Παρασκευή, 29 Μαρτίου 2024

Basket League: Μέγας Σλούκας - Το γύρισε μόνος του από το -16 και έσωσε τον Ολυμπιακό από τα "δόντια" της ΑΕΚ! (video)

Οι "ερυθρόλευκοι" έκαναν την πολύ μεγάλη ανατροπή στην τελευταία περίοδο του αγώνα

29 Ιανουαρίου 2022 22:36

Μια απίστευτη, μοναδική και δραματική ματσάρα... άλλων εποχών έγινε στα Νέα Λιόσια ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον Ολυμπιακό, με τους «ερυθρόλευκους» παρά την εξαιρετική εμφάνιση των γηπεδούχων για τρία δεκάλεπτα, να επιστρέφουν από -16 χάρη στον «εξωγήινο» Σλούκα και να φεύγουν με το σπουδαίο «διπλό» (74-80), παρά τις απουσίες των Πρίντεζη, Παπανικολάου, ΜακΚίσικ και Βεζένκοβ.

Super League: Ξύπνησε και βύθισε τον Ατρόμητο ο Ιωνικός! (video)

Η «Ένωση» του Σάββα Συμεωνίδη, που δεν είχε στη διάθεσή της Παππά, Ανγκόλα και Δέδα, είδε τον Ράουτινς να δίνει σόου από το τρίποντο με 7/10 και συνολικά 23 πόντους, με τον Χάμερ να είναι επίσης πολύτιμος (16π.), όμως ο διεθνής Έλληνας γκαρντ των Πειραιωτών έκανε απίστευτα πράγματα με double double, 23 πόντους και 11 ασίστ, σε ένα από τα καλύτερα ματς της καριέρας του.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλά στα πρώτα λεπτά με πέντε πόντους του Ζαν Σαρλ (5-9), όμως η ΑΕΚ έτρεξε ένα σερί εννέα πόντων και ξέφυγε στο (14-9) με μπροστάρη τον Χάμερ. Οι γηπεδούχοι ήταν αρκετά άστοχοι, όμως οι φιλοξενούμενοι δεν… πήγαιναν πίσω και σε συνδυασμό με πολλά λάθη τους έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο -3 (15-12) με μια βολή του Λούντζη.

Όταν τα πολλά επιθετικά φάουλ δεν σταματούσαν τη ροή του ματς, οι Πειραιώτες πάλευαν να πλησιάσουν με τον Ζαν Σαρλ που ήταν επιθετική όαση, όμως οι «κιτρινόμαυροι» έβρισκαν τις λύσεις με Ράουτινς και Χάμερ. Ο Μάρτιν μπορεί να κάρφωσε για το 21-21, όμως από εκεί και πέρα η ΑΕΚ ξέφυγε με ένα ακόμα μικρό σερί, αφού το 28-27 έγινε 35-27 στο ημίχρονο.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καυτό, με τους γηπεδούχους να ξεκινούν απίστευτα. Κουζέλογλου, Κολόμ και Ράουτινς δις, εκτέλεσαν τον Ολυμπιακό από το τρίποντο με τη διαφορά να πηγαίνει στο +15 (49-34)! Οι φιλοξενούμενοι πάσχιζαν με τον Λαρεντζάκη να μειώσουν, όμως ο Ράουτινς έβαλε άλλα δύο μεγάλα σουτ (58-43). Ο Γουόκαπ απάντησε, και ο Μάρτιν με δύο σερί καλάθι μείωσε στο -8 (58-50)!

Το 7-0 σερί του Ολυμπιακού, μετατράπηκε σε 18-0 (!), αφού στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, τα τρία τρίποντα του Σλούκα και ο Μάρτιν, οι «ερυθρόλευκοι» προσπέρασαν (58-61)! Ο Κολόμ με τέσσερις πόντους έδωσε ξανά προβάδισμα στην ΑΕΚ (62-61), ο Σλούκας έβαλε πάλι τρίποντο, με το σκορ να είναι 65-67, δύο λεπτά πριν φινάλε. Ο Έισι σκόραρε για τρεις, ο Χάμερ έκανε λάθος, ο Σλούκας… τον χαβά του με τα τρίποντα και 65-73! Η «Ένωση» προσπάθησε να μειώσει, όμως η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα διαχειρίστηκε σωστά τα τελευταία λεπτά και πήρε την σπουδαία νίκη με 80-74.

Τα δεκάλεπτα: 15-12, 35-27, 58-50, 74-80

Ξέσπασε στην τέταρτη περίοδο και διέλυσε τη Λάρισα ο Κολοσσός

Ο Κολοσσός «καθάρισε» άνετα 93-75 τη Λάρισα στη Ρόδο για τη 14η αγωνιστική της Basket League και με 8-5 ρεκόρ παρέμεινε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας, αφήνοντας κοντά στις τελευταίες τους Θεσσαλούς και στην πρώτη ήττα τους ήττα μετά από τρεις αγώνες.

Οι «θαλασσί» έκαναν διάφορα σερί στην τέταρτη περίοδο και έφτασαν στο +13, στο +15 και στο τελικό +18.

Σε αυτό, πρωτεργάτες ήταν οι Μαργαρίτης με 23, Φλόιντ με 22, Ουίλιαμς με 16 και Τιλί με 13 πόντους. Για τους Θεσσαλούς, διακρίθηκαν οι Μούντι με 17, Χάτζον με 16 και Κρουμπάλι, Τσαϊρέλης με 13 πόντους.