Κύπελλο Ελλάδας - Μπάσκετ: Ξύπνησε, καθάρισε και... περιμένει ο Παναθηναϊκός! (video)

Κορυφαίοι οι Έβανς και Γουάιτ, καταλυτικός ο Νέντοβιτς για τη μεγάλη ανατροπή

18 Φεβρουαρίου 2022 19:02

Μετά από ένα τραγικό πρώτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός πάτησε το γκάζι και επιβλήθηκε 85-68 του Προμηθέα στον ημιτελικό του Final 4 του Κυπέλλου!

Οι «πράσινοι» βρέθηκαν πίσω με 27-13 στην πρώτη περίοδο, ωστόσο κυριάρχησαν απόλυτα στο δεύτερο μέρος (47-29 το επιμέρους σκορ) και πήραν το εισιτήριο για τον τελικό.

Κορυφαίοι για το «τριφύλλι» οι Έβανς (15 πόντοι, 11 ριμπάουντ) και Γουάιτ (12 πόντοι, 8 ριμπάουντ), καθοριστικός ο Νέντοβιτς, που αφύπνισε την ομάδα του στο 2ο δεκάλεπτο.

Super League: "Έπιασε" τετράδα από την άσπρη βούλα ο Παναθηναϊκός (Βίντεο)

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με τον Παναθηναϊκό να ψάχνει σκορ μέσα από τη ρακέτα και να παίρνει μικρό προβάδισμα (4-5). Κάπου εκεί ο Προμηθέας βρήκε λύσεις σε Αγραβάνη και Σίμπσον, έτρεξε σερί 7-0 και ξέφυγε (11-5 στο 3’). Το «τριφύλλι» απάντησε (11-11 στο 5’), αλλά κάπου εκεί βραχυκύκλωσε επιθετικά και έσπασε τα… καλάθια.

Με επιμέρους σκορ 16-2 (!), οι Αχαιοί έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με +14 (27-13), στο οποίο υπήρχε τεράστια διαφορά στα ποσοστά ευστοχίας μεταξύ των δύο αντιπάλων (9/16 ο Προμηθέας, 4/17 ο Παναθηναϊκός).

Η ομάδα του Ζούρου συνέχισε να βρίσκει με άνεση τον τρόπο προς το καλάθι των «πράσινων» και διατήρησε διψήφια διαφορά (33-22 στο 14’). Κάπου εκεί ανέλαβε δράση ο Νέντοβιτς, ο οποίος πέτυχε 8 διαδοχικούς πόντους και οδήγησε το «τριφύλλι» σε σερί 10-0 ανατρέποντας την κατάσταση (35-36 στο 18’). Παρ’ όλα αυτά, ο Προμηθέας έκλεισε το πρώτο ημίχρονο έχοντας βραχεία κεφαλή (39-38).

Οι παίκτες του Πρίφτη ξεκίνησαν καλύτερα την 3η περίοδο και με 5 διαδοχικούς πόντους του Σαντ-Ρος, ξέφυγαν με +4 (39-43). Ρέι και Αγραβάνης κρατούσαν όρθια την ομάδα της Αχαΐας (46-50), αλλά ο Παναθηναϊκός είχε περισσότερες λύσεις και με τους Έβανς, Γουάιτ να δίνουν λύσεις, έκλεισαν το δεκάλεπτο με +8 (50-58).

Οι «πράσινοι» απέκτησαν διψήφια διαφορά στην εκκίνηση του 4ου δεκαλέπτου (53-63 στο 32’), όμως οι Χαντ και Σίμπσον μείωσαν (57-63). Σε εκείνο το σημείο μπήκαν στην εξίσωση οι Μέικον και Παπαγιάννης, που καθάρισαν για το «τριφύλλι» (59-73 στο 36’).

Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι δραματικά, με τους προπονητές των δύο ομάδων να ρίχνουν στο παρκέ τις «ρεζέρβες» τους και τον Παναθηναϊκό να φτάνει με άνεση στο ροζ φύλλο και στην πρόκριση στον τελικό (68-85).

Τα δεκάλεπτο: 27-13, 39-38, 50-58, 68-85.