Παπαπέτρου (6-2). Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και μείωσε γρήγορα με τον Βεζένκοφ σε 6-5, με τους «πράσινους» πάντως συνολικά να παίζουν εξαιρετική άμυνα.

Το πρόβλημα ήταν καθαρά στην επίθεση και εν προκειμένω στα πολλά τα τρίποντα, τα οποία επιχείρησε το «τριφύλλι» ειδικά στην πρώτη περίοδο. Μία πρώτη περίοδο, που στο φινάλε βρήκε οριακά την ομάδα πίσω στο σκορ (13-15 το σκορ υπέρ των Πειραιωτών από τρίποντο του Σλούκα).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «πράσινοι» μπήκαν πιο δυνατά και μ' ένα επιμέρους 5-0 από Παπαγιάννη και Μέικον ανέκτησαν τα ηνία στο ντέρμπι (18-15)! Ο Παπαπέτρου είχε αναλάβει πάνω του το κομμάτι της δημιουργίας, με τον Μέικον να ακολουθεί και τον «Εξάστερο» να παίρνει για πρώτη φορά στο παιχνίδι απόσταση 5 πόντων (22-17).

νεντοβιτσ-παναθηναικοσ

Μάλιστα λίγο μετά ο αρχηγός ευστόχησε σε δύο μεγάλα σουτ έξω από τα 6.75, για να φτάσει τη διαφορά στην υψηλότερη μέχρι εκείνη τη στιγμή τιμή της (+6, 30-24). Ο Ολυμπιακός όμως είχε και πάλι απάντηση. Τρία συνεχόμενα τρίποντα από Σλούκα (δις) και ΜακΚίσικ έφεραν το ντέρμπι στα ίσια, περίπου ένα λεπτό πριν το ημίχρονο. Εν τέλει, οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα στην απόλυτη ισορροπία (34-34).

Με την εκκίνηση στην επανάληψη ο Ολυμπιακός βρήκε τρίποντο στην πρώτη κυριολεκτικά φάση με τον Ουόκαπ (34-37), για να απαντήσει αμέσως μετά με ανάποδο λέι-απ ο Νέντοβιτς (36-37). Οι δύο ομάδες διαδέχονταν η μία την άλλη στα αβίαστα λάθη στην επίθεση, με τους «πράσινους» να ανακτούν πάντως το προβάδισμα από δύο εύστοχες βολές του Ρος (38-37).

Ένα τρίποντο μάλιστα του Κουβανού (σ.σ. είχε εξελιχθεί σε παράγοντα του ματς πλέον στην τρίτη περίοδο), ανέβασε το σκορ στο 45-39 υπέρ του Παναθηναϊκού! Σε αυτό το ντέρμπι, ωστόσο, όποτε το «τριφύλλι» πατούσε... γκάζι, ο Ολυμπιακός είχε άμεση αντίδραση. Έτσι και σ' εκείνο το σημείο του παιχνιδιού, όταν με καλάθι του Ουόκαπ στο ανοιχτό γήπεδο και δύο βολές του ίδιου μετά οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν εκ νέου (45-45).

Στο τέταρτο και καθοριστικό δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός έμπαινε με έλλειμμα 2 πόντων (σ.σ. 50-52 ήταν το σκορ από buzzer beater δίποντο στο φινάλε της τρίτης περιόδου από τον Παπαγιάννη). Οι «πράσινοι» έπρεπε να κάνουν ένα σχεδόν τέλειο παιχνίδι σε άμυνα και επίθεση, αν ήθελαν να πάρουν τη νίκη και το πλεονέκτημα έδρας. Με λέι-απ ο Νέντοβιτς έφερε το ντέρμπι στην ισοπαλία (54-54), με τον Σέρβο να βάζει μπροστά αμέσως μετά με τρίποντο τον «Εξάστερο» (57-56)!

Όπως συνέβη και τις άλλες φορές, έτσι και τώρα οι Πειραιώτες είχαν πάλι απάντηση. Όχι μόνο ισοφάρισαν, αλλά πέρασαν και μπροστά με +4 (57-61) 4:20 πριν τη λήξη. Ο Παπαπέτρου με τρίποντο μείωσε στον πόντο (60-61), αλλά σχεδόν... εκνευριστικά ο Ολυμπιακός αντιδρούσε και έβρισκε κάθε φορά τρόπο να προσπεράσει (60-64 από βολές του Σλούκα). Οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν με +6 2:19 πριν το φινάλε, με τις ελπίδες του Παναθηναϊκού εκεί για κάτι καλό να λιγοστεύουν. Με το τελικό 62-68, ο Παναθηναϊκός μαζί με το «αιώνιο» ντέρμπι στο ΟΑΚΑ, έχασε και το πλεονέκτημα έδρας για τους επερχόμενους τελικούς της Basket League. Ακόμα δυσκολότερη υπόθεση, πια, το πρωτάθλημα.

σλουκασ-ολυμπιακοσ

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 34-34, 50-52, 62-68.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πρίφτης): Παπαγιάννης 10 (5/9 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 μπλοκ), Παπαπέτρου 14 (1/5 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Νέντοβιτς 18 (4/6 δίποντα, 3/11 τρίποντα, 1/2 βολές, 3 ασίστ), Έβανς 4 (5 ριμπάουντ), Σαντ Ρος 5 (1/5 σουτ, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Μέικον 7 (2/4 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 0/2 βολές, 3 ασίστ), Μποχωρίδης, Γουάιτ 2 (0/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Μαντζούκας 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 11 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ντόρσεϊ 2 (1/7 σουτ, 2 λάθη), Φαλ 6 (4 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 13 (2/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 15 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 λάθος, 2 κλεψίματα), Παπανικολάου 3 (1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Λούντζης, Λαρεντζάκης, Σλούκας 12 (1/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ασίστ), Μάρτιν 1 (0/2 δίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Πρίντεζης 2, ΜακΚίσικ 18 (4/4 διποντα, 1/3 τρίποντα, 7/7 βολές, 5 λάθη).

Πηγή: sportdog.gr