Παναθηναϊκός - Απόλλωνας (90-48): Έκαναν "περίπατο" στη Πάτρα οι Πράσινοι και ξέσπασαν στον Απόλλωνα

"Καταιγίδα"

17 Ιανουαρίου 2022 22:09
Παναθηναϊκός - Απόλλωνας (90-48): Έκαναν

Σε μια καλή… προπόνηση μετέτρεψε ο Παναθηναϊκός την εκτός έδρας υποχρέωση με τον Απόλλωνα Πάτρας για τη Stoiximan Basket League, με το «τριφύλλι» να φτάνει σε άνετο διπλό (48-90) και να ξεσπάει μετά τη «βαριά» ήττα από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στην Ευρωλίγκα.

Στο 9-1 ανέβηκαν στο πρωτάθλημα οι «πράσινοι», που είχαν κορυφαίους τους Νέντοβιτς (17 πόντοι, 5 ασίστ) και Μποχωρίδη (17 πόντοι), ενώ σκόραραν και οι 11 παίκτες που χρησιμοποιήθηκαν. Δεν αγωνίστηκαν οι Μέικον και Μαντζούκας.

Από την άλλη, για τους ελλιπέστατους Αχαιούς (δεν έπαιξαν οι νεοαποκτηθέντες Μήτρου-Λονγκ και ΜακΛιν) ξεχώρισε ο Ντέιβις (12 πόντοι, 8 ριμπάουντ).

Με τον Παπαπέτρου να ξεκινάει… ζεστός, ο Παναθηναϊκός απέκτησε μικρό προβάδισμα από την αρχή του αγώνα (2-9 στο 4’). Οι Αχαιοί αντέδρασαν και με 3 διαδοχικά τρίποντα ισοφάρισαν σε 12-12 (7’). Κάπου εκεί όμως οι «πράσινοι» πάτησαν το γκάζι και με την είσοδο των Μποχωρίδη-Νέντοβιτς στο παρκέ, έτρεξαν σερί 7-0, ενώ έκλεισαν το δεκάλεπτο με +7 (16-23).

παναθηναικός

Στην εκκίνηση της 2ης περιόδου, το «τριφύλλι» συνέχισε από εκεί που σταμάτησε στο φινάλε της 1ης και διεύρυνε το σερί του στο 18-0, με αποτέλεσμα να εκτοξευτεί στο +21 (16-37 στο 15’). Οι γηπεδούχοι δεν είχαν τρόπο αντίδρασης και το κρεσέντο της ομάδας του Πρίφτη έξω από τα 6,75μ. έφερε τους πρωταθλητές στο +29 (18-47 στο 18’). Με ένα 5-0, οι παίκτες του Απόλλωνα μείωσαν στο φινάλε του ημιχρόνου (23-47).

Στο 3ο δεκάλεπτο δεν άλλαξαν πολλά πράγματα, από τη στιγμή που ο Παναθηναϊκός δεν έδειχνε διατεθειμένος να «χαλαρώσει» και η ομάδα του Βετούλα δεν είχε τις δυνάμεις για να αντισταθεί. Οι «πράσινοι» συντηρούσαν μια διαφορά λίγο πάνω-λίγο κάτω από τους 30 πόντους, ενώ έκλεισαν την περίοδο με +31 (37-68).

Το 4ο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία, με τους προπονητές των δύο ομάδων να δοκιμάζουν σχήματα και πρόσωπα. Το μόνο που έμενε να διαπιστωθεί ήταν το τελικό σκορ, με το «τριφύλλι» να φτάνει τη διαφορά στην ανώτατη τιμή της με το φινάλε του αγώνα (48-90).