Σάββατο, 20 Απριλίου 2024

Βιλερμπάν-Ολυμπιακός 80-94: Επιστροφή στις νίκες κι ελπίδα για τριάδα...

Γύρισε... στα στάνταρ του

25 Μαρτίου 2022 22:55

Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε ένα εξαιρετικό ματς εκτελεστικά, επικράτησε της Βιλερμπάν με 94-80 και ελπίζει ακόμη στην τριάδα της Euroleague, έχοντας ήδη άλλωστε εξασφαλίσει το πλεονέκτημα έδρας κι επιστρέφοντας στις επιτυχίες μετά την ήττα στο Μονακό.

Οι Ερυθρόλευκοι τα βρήκαν σκούρα ειδικά στο πρώτο ημίχρονο από την γαλλική ομάδα, που παρατάχθηκε με αρκετές απουσίες, όμως στο δεύτερο και ιδίως στο τελευταίο δεκάλεπτο έβγαλαν σοβαρότητα και έφτασαν στη νίκη με την οποία εξασφάλισαν την τετράδα και το πλεονέκτημα, έχοντας ακόμα ελπίδες ακόμα και για την τρίτη θέση.

Με 21 πόντους τελείωσε την αναμέτρηση ο Τάιλερ Ντόρσεϊ, ο Σάσα Βεζένκοφ είχε 18, ενώ ο απίστευτος Κώστας Σλούκας μίλησε στα κρίσιμα έχοντας 15 πόντους και 9 ασίστ.

Δυνατό ήταν το ξεκίνημα των Ερυθρόλευκων στο "Αστρομπάλ", αφού με πρωταγωνιστές τους Παπανικολάου και Ντόρσεϊ κατάφεραν γρήγορα να προηγηθούν με 2-10 επί της Βιλερμπάν. Η γαλλική ομάδα, όμως, έβγαλε αντίδραση στη συνέχεια και παρά τις πολλές απουσίες (πέντε παίκτες εκτός αγώνα λόγω του γαλλικού κυπέλλου το Σαββατοκύριακο) έριξε τη διαφορά και με τρίποντο του Στράζελ πέρασε μπροστά με 17-16, απέναντι σε έναν Ολυμπιακό που ήταν... άφαντος στο αμυντικό κομμάτι. Με τον Κώστα Αντετοκούνμπο να μπαίνει στην επιθετική εξίσωση η Βιλερμπάν προηγήθηκε με 24-21 και 26-24 στη συνέχεια, με τον Φαλ να ισοφαρίζει σε 26-26, που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου δεκαλέπτου.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε και πάλι με πόντους του Αντετοκούνμπο, που έκανε το 28-26, ωστόσο ο Ολυμπιακός έμενε ζωντανός επιθετικά δια χειρός Παπανικολάου, ο οποίος με δικό του τρίποντο έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 28-29, με τον Ζαν Σαρλ να κάνει το 28-31. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι για τα καλά, αφού οι Γάλλοι δεν έδειχαν διατεθειμένοι να το παρατήσουν απέναντι σε έναν Ολυμπιακό με κίνητρο, αλλά με φανερό αμυντικό πρόβλημα. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, αν και οι Πειραιώτες με ένα μικρό ξέσπασμα από ΜακΚίσικ, Ζαν Σαρλ, Λαρεντζάκη και Πρίντεζη ξέφυγαν με +7 (35-42), αλλά και πάλι η Βιλερμπάν αντέδρασε, περνώντας μπροστά με 43-42. Πάντως με ένα μικρό 5-0 σερί ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάει προηγούμενος στα αποδυτήρια με 43-47.

Ένα τρίποντο του Ντόρσεϊ έκανε το σκορ 43-50 για τον Ολυμπιακό στην αρχή της τρίτης περιόδου, ωστόσο η Βιλερμπάν ήταν... πολύ σκληρή για να πεθάνει και κατάφερε να ρίξει και πάλι την διαφορά στον πόντο (49-50). Με τρίποντο του Ντιό οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν 54-54 και με καλάθι του Μόργκαν ανησύχησαν ακόμα περισσότερο τους Ερυθρόλευκους, παίρνοντας προβάδισμα με 56-54. Με άψογη ενέργεια του Σλούκα και τρίποντο του Βεζένκοφ ο Ολυμπιακός πήρε ξανά κεφάλι κάνοντας το 56-59 και στη συνέχεια το 58-63, όμως ο εντυπωσιακός Στράζελ με δύο συνεχόμενα τρίποντα έκανε το 64-63 για τη Βιλερμπάν. Η περίοδος έκλεισε ιδανικά για τους Πειραιώτες, αφού με τρίποντα των Βεζένκοφ και Σλούκα, το σκορ έγινε 64-69.

Αποφασισμένοι να τελειώσουν την υπόθεση νίκη μπήκαν στην τελευταία περίοδο οι παίκτες του Ολυμπιακού και τα κατάφεραν αφού με καλάθια των Βεζένκοφ, Ντόρσεϊ και Σλούκα έφτασε να προηγείται με 68-78. Και παρότι η Βιλερμπάν μείωσε στους έξι (72-78), οι Ερυθρόλευκοι έδειχναν πιο συγκεντρωμένοι, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ ξανά σε διψήφια νούμερα (74-84), με λιγότερα από πέντε λεπτά για τη λήξη. Τα τελευταία λεπτά αποδείχτηκαν διαδικαστικά, καθώς ο Ολυμπιακός έφτασε εύκολα στη νίκη με το τελικό 80-94, που σήμανε και την εξασφάλιση του πλεονεκτήματος έδρας στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-26, 43-47, 64-69, 80-94.

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Οκόμπο 2 (1/6 σουτ, 5 ασίστ, 3 λάθη), Μόργκαν 12 (6/10 δίποντα, 0/1 τρίποντο), Τζόουνς 4 (2/7 σουτ), Ντιό 6 (2/5 τρίποντα), Νάιτ 7 (1), Ρισασέ 7 (1), Φαλ 12 (5/5 δίποντα, 2/2 βολές), Οσετκόφσκι 11 (1), Λάιτι (0/2 δίποντα), Στραζέλ 16 (5/9 τρίποντα, 4 ασίστ), Αντετοκούνμπο 7 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2 (4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Ντόρσεϊ 21 (6/9 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λαρεντζάκης 2, Φαλ 9 (2/2 δίποντα, 5/6 βολές), Σλούκας 15 (3/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 9 ασίστ, 4 λάθη), Μάρτιν 2, Βεζένκοβ 18 (6/9 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πρίντεζης 2 (1/4 σουτ, 2 ασίστ), Παπανικολάου 11 (3/3 τρίποντα), Ζαν Σαρλ 8 (3/3 δίποντα, 2/2 βολές), ΜακΚίσικ 4.

Πηγή: Sportdog.gr