Basket League: "Διπλό" τριάδας ο Κολοσσός - Σώθηκε στο φινάλε το Περιστέρι

Τα αποτελέσματα των πρώτων αγώνων της ημέρας (12/2)

12 Φεβρουαρίου 2022 19:39
Basket League:

Βαθιά βαθμολογική ανάσα για το Περιστέρι, που ζορίστηκε αρκετά, αλλά επιβλήθηκε 71-68 του Ηρακλή και ανέβηκε στο 7-7.

Ιωνικός-ΠΑΟΚ 66-69: Έβγαλε χαρακτήρα και το γύρισε

Κορυφαίος από την ομάδα του Τόμιτς -που είχε 12/39 τρίποντα και μόλις 10/19 δίποντα- οι Γκιέλο (19 πόντοι, 6 ριμπάουντ) και Μωραΐτης (11 πόντοι, 7 ασίστ).

Από την άλλη, για τους ελλιπέστατους, αλλά μαχητικούς Θεσσαλονικείς ξεχώρισαν οι Σταμάτης (19 πόντοι), Χένρι (16 πόντοι, 11 ριμπάουντ) και Σκορδίλης (11 πόντοι, 8 ριμπάουντ). Στο 3-9 υποχώρησε ο «Γηραιός».

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και με τον Πέτεγουεϊ να εκτελεί, απέκτησαν μικρό προβάδισμα (12-7 στο 5’). Οι παίκτες του Ηρακλή μείωσαν σε απόσταση βολής (13-12), αλλά η ομάδα του Τόμιτς έτρεξε σερί 8-0 και απομακρύνθηκε (21-12 στο 8’), ενώ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με +5 (25-20).

Με τους Σταμάτη και Σκορδίλη να δίνουν λύσεις, οι Θεσσαλονικείς μπήκαν δυναμικά στη 2η περίοδο και ισοφάρισαν (29-29 στο 13’). Παρά την πίεση που άσκησε ο «Γηραιός», δεν κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ, με το Περιστέρι να έχει βραχεία κεφαλή στο φινάλε του ημιχρόνου (39-37).

Tο «μία σου και μία μου» συνεχίστηκε και στην 3η περίοδο, με τους γηπεδούχους να διατηρούν μικρό προβάδισμα (48-46 στο 27’), παρότι έμειναν άποντοι για περίπου 4,5 λεπτά. Κάπου εκεί οι παίκτες του Τόμιτς αφυπνίστηκαν, έτρεξαν σερί 8-0 και ξέφυγαν με διψήφια διαφορά, ενώ έκλεισαν το δεκάλεπτο με «αέρα» 8 πόντων (56-48).

απολλων-κολοσσοσ

Η 4η περίοδος εξελίχθηκε σε θρίλερ, αφού ο Ηρακλής έδειχνε διατεθειμένος να το παλέψει μέχρι τέλους. Με μπροστάρη τον Χένρι, οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν επιμέρους σκορ 14-4 και ανέτρεψαν πλήρως την κατάσταση, ενώ πέρασαν μπροστά για πρώτη φορά (60-62 στο 36’).

Με ένα μεγάλο καλάθι του Μωραΐτη, οι «πρίγκιπες της δυτικής όχθης» ξέφυγαν με +3 (67-64 στο 38’), αλλά οι Θεσσαλονικείς δεν τα παράτησαν και πλησίασαν σε απόσταση βολής (69-68 στα 8’’). Ο Πέτεγουεϊ ευστόχησε σε 2/2 βολές και διαμόρφωσε το τελικό 71-68, αφού ο Παπαδάκης αστόχησε σε buzzer beater τρίποντο που θα έστελνε το ματς στην παράταση.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 39-37, 56-48, 71-68

Πήρε το θρίλερ και έπιασε τριάδα ο Κολοσσός!

