Eurocup: Διασύρθηκε από την Μπουντούτσνοστ ο Προμηθέας

Βυθισμένη στον "πάτο" της βαθμολογίας η ομάδα της Πάτρας

8 Δεκεμβρίου 2021 22:56

Στην ανωτερότητα της Μπουντούτσνοστ υποκλίθηκε ο Προμηθέας. Η ομάδα του Ηλία Ζούρου ηττήθηκε με 89-60 στο «Δ. Τόφαλος» αποδίδοντας καλό μπάσκετ μόνο στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Σας θυμίζουμε και τη μεγάλη νίκη του Προμηθέα στην Γερμανία.

Οι Πατρινοί πήγαν από το -17 (10-27) στο +2 λίγο πριν το ημίχρονο, αλλά στην τρίτη περίοδο καταποντίστηκαν με ένα επί μέρους 8-25 και μοιραία γνώρισαν την τέταρτη ήττα τους σε έξι αγώνες στο Eurocup.

Διασώθηκαν ο Κέντρικ Ρέι με 22 πόντους (16 στη δεύτερη περίοδο), ενώ 10 είχε ο Τζεράι Γκραντ. Από τους Μαυροβούνιους, που έφτασαν στο 5-1 και έδειξαν ικανοί για μεγάλα πράγματα, ο Ντι Τζέι Σίλεϊ είχε 29 πόντους και ο Ζόραν Νίκολιτς 20 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Γκάντι, Ρέι, Ρογκαβόπουλος, Μάιλς και Γκραντ άρχισαν το ματς για τον Προμηθέα, αλλά το παιχνίδι στράβωσε από νωρίς.

Αντιμετωπίζοντας δυσκολίες στην επίθεση (6 λάθη και 0/4 τρίποντα στην πρώτη περίοδο) και προβλήματα στην άμυνα, είδε την Μπουντούτσνοστ με οδηγό τον Νίκολιτς (13π. με 5/5 στο δεκάλεπτο) να ξεφεύγει με δέκα, 10-20, πριν συμπληρωθούν εννιά λεπτά αγώνα.

προμηθεασ-γιουροκαπ

Το τάιμ άουτ του Ηλία Ζούρου δεν άλλαξε πολλά και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους στο +14 (10-24), ενώ το ξεκίνημα στο δεύτερο έφερε και το +17 (10-27).

Δύο τρίποντα του Ρέι κι ένα του Γκίκα έβαλαν τους Πατρινούς και πάλι στο παιχνίδι (19-27) και η φόρα των γηπεδούχων δεν ανακόπηκε ούτε από το τάιμ άουτ του Αλεξάνταρ Τζίκιτς.

Οι γηπεδούχοι με τον Ρέι on fire (έφτασε τους 18π. στο ημίχρονο) συνέχισαν την αντεπίθεσή τους και ολοκληρώνοντας ένα επί μέρους 21-2 πέρασαν μπροστά, 31-29. Πάντως η Μπουντούτσνοστ με τον Κομπς να παίρνει το όπλο του κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο στο +6, 35-41.

Ο Προμηθέας παρουσίασε συμπτώματα… πρώτης περιόδου και στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι Μαυροβούνιοι με τον Νίκολιτς να συνεχίζει να κάνει θραύση αποσπάστηκαν και πάλι με διψήφια διαφορά, 39-51, περιορίζοντας ταυτόχρονα τη δράση του Ρέι.

Μάλιστα αυτή τη φορά η αντίδραση των παικτών του Ηλία Ζούρου ήταν σπασμωδική, με αποτέλεσμα η Μπουντούτσνοστ να… πατήσει γκάζι και με τρίτο επιθετικό πόλο τον Σίλεϊ να εξαφανιστεί κλείνοντας την περίοδο με παράσταση νίκης, 43-66.

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, αλλά ο Προμηθέας δεν τήρησε καν τα προσχήματα και είδε τη διαφορά να φτάνει και το -33 (56-89).

Τα δεκάλεπτα: 10-24, 35-41, 43-66, 60-89