Παρασκευή, 29 Μαρτίου 2024

Eurocup: Οδυνηρή ήττα στην Προύσα για τον Προμηθέα - Απομακρύνεται πλέον η πρόκριση (video)

Τα λάθη και τα χαμένα ριμπάουντ κόστισαν στην ομάδα της Πάτρας

8 Φεβρουαρίου 2022 23:00

Διπλά… χαμένος ο Προμηθέας στην Προύσα!

Η ομάδα της Πάτρας ηττήθηκε 87-76 από την Μπούρσασπορ, με αποτέλεσμα να χάσει και το +3 της νίκης του στον πρώτο γύρο και την πρόκριση στα playoffs να απομακρύνεται κι άλλο. Τα 16 λάθη και τα 11 χαμένα αμυντικά ριμπάουντ σχεδόν… καταδίκασαν το σύνολο του Ζούρου, που υποχώρησε στο 3-9 και παρέμεινε στην τελευταία θέση του Β’ ομίλου του Eurocup.

Κύπελλο Ελλάδας: Στο φόντο... αιώνιο ντέρμπι στον τελικό

Από την άλλη, η τουρκική ομάδα ανέβηκε στο 4-8. Τελείωσε το ματς με 12/32 τρίποντα, ενώ είχε για κορυφαίο τον Άντριους με 24 πόντους. Για τον Προμηθέα, πρώτοι σκόρερ ήταν οι Αγραβάνης και Ρέι με 19π. και 16π. αντίστοιχα

Ντέρμπι ήταν από το ξεκίνημά του το παιχνίδι, με τον Ρέι να κρατά τον Προμηθέα μαζί με την Μπούρσασπορ (11-11), μέχρι το 6’. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν με σερί 7-0 για να πάρουν τον έλεγχο και να κλείσουν την πρώτη περίοδο στο +6 (23-17).

Εντυπωσιακή εκκίνηση έκανε στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα της Πάτρας, καθώς με τα τρίποντα των Γκίκα και Άντριτς έκανε επιμέρους σκορ 5-14, για το προβάδισμα (28-31), με τον Αγραβάνη να την στέλνει και στο +4 (32-36), στο 15’. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε με τον Άντριους για την ισοφάριση (38-38), με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, που βρήκε την Μπούρσασπορ μπροστά (44-43).

Αμυντικά προβλήματα και λάθη είχε ο Προμηθέας στην αρχή του δεύτερου μέρους, με την Μπούρσασπορ να «ζεσταίνεται» από την περιφέρεια και να ξεφεύγει στο +9 (57-48), στο 23’. Στη συνέχεια, η ομάδα της Πάτρας σταμάτησε τον ρυθμό των Τούρκων και με Γκραντ και Γκίκα πλησίασε στον πόντο (59-58), στο 26’. Ωστόσο, οι παίκτες του Ζούρου έχασαν τη συγκέντρωσή τους, με τους Μπιτίμ και Άντριους να στέλνουν την Μπούρσασπορ στο +8 (70-62), στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στην αρχή της τέταρτης περιόδου, ο Προμηθέας βρέθηκε στο -11 (73-62), με τους Αγραβάνη και Ρέι να τον φέρνουν στο -4 (73-69), στο 33’. Η Μπούρσασπορ απάντησε για το νέο +9 (78-69), με τους Πατρινούς να βγάζουν απανωτές άμυνες και να πλησιάζουν στο -4 (80-76), στο 37’. Ωστόσο, μία χαμένη επίθεση και ένα τρίποντο του Νίνταμ έκοψαν τα… πόδια της ομάδας του Ζούρου (83-76), με τους Τούρκους να παίρνουν τη νίκη με το τελικό 87-76.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 44-43, 70-62, 87-76

Πηγή: sport-fm.gr