Σε ένα παιχνίδι για... γερά νεύρα, η ομάδα της Ρόδου έφυγε με σπουδαίο διπλό από την Πάτρα και την έδρα του Απόλλωνα (76-80) για τη 15η αγωνιστική της Stoiximan Basket League και «αναρριχήθηκε» στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα!

Το ματς ήταν ντέρμπι καθ' όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, με τους Ροδίτες να βρίσκουν έξι πόντους στο τελευταίο λεπτό και εκμεταλλευόμενοι τα δύο λάθη του Δίπλαρου στις τελευταίες ισάριθμες κατοχές του Απόλλωνα, πήραν το ένατο ροζ φύλλο της σεζόν (9-5)!

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Μίλερ με 16 πόντους και 9 ριμπάουντ (4 πόντοι στο τελευταίο λεπτό του ματς), ενώ από κοντά ακολούθησαν οι Φλόιντ και Ποτ με 13 πόντους έκαστος. Από την άλλη, για τον Απόλλωνα που έπεσε στο 5-9, ξεχώρισαν οι Τσαλμπούρης (20 πόντοι, 12 ριμπάουντ) και Μήτρου-Λονγκ (17 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), ενώ ο Γιώργος Μπόγρης κινήθηκε στα... ρηχά στο ντεμπούτο του με την ομάδα του Νίκου Βετούλα, μένοντας άποντος (0/2δ.) με 5 ριμπάουντ.

Εκρηκτικό ξεκίνημα από τον Απόλλωνα στην αναμέτρηση, με την περιφερειακή γραμμή των γηπεδούχων να «βομβαρδίζει» το αντίπαλο καλάθι πίσω από τα 6.75μ., και με τέσσερα τρίποντα στο πρώτο τρίλεπτο να προηγείται 14-5.

Οι Ροδίτες βελτιώθηκαν στη συνέχεια, και με τον Τιλί σε πρώτο πλάνο, όχι μόνο μάζεψαν τη διαφορά, αντιθέτως πέρασαν μπροστά με 15-17 στο 9’, με τους γηπεδούχους να κλείνουν το δεκάλεπτο με 18-17.

Με την τριάδα των Τσαλμπούρη, Δίπλαρου και Τσιακμά να ηγούνται στο επιθετικό κομμάτι στη δεύτερη περίοδο, οι Πατρινοί διατηρούσαν με ευκολία μια μικρή, πλην όμως σημαντική διαφορά, κλείνοντας το ημίχρονο στο +4 για το 40-36.

περιστερι-ηρακλησ

Όπως και στο πρώτο ημίχρονο έτσι και στο δεύτερο, η ομάδα του Νίκου Βετούλα μπήκε αρκετά δυναμικά στο ματς και με πέντε διαδοχικούς πόντους του Τσαλμπούρη ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +7 (45-38 στο 21'). Από τα μέσα της τρίτης περιόδου και μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και στις δύο άκρες του παρκέ.

Συγκεκριμένα, η ομάδα του Ηλία Καντζούρη «έπνιξε» με την άμυνά της τον Απόλλωνα, δεχόμενη μόλις τρεις πόντους στα έξι τελευταία λεπτά (!), και με τους Γουίλιαμς και Ποτ να βρίσκουν μεγάλα σουτ, έτρεξαν ένα εντυπωσιακό σερί 13-3, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο +6 και το 56-50!

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο, εκεί όπου ο Απόλλων ανέτρεψε μια διαφορά οκτώ πόντων και προηγήθηκε 76-74 ένα λεπτό πριν το φινάλε! Ο Κολοσσός όμως έβγαλε χαρακτήρα στα κρίσιμα, με τον Σον Μίλερ να πετυχαίνει μεγάλο καλάθι για το 78-76, 11.8'' πριν το τέλος. Στην επόμενη επίθεση, ο Δίπλαρος υπέπεσε σε λάθος, με αποτέλεσμα ο Φλόιντ να διαμορφώσει το τελικό 80-76 από την γραμμή των βολών.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 40-36, 50-56,76-80