Euroleague: Φόβητρο στο ΣΕΦ ο Ολυμπιακός - Διέλυσε για πλάκα τη Μπάγερν

Διατήρησε το απόλυτο μέσα στην έδρα του!

15 Δεκεμβρίου 2021 23:23

Euroleague: Πραγματοποιώντας εντυπωσιακή εμφάνιση, κυρίως για τρία δεκάλεπτα ο Ολυμπιακός διέσυρε με 83-60 την Μπάγερν και επέστρεψε στις νίκες μετά την απρόσμενη ήττα από τον Ερυθρό Αστέρα, παραμένοντας στην τρίτη θέση της Ευρωλίγκας με ρεκόρ 10-5 και ο στις 8 νίκες στο ΣΕΦ.

Οι Ερυθρόλευκοι ήταν εκπληκτικοί από το ξεκίνημα και έφτασαν μέχρι και στο +34 (65-31), πριν ρίξουν ρυθμούς στο τέλος και επιτρέψουν στη Μπάγερν να ρίξει τη διαφορά σε αξιοπρεπή επίπεδα. Κορυφαίοι για τον Ολυμπιακό ήταν Βεζένκοφ, Λαρεντζάκης και Γουόκαπ με 16, 15 και 13 πόντους, αντίστοιχα.

Με το πόδι πατημένο στο... γκάζι ξεκίνησε τον αγώνα ο Ολυμπιακός, αφού στα πρώτα δύο λεπτά προηγούταν με 10-0, έχοντας "βραχυκυκλώσει" για τα καλά την Μπάγερν. Οι Ερυθρόλευκοι ήταν εντυπωσιακοί στην επίθεση και ουσιαστικοί στην άμυνα και με την αύρα του ΣΕΦ έβαλαν κάτω τους Βαυαρούς και άρχισαν να τους... χτυπούν από κάθε μεριά.

Το σκορ ανέβαινε συνεχώς και ήδη είχε πάει στο 18-6 σε σχεδόν 7μιση λεπτά αγώνα και συνέχιζε να έχει ανοδικές τάσεις, με τον Ολυμπιακό να τα κάνει όλα τέλεια και να εκτοξεύει την διαφορά στο +16 (26-10) με το τέλος της πρώτης περιόδου. Με μπροστάρη τον Γουόκαπ, που σκόραρε και δημιουργούσε και με τον σταθερά καλό Βεζένκοφ, οι γηπεδούχοι δεν είχαν πρόβλημα να κρατήσουν μεγάλες διαφορές και να της αυξήσουν.

Οι παίκτες του Μπαρτζώκα ήταν σε διαστημική βραδιά και με τους Παπανικολάου, Γουόκαπ και Φαλ να σκοράρουν πήγαν την διαφορά στους 25 πόντους (49-24), με την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Το εντυπωσιακό της όλης υπόθεσης ήταν ότι ο Ολυμπιακός είχε αυτή τη διαφορά, χωρίς να έχει σκοράρει κανένα τρίποντο (0/6) σε αυτό το διάστημα, καθώς είχε το απίστευτο 20/24 δίποντα!

Συντήρηση δυνάμεων έκανε ο Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά έφτασε πολύ άνετα σε μια θριαμβευτική νίκη απέναντι στη Μπάγερν. Οι Πειραιώτες πήγαν το σκορ ακόμα και στο +34 (65-31), ενώ χρειάστηκε να φτάσουμε δύο λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου για να βάλουν το πρώτο τους τρίποντο στο ματς με... δράστη τον Λαρεντζάκη, που στη συνέχεια έβαλε ακόμα δύο κάνοντας το 71-37!

Φόβητρο στο ΣΕΦ ο Ολυμπιακός καθώς διέλυσε τη Μπάγερν για τη Euroleague

Η γερμανική ομάδα προσπάθησε και κατάφερε να ρίξει την διαφορά σε αξιοπρεπή επίπεδα, κάτι που επέτρεψε και ο Ολυμπιακός, ο οποίος χαλάρωσε πολύ στο τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά δεν είχε κανένα πρόβλημα να φτάσει στην εύκολη επικράτηση με 83-60.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-10, 49-24, 65-37, 83-60

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 13 (4/4 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 5/5 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο), Ντόρσεϊ 10 (4/6 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/2 βολές), Λαρεντζάκης 15 (1/2 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 1/1 βολή), Φαλ 8 (4/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Σλούκας 8 (3/4 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Μάρτιν 6 (3/4 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 16 (5/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 9 ριμπάουντ), Πρίντεζης, Παπανικολάου 4 (0/4 τρίποντα), Ζαν-Σαρλ, ΜακΚίσικ 3 (1)

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Τρινκιέρι): Γουάιλερ-Μπαμπ (0/3 σουτ), Τόμας 9 (3/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 0/2 βολές), Γουόλντεν 2 (0/5 τρίποντα, 2/2 βολές), Ρίβερς 5 (1/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Χάντερ 9 (4/7 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γιάραμαζ 6 (2), Λούτσιτς 8 (1/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ), Τζορτζ, Ομπστ 8 (2), Τζέντοβιτς 3 (1), Ρούμπιτ 10 (4/9 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Σίλινγκ