Άρης – ΑΕΚ (91-73): Τυφώνας στην τέταρτη περίοδο!

"Σκόρπισε" την ΑΕΚ ο Άρης

13 Μαρτίου 2022 19:09

Με ασύλληπτο σερί 14-0 σε 3.5 λεπτά ο Άρης μετέτρεψε ένα παιχνιδι που ήταν ντέρμπι ως το 30΄ σε εύκολη επικράτηση. Κόουαν (21π) και Νετζήπογλου (16π) έβαλαν "φωτιά" από τα 6.75.

Τυφώνας… δέκα μποφόρ χτύπησε την ΑΕΚ στην τέταρτη περίοδο, με τους γηπεδούχους να μετατρέπουν το εύθραυστο 62-59 του 30΄ σε 85-62 με τρομερό επιμέρους σκορ 23-3 (!), μην αφήνοντας το παιχνίδι να οδηγηθεί στο φινάλε.

«ΑΛΚΗ μου…» – Ραγίζει καρδιές το μήνυμα του Αριστείδη Καμπανού για τον αδικοχαμένο γιο του (video)

Εντούτοις τίποτα ως τότε δεν προϊδέαζε για μια τέτοια εξέλιξη. Ο Κάουαν μπορεί να ξεκίνησε ζεστός, όμως η ΑΕΚ έδωσε ρεσιτάλ από μακριά με τους Κολόμ, Παππά, Ράουτινς και Φλιώνη και με 19-5 επιμέρους έφτασε στους 30 πόντους στο δεκάλεπτο.

Η συνέχεια ήταν διαφορετική. Ο Άρης κράτησε την Ένωση μόλις στους 11 πόντους στη δεύτερη περίοδο και πήγε προηγούμενος στα αποδυτήρια με 44-41. Η τρίτη περίοδος ήταν ισορροπημένη με τους λογαριασμούς να μένουν ανοιχτοί, όμως η έκρηξη της ομάδας του Καστρίτη στην τέταρτη περίοδο αποφάσισε με εμφατικό τρόπο το ματς.

Για τους νικητές ο Κόουαν είχε 21 πόντους με 4/10 τριποντα, ο Νετζήπογλου 16 με 3/4. Ο Χάνλαν πρόσφερε 14 πόντους και 5 ασίστ, ο Τζούστον κυριάρχησε με 15 πόντους και 12 ριμπάουντ και ο Λόκετ 13 πόντους.

Για την ΑΕΚ ο Ράουτινς είχε 18 πόντους με 4/9 τρίποντα και ο Παππάς άλλους 17 με 4/7 τρίποντα.

Πηγή: novasports