Λαύριο-Μάλαγα 70-58: Λαυριάρα συνεχίζει στο όνειρο!

Μεγάλη νίκη και πρόκριση στο play in του BCL

21 Δεκεμβρίου 2021 21:16

Το Λαύριο θα συνεχίσει να... ονειρεύεται ευρωπαϊκά, με το σύνολο του Χρήστου Σερέλη να κερδίζει τη Μάλαγα στο ΣΕΦ με 70-58, παίζοντας από μειονεκτική θέση στο play in του BCL, μετά την επιστροφή στις νίκες στο πρωτάθλημα.

Ο Δημήτρης Κακλαμανάκης ήταν αυτός που πρώτος ξεχώρισε από την ελληνική ομάδα, μετρώντας 5/5 σουτ και 10 πόντους στα πρώτα 6' λεπτά. Την ίδια στιγμή ο Βασίλης Μουράτος φρόντισε να πάρει γρήγορα δύο φάουλ από τον Ντίαθ, ενώ ο Τάισον Κάρτερ έδειχνε αποφασισμένος να κάνει... αξέχαστο το τελευταίο του παιχνίδι με το Λαύριο.

Μετά από ένα διάστημα στη διάρκεια του οποίου το προβάδισμα άλλαζε χέρια οι γηπεδούχοι πήραν τον έλεγχο, έφτασαν ως το +13 (36-23, 16'20'') με τέσσερις συνεχόμενους πόντους του Κάρτερ και ως το 41-28 στα μισά του αγώνα επιτρέποντας στους Ισπανούς μόλις εννέα πόντους στη δεύτερη περίοδο.

Το Λαύριο συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, έπαιξε με μυαλό και τον Κακλαμανάκη να οδηγεί στο +19 (57-38, 26'20''). Ο Αμινού με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα οδήγησε τη διαφορά στο +21 (63-42, 32'20'').

H Oυνικάχα Μάλαγα πλησίασε (65-53, 36'), αλλά τα δύο λάθη που έκανε στη συνέχεια έδωσαν ανάσες στο Λαύριο, όπως και το τρίποντο του Βασίλη Μουράτου (68-53, 38'). Ο Έλληνας γκαρντ είχε 2/17 τρίποντα μέχρι τώρα στο BCL και είχε ήδη 2/6 στο σημερινό παιχνίδι και είχε μεγάλη συμβολή στην πρόκριση του Λαυρίου στην επόμενη φάση του BCL με το τελικό 70-58.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Το Λαύριο υποχρέωσε σε σχεδόν διπλάσια λάθη την αντίπαλό του στο πρώτο ημίχρονο (5-9), ενώ σούταρε με πολύ ψηλότερα ποσοστά. Ενδεικτικό το 1/11 τρίποντα των Ισπανών στο πρώτο μισό. Την ίδια ώρα το Λαύριο είχε 3/7 (43%).

*Ο αγώνας ήταν ο τελευταίος για τον Τάισον Κάρτερ με τη φανέλα του Λαυρίου, αφού συμφώνησε με τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης.

*Η Ουνικάχα Μάλαγα αγωνίστηκε χωρίς τον Νόρις Κόουλ, ο οποίος είναι τραυματίας.

Διαιτητές: Ζουράποβιτς, Κρέιτς, Μπακί

Δεκάλεπτα: 25-19, 41-28, 57-42, 70-58

Πηγή: Basketa.gr