Τρίτη, 23 Απριλίου 2024

Basket League: Ζορίστηκε ο Παναθηναϊκός και «καθάρισε» στο φινάλε το Λαύριο - Σοκ και αγωνία για Νέντοβιτς (Video)

Δείτε τις καλύτερες φάσεις του αγώνα

7 Δεκεμβρίου 2021 21:33

Basket League: Έχοντας τον έλεγχο σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, αλλά με το Λαύριο να πλησιάζει επικίνδυνα στο σκορ στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη με 102-83, σε ένα ματς που ο Τζέρεμι Έβανς έκανε «πάρτι» πάνω από τα καλάθια σε άμυνα και επίθεση, για το καλύτερό του παιχνίδι με την πράσινη φανέλα! Επίσης, περίπατο έκανε χθες ο Ολυμπιακός με... κατοστάρα κόντρα στην Λάρισα.

Ιδιαίτερα εύστοχος ήταν ο Παναθηναϊκός στο ξεκίνημα του ματς, ενώ μπόρεσε να βρει και καλές συνεργασίες με τελικό αποδέκτη τον Τζέρεμι Έβανς. Κάπως έτσι το 9-10 του 3' έγινε 17-10 με σερί 8-0 χάρη στον Νεμάνια Νέντοβιτς ο οποίος μπήκε πολύ δυνατά στο παρκέ, ενώ στη συνέχεια ο δείκτης του σκορ έφτασε για πρώτη φορά και στο +10 (26-16) με το επιμερους σκορ να ήταν 17-6 υπέρ των «πρασίνων».

Το δεκάλεπτο έκλεισε με τον Παναθηναϊκό να ελεγχει απόλυτα το ματς έχοντας πάρει διαφορά 13 πόντων (29-16) με 9/11 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 11 ριμπάουντ και 8 ασίστ, ενώ την ίδια στιγμή το Λαύριο μετρούσε μόλις 2/12 δίποντα και έμενε στο ματς μόνο με τα περιφερειακά σουτ (4/5τρ.)

Το «τριφύλλι» συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό και στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου καθώς προηγήθηκε για πρώτη φορά με 15 πόντους διαφορά (31-16) στο 11'. Παρόλα αυτά ο Παναθηναϊκός όχι μόνο δεν «κλείδωσε» το ματς, αλλά είδε τους φιλοξενούμενους να μην το βάζουν κάτω! Το 36-23 του 14' έγινε μέσα σε τέσσερα λεπτά 36-36 χάρη σε 13-0 σερί των παικτών του Σερέλη, οι οποίοι... αρνήθηκαν να παραδοθούν. Ο Παναθηναϊκός με νέο 9-0 πήρε εκ νέου προβάδισμα με 45-36 για να κλείσει το πρώτο μισό στο 49-44.

Αν μη τι άλλο ήταν ένα ημίχρονο που τα είχε... όλα. Οι γηπεδούχοι μέτρησαν 16/23 δίποντα, 4/14 τρίποντα, 5/6 βολές, 17 ριμπάουντ, 13 ασίστ και μόλις 4 λάθη, ενώ το Λαύριο είχε αντιστοίχως 9/20 δίποντα, 6/11 τρίποντα, 8/8 βολές, 15 ριμπάουντ και 10 τελικές πάσες. Οι Έβανς και Σαντ-Ρος είχαν από 11 πόντους ο καθένας ενώ εκείνοι που είχαν ξεχωρίσει από τους φιλοξενούμενους ήταν οι Σμιθ (9π.) και Περσίδης (9π.)

Ο Τζέρεμι Έβανς συνέχισε από εκεί που είχε σταματήσει στο ημίχρονο και έφτασε στο σημείο να κλείσει την 3η περίοδο (73-66) έχοντας 22 πόντους με 9/11 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/1 βολή και 5 ριμπάουντ, όντας ο απόλυτος πρωταγωνιστής του αγώνα.

Παράλληλα ο Νέντοβιτς είχε πάρει τον ρόλο του δημιουργού (13π., 7ασ., έως το 30') και κάπως έτσι ο Παναθηναϊκός κρατούσε διαφορά 12 πόντων (71-59) έως το 27'. Όμως στο τελευταίο τρίλεπτο της 3ης περιόδου δεν λειτούργησε η «πράσινη» ζώνη, το Λαύριο ευστοχούσε με τον Κάρτερ και έφτασε στο σημείο να πλησιάσει στο τρίποντο (73-70) με την έναρξη του 4ου και τελευταίου δεκαλέπτου.

Παρόλα αυτά σ' εκείνο το σημείο τα πάντα επισκίασε ο τραυματισμός του Νεμάνια Νέντοβιτς ο οποίος αποχώρησε με διάστρεμμα και η κατάστασή του θα επανεκτιμηθεί μετά τις εξετάσεις στις οποίες θα υποβληθεί.

Από εκεί εκείνο το σημείο και μετά, όταν ακόμα το ματς...παιζόταν (80-75 στο 33') ο Παναθηναϊκός πάτησε το πόδι στο γκάζι και με επιμέρους 27-8 εκτόξευσε την διαφορά στο +19 (102-83) με τη λήξη του ματς.

Τα δεκάλεπτα: 29-16, 49-44, 73-66, 102-